Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Licznik synchroniczny modulo 7 na JK bardzo prosze o pomoc..

adasko86 29 Nov 2006 10:57 6399 4
    adasko86
    Level 11  
    Witam!
    Mam do was wielka prosbe...
    dopiero co przyjalem sie na pierwszy semestr do szkoly elektronicznej, dostalem cztery zadania do oddania jako prace kontrolna, jak narazie kiepsko u mnie z Ukladami Cyfrowymi i bardzo prosze was o pomoc... jestescie moja wielka nadzieja:)

1. Licznik synchroniczny modulo 7 na Jk
    (szukalem na sieci i znalazlem cos takiego: http://www.am.gdynia.pl/~jagat/tc/wewb-05.html "Szablon do tworzenia licznika synchronicznego z wykorzystaniem przerzutników typu JK"(zalacznik) czy moge to wykorzystac? Co musze zmienic? Jak mam sie do tego w ogule zabrac..? )

Drugie zadanie to:
    2. Zaprojektowac komparator na sumatorach '83
    Znalazlem temat o tym na elektrodzie .. i ten schemat Licznik synchroniczny modulo 7 na JK bardzo prosze o pomoc..
    czy jest on dobry? czy musze do niego dodac jakis opis?

I ostatnio to
    3. Rodzaje pamięci stałych...
    Jakie sa to pamięci?

Bardzo was prosze o pomoc.. Ogromnie..
    pvc
    Level 13  
    Witam.

Co do pamięci stałych:

Są to pamięci, których zawartość NIE ulega skasowaniu po odłączeniu zasilania.

Rodzaje pamięci stalych:
    -ROM(pamięć, z której dane można tylko odczytywać; zapisywanie informacji odbywa się w procesie produkcyjnym układu scalonego),
    -PROM(pamięć, którą można TYLKO raz zaprogramować),
    -EPROM(pamięć, którą można wielokrotnie kasować promieniami UV i programować od nowa),
    -EEPROM(pamięć, którą można elektrycznie[bez UV] wielokrotnie programować),
    -Flash-EEPROM(szybsza i prostsza w obsłudze wersja pamięci EEPROM),
    -NVRAM(jest to specjalna odmiana pamięci RAM[o dostępie swobodnym], która po zaniku zasilania nie traci swojej zawartości),

Skróty nazw:
    ROM(Read Only Memory; pamięć tylko do odczytu)
    EPROM(Erasable ROM; kasowalna pamięć tylko do odczytu)
    EEPROM(Electricaly EPROM; elektrycznie kasowalna pamięć tylko do odczytu)
    NVRAM(Non-Volatile Random Acces Memory; pamięć o dostępie swobodnym o nie ulatującej zawartości)

Jest jeszcze kilka typów pamięci nieulotnych ale nie są one tak popularne jak te, o których napisałem. Może wydaje się to skomplikowane ale wystarczy skojarzyć rozwinięcia skrótów z ich tłumaczeniami.

Dodano po... Sporo czasu:

Oto moja propozycja komparatora liczb 4bitowych na '83. Układ działa na tej zasadzie, że odejmuje od siebie dwie liczby i sprawdza znak na wyjściu. Nie jestem w 100% pewny do do tego układu więc najlepiej sprawdź go po swojemu bo ja chciałem tylko podsunąć Ci idee.

Co do układu z '83 z Twojego posta to raczej nie jest to komparator bo komparator ma wyjścia A<B, A>B i A=B (czasami jescze przeniesienia) a tam były oznaczone jako 3xN co sugeruje że jest to układ mnożący liczbę razy 3. Ale nie sprawdzałem go.

P.S. Przepraszam za wykonanie schematu ale rysowałem go na szybko i bynajmniej nie w programie do tego celu przeznaczonym.

Licznik synchroniczny modulo 7 na JK bardzo prosze o pomoc..
    adasko86
    Level 11  
    bardzo Ci dziekuje za odpowiedz... i za poswiecony czas..bo sporo sie napisales..:) dzieki wielkie!
    A czy moglby mi ktos jeszcze pomoc z pierwszym? Licznik synchroniczny modulo 7 na Jk.. bardzo was prosze.. jutro musze to oddac:\

jeszcze raz wielkie dzieki...
    Jarema
    User under supervision
    Witam kolegę z klasy ;)
    Podpowiem, że licznik mod 7 na przerzutnikach JK projektowaliśmy w trakcie zajęć 22 października :D
    P.S.
    W pierwszym semestrze nie ma UC - za to w trzecim owszem :P