logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Royal 5175, za jasny obraz, screen na trafie wyregulowany.

Adewag 09 Gru 2006 12:57 1319 12
REKLAMA
  • #1 3311654
    Adewag
    Poziom 21  
    Posty: 1080
    Pomógł: 36
    Ocena: 249
    Za jasny obraz.Da się oglądać ale potencjometr Sub -Bright i reg jaskrawości zmenu tv muszą być na minimum. Screen na trafie wyregulowany , elka w zasilaczu wymienione po wtórnej też.Napięcie zasilające wzmacniacze wizji 185V.Może ktoś to przerabiał ?Na D402 jest 11.5V.Zasilanie 112V.
  • REKLAMA
  • #2 3311774
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3790
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    Jakie napięcia są na katodach kineskopu? Gdzie jest dioda D402 (mam bardzo kiepski schemat).


    Remeknapr
  • REKLAMA
  • #3 3311828
    Zdzisław Osmulski
    Poziom 30  
    Posty: 1302
    Pomógł: 138
    Ocena: 14
    Co ma oznaczać że screen wyregulowany?Czy oznacza to że regulując US2 nie możesz go wyciemnić?
  • #5 3312672
    Adewag
    Poziom 21  
    Posty: 1080
    Pomógł: 36
    Ocena: 249
    Kondensator "w napięciu 185V wymieniłem już wcześniej".Screenem nie da się ściemnić bo zaczyna ciągnąć kolorowe "smugi". Kineskopu nie podejrzewam bo obraz jest OK.
  • REKLAMA
  • #6 3312739
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19063
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Jakie napięcia na katodach?
  • REKLAMA
  • #7 3315611
    SERWISRTVBELCHATOW
    Poziom 14  
    Posty: 120
    Pomógł: 6
    Ocena: 3
    Napiecie systemowe nie wiecej niz 112v tak aby na pionie bylo okolo 25v g2 ustaw na granicy znikniecia powrotow
  • #8 3315697
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3790
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    G2 ustaw nastepująco:

    - kręć do momentu wystąpienia powrotów i zapamiętaj to położenie.
    - następnie obniżaj napięcie do momentu wyraźnego pogorszenia się obrazu (zmiana koloru tła, rozmycie itp.).
    - potencjometr screen ustaw w środku między tymi dwoma skrajnymi położeniami.


    Remeknapr
  • #9 3317119
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19063
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    LeDy napisał:
    Jakie napięcia na katodach?
    Podtrzymuje to pytanie.
  • #10 3318429
    Adewag
    Poziom 21  
    Posty: 1080
    Pomógł: 36
    Ocena: 249
    Napięcia na katodach sceny jasne: 115V , ciemne: 150V, całkowite ocięcie na AV następuje przy 160V.
  • #12 3320029
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3790
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    Napięcia na katodach wydają się prawidłowe. W takim układzie szukał bym przyczyny w dekoderze. Do sprawdzenia przede wszystkim napięcia regulacyjne na TDA 3504.


    Remeknapr
  • #13 3324298
    Adewag
    Poziom 21  
    Posty: 1080
    Pomógł: 36
    Ocena: 249
    Dzięki wszystkim za pomoc , TV da się oglądać więc , temat zamykam.

Podsumowanie tematu

✨ W telewizorze Royal 5175 występuje problem z nadmiernie jasnym obrazem, który wymaga ustawienia potencjometru Sub-Bright oraz regulacji jasności na minimum. Screen na transformatorze został wyregulowany, a kondensatory w zasilaczu, w tym na napięciu 185V zasilającym wzmacniacze wizji, zostały wymienione. Napięcia na katodach kineskopu wynoszą około 115V przy jasnych scenach i 150V przy ciemnych, co jest w normie. Próby ściemniania ekranu screenem powodują pojawienie się kolorowych smug, co wyklucza możliwość regulacji tym elementem. Sugerowano sprawdzenie układu sub-bright pod kątem przerw w rezystorach dzielnika napięcia oraz kontrolę napięć regulacyjnych na układzie TDA3504 w dekoderze. Ustawienia napięcia systemowego i G2 powinny być dostosowane tak, aby uniknąć powrotów i pogorszenia obrazu. Ostatecznie problem nie został całkowicie rozwiązany, ale telewizor jest możliwy do oglądania po minimalnych ustawieniach jasności.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA