Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ograniczenie pradowe do lm317

14 Lis 2006 12:42 2573 5
 • Poziom 9  
  Witam,
  czy ktos mogłby podać pomysł (schemat) prostego ogranicznika prądowego. Miałby się on znaleźć w ukladzie ze stabilizatorem lm317 (uklad jest juz gotowy tak jak na schemacie dolaczonym). Zeby dalo sie regulowac np co 100mA. Ustawic np 300mA i jesli uklad za stabilizatorem i ogranicznikiem bedzie chcial wiecej, ograniczac prace stabilizatora (jesli dobrze rozumiem :-P). Dzieki z gory, pozdr
  gldfish
 • Poziom 36  
  Na początek włączyłbym tranzystor npn równolegle do R2 (kolektor na górze, emiter na dole. Dalej pozostaje wysterować ten tranzystor sygnałem przekroczenia prądu.

  Daję w szereg na masie mały rezystor (1Ω), końce tego rezystora na wzmacniacz różnicowy np x20, wyjście tego wzmacniacza na drugi stopień o większym wzmocnieniu, drugie wejście tego wzmacniacza na potencjometr zadawania prądu, wyjście przez rezystor na wysterowanie tranzystora. W sumie wyszło to dość skomplikowane i praktycznie po dołożeniu dodatkowego tranzystora szeregowego mamy niezależny ogranicznik prądu, który można włączyć w szereg ze stabilizatorem (przed). Dodatkowo mamy tu jeszcze problem zasilenia wzmacniacza (nie każdy wytrzyma 40V).
 • Poziom 36  
  Bigfoot napisał:
  L200
  A da się skądś wyciągnąć kilkuomowy potencjometr do umieszczenia w torze prądowym?
 • Poziom 25  
  marek_Łódź napisał:
  A da się skądś wyciągnąć kilkuomowy potencjometr do umieszczenia w torze prądowym?


  Moze Kolega troche jasniej?
 • Poziom 36  
  Bigfoot napisał:
  marek_Łódź napisał:
  A da się skądś wyciągnąć kilkuomowy potencjometr do umieszczenia w torze prądowym?


  Moze Kolega troche jasniej?
  W torze prądowym L200 trzeba (można) włączyć szeregowo opornik na którym odkłada się spadek wykorzystywany przy ograniczaniu prądu (nóżki 5-2 - wyjście(5), sprzężenie prądowe(2)). Tak na oko ten opornik ma ok 0.4Ω na 1A prądu, tak więc żeby pokryć zakres od 100mA w górę trzeba by dać potencjometr 4Ω. Stąd moje pytanie (bo takiego potencjometru chyba nie kupię w normalnym sklepie). Prościej będzie przy mniejszych prądach, bo potencjometry rzędu 100Ω już widziałem (np w tme). Widziałem gdzieś w sieci rozwiązanie, w którym delikwent stosował zestaw oporników i skomplikowany układ przełączników (jest to jakieś rozwiązanie, tyle że regulacja nie jest płynna).
  Można też (jak pokazuje chociażby nota aplikacyjna) zastosować dodatkowe układy włączone w tor blokady prądu (pin 2), ale wtedy wracamy do punktu wyjściowego i pytania czy to się opłaci. Osobiście uważam, że dołożenie kilku czy kilkunastu elementów dla poprawienia właściwości eksploatacyjnych czy parametrów układu w wykonaniu jednostkowym jest zawsze opłacalne. Inaczej rzecz się ma przy produkcji seryjnej, gdy dochodzi problem zbicia kosztów.