Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W którą strone LED. Która nóżka jest która? Poprawnie włożona?

16 Lis 2006 22:35 3961 5
  • Poziom 9  
    Witam.

Mam diode LED do przylutowania i nie wiem która nózka jest która by była przylutowana zgodnie ze schematem.

Czy w poprawną strone ułożyłem diode (obrazek poniżej) względem rysunku schematycznego czy powinienem odwrócić ją?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Witam! Powinieneś tę diodę odwrócić. Z reguły jest tak ze mniejsza elektroda jest to katoda (+), a wieksza to anoda (-). Ale uważaj bo zdarzają się wyjątki! Najlepiej gdybyś podłączył diodę przez rezystor powiedzmy ok 1k pod bateryjkę powiedzmy 9V i sprawdził w którą stronę swieci a w którą nie. :)
    pozdrawiam
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 20  
    dioda ma być podłączona na odwrót! Patrząc pod światło krótsza elektroda to anoda...
  • Poziom 27  
    Zwykle anoda (+) ma dłuższe wyprowadzenie jeżeli to dioda do montażu przewlekanego.
    Ale najlepiej to sprawdzić jak radzi kolega powyżej.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    Oznaczenia 99% występujących i znanych mi LED zwykłych, czyli niemrugających, są jak niżej:

Ale uważaj, ponieważ dla LED mrugających (z przerywaczem wewnątrz) jest najczęściej odwrotnie, czyli tak:

Jednoznaczne oznaczenie jest na oryginalnych, fabrycznych wyprowadzeniach LED, czyli jeszcze nieobciętych, wtedy wyprowadzenie dłuższe to Anoda, a krótsze to Katoda.
    Oczywiscie, by dioda świeciła Anodę należy podłączyć do plusa zasilania.
    Dobrym źródłem do nieniszczącego badania LED jest 3V litowe ogniowo takie, jak do podtrzymywania zawartości pamięci MOS na płytach głównych komputerów, oznaczone CR2032 (lub cieńsze (CR2025).
    Ma ona dostateczne napięcie, oraz znaczną rezystancję wewnętrzną, wobec tego można podłączyć (na krótki czas, bo szkoda ogniwa) do tego ogniwa LED bezpośrednio bez obawy ich zniszczenia.
    Właśnie w trakcie pisania tej odpowiedzi to czyniłem, by przekonać się, iż jest rzeczywiście tak jak byłem tu napisałem, ale też okazało się, że mam LEDy (wyluty) w których oba profile doprowadzeń wyglądają identycznie i tu bez oraganoleptycznego badania nic nie wiadomo, gdzie jest co... :D

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki wszystkim za pomoc :))))

wiem już wszystko co chciałem więc zamykam temat :)

Pozdrawiam.