Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometry, czym sie różnią ??

22 Lip 2003 12:08 10044 6
  • Poziom 26  
    czym się różnią potencjometry liniowe od analogowych ??
    nie jestem pewien czy dobrze pisze ale mają oznaczenia: A, B, i są jeszcze M+N. Czym one sie różnią ??
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A = liniowe
    B = logarytmiczne
    C = logarytmiczne

W liniowych rezystancja zmienia sie liniowo a w logarytmicznych logarytmicznie (na poczatku szybko sie zwieksza a pozniej coraz mniej - nie wiem jak Ci to inaczej wytlumaczyc). B od C roznia sie tym ze sa tak jakby zamienione konce w C najpierw rosnie powoli a pozniej coraz szybciej opor
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Pozostała jeszcze charakterystyka M+N.

Jest to specjalne wykonanie potencjometru do regulacji "Balans".
    Wygląda ona następująco:

są dwie odrębne ścieżki oporowe, które do położenia środkowego (połowa drogi suwaka, styku ruchomwgo) mają rezystancję bliską zeru z tym, że jedna od prawej strony a druga od lewej . Od położenia środkowego zmiana rezystancji występuje tylko na jednej ścieżce zaś druga ma stale bliską zera. Która ścieżka zmienia opór zależy od kierunku obrotu lub przesuwu. Zazwyczaj zmiany są liniowe.

Pzdr.
  • Poziom 20  
    C - to charakterystyka wykładnicza (odwrotna do logarytmicznej) - tak na marginesie, może to mało istotne ale powinien wiedzieć dokładnie
  • Poziom 11  
    Z tymi literkami to sytuacja nie do końca wyglada tak jednoznacznie. Jesli chodzi o polskie potencjometry to i owszem A-liniowy, B - logarytm, ale już w potencjometrach pochodzenia zachodniego spotkałem się z oznaczeniem A-(audio) logarytm i B- liniowe. Poruszałem już kiedyś problem oznaczeń potencjometrów ale nikt nie potrafił dokładnie wytłumaczyć tych różnic.
  • Poziom 26  
    ale jezeli chcem zastosowac potencjometr do regulacji wzmocnienia nie stosując przedwzmacniacza to wiem ze musi byc stereo ale logarytmiczny czy liniowy ??
  • Poziom 22  
    Witam
    w książce pana Macieja Feszczuka jest napisane ,że do właściwej regulacji wzmocnienia stosuje się potencjometry logarytmiczne (wykładnicze)
    ponieważ wtedy zwiększanie głośności jest proporcjonale do kąta obrotu potencjometru (związane jet to z logarytmiczną charakterystyką ucha ludzkiego ) wiec powinieneś zastosować potencjometr typu "B"
    o ile się nie mylę...