Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometry, czym sie różnią ??

22 Lip 2003 12:08 10044 6
 • Poziom 26  
  czym się różnią potencjometry liniowe od analogowych ??
  nie jestem pewien czy dobrze pisze ale mają oznaczenia: A, B, i są jeszcze M+N. Czym one sie różnią ??
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  A = liniowe
  B = logarytmiczne
  C = logarytmiczne

  W liniowych rezystancja zmienia sie liniowo a w logarytmicznych logarytmicznie (na poczatku szybko sie zwieksza a pozniej coraz mniej - nie wiem jak Ci to inaczej wytlumaczyc). B od C roznia sie tym ze sa tak jakby zamienione konce w C najpierw rosnie powoli a pozniej coraz szybciej opor
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Pozostała jeszcze charakterystyka M+N.

  Jest to specjalne wykonanie potencjometru do regulacji "Balans".
  Wygląda ona następująco:

  są dwie odrębne ścieżki oporowe, które do położenia środkowego (połowa drogi suwaka, styku ruchomwgo) mają rezystancję bliską zeru z tym, że jedna od prawej strony a druga od lewej . Od położenia środkowego zmiana rezystancji występuje tylko na jednej ścieżce zaś druga ma stale bliską zera. Która ścieżka zmienia opór zależy od kierunku obrotu lub przesuwu. Zazwyczaj zmiany są liniowe.

  Pzdr.
 • Poziom 20  
  C - to charakterystyka wykładnicza (odwrotna do logarytmicznej) - tak na marginesie, może to mało istotne ale powinien wiedzieć dokładnie
 • Poziom 11  
  Z tymi literkami to sytuacja nie do końca wyglada tak jednoznacznie. Jesli chodzi o polskie potencjometry to i owszem A-liniowy, B - logarytm, ale już w potencjometrach pochodzenia zachodniego spotkałem się z oznaczeniem A-(audio) logarytm i B- liniowe. Poruszałem już kiedyś problem oznaczeń potencjometrów ale nikt nie potrafił dokładnie wytłumaczyć tych różnic.
 • Poziom 26  
  ale jezeli chcem zastosowac potencjometr do regulacji wzmocnienia nie stosując przedwzmacniacza to wiem ze musi byc stereo ale logarytmiczny czy liniowy ??
 • Poziom 22  
  Witam
  w książce pana Macieja Feszczuka jest napisane ,że do właściwej regulacji wzmocnienia stosuje się potencjometry logarytmiczne (wykładnicze)
  ponieważ wtedy zwiększanie głośności jest proporcjonale do kąta obrotu potencjometru (związane jet to z logarytmiczną charakterystyką ucha ludzkiego ) wiec powinieneś zastosować potencjometr typu "B"
  o ile się nie mylę...