Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Elektronika w-200 niedziała. Świeci dioda awaria.

Rudy 102 10 Gru 2006 01:14 2125 6
  • #1 10 Gru 2006 01:14
    Rudy 102
    Poziom 10  

Witam,

dostałem kilka dni temu wzmacniacz mocy Elektronika W-200. posiada on wyjśćia na radio wezeł 30 i 100V oraz na kolomny 2X100W. Po włączenu go do sieci słychać że jakiś przekaźnik sie przełącza i tylko sie zapala dioda z napisem awaria. Niemam pojęcia od czego zacząć ponieważ niemoge nigdze znaleźć od niego schemtu. Cała elektronika wygląda na sprawną lecz i tak nie działa. :(

0 6
  • EuroPro
  • #2 10 Gru 2006 12:43
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Pewnie napiecie stale jest na wyjsciu.Do sprawdzenia tranzystory sterujace i mocy.

0
  • EuroPro
  • #3 11 Gru 2006 18:46
    Rudy 102
    Poziom 10  

Po odpięciu tranzystorów mocy faktycznie przestaje świecić dioda awaria i zapala sie dioda od temperetury pewnie dla tego że na radiatorach są czujniki temperatury (w sumie dwa). Tranzystory są każdy z innego "worka" bo jak sprawdziłem na mierniku to każdy ma inne wzmocnienie 1, 9, 15, 16, 17, 25, 30, 77. Acha wzmacniacz jest na tranzystorach BD503 (NPN). A i są poparowane w ten sposób 17 z 16, 77 z 25, 9 z 15 i 1 z 30.
    Czy trzeba wymienić tylko tego o wzmocnieniu 1? Czy jeszcze któreś?

0
  • #4 11 Gru 2006 19:38
    renegat...
    Poziom 22  

Sprawdz tak jak kolega ci napisał tranzystory sterujace i zmierz napiecie na wyjsciu w koncówce mocy teorytycznie jezeli masz pary komplementarne to powinny miec one bety w miare zblizone.A tranzystory sprawdz najlepiej testem na diody na przejscie miedzy baza a K i E to ci da wieksza pewnosc ja nie ufam testa h21 e z mierników bo kiedys sie przejechałem na czyms takim :-)pozdrawiam

0
  • #5 12 Gru 2006 14:39
    KWKPiotr
    Poziom 14  

Pomiar wzmocnienia tranzystora mocy miernikiem jest powiedzmy niewłaściwy - dla takich tranzystorów powinno sprawdzić się wzmocnienie np przy prądzie kolektora 3A a nie 1mA.
    /pozdro

0
  • #6 15 Gru 2006 10:31
    Rudy 102
    Poziom 10  

Powiem tak wszytkie tranzystory są dobre lecz wzmacniacz dalej nie działa szczerze mówiąc niechce mi sie nim bawić pozatym jest mono co zauważyłem dzisaj a ja potrzebuje wzmacniacz stereo. Tak więc wyżuce z niego trafo do radiowezła i płytki sterujące zostawie układ zasilający i końcówki mocy, a zrobie od nowa właściwie całość. Znalazłem bardzo fajny schemat (2X300W na mj15003 i mj15004 cztery sztuki na strone) na wielkość też pasuje do skrzynki. Miałem go już kiedyś zrobić ale nie było zawsze czasu i funduszy na zakup trafa a tu mam bardzo fajne trafo 460W co prawda mogło by być troche większe do tej końcówki ale i tak nie bede grał tym na full. Ale na pisanie o przebiegach tej modernizacji założe nowy temat.

0
    Załączniki:
  • #7 19 Gru 2006 20:51
    Rudy 102
    Poziom 10  

Witam,
    przed przeróbką wzmacniacza postanowiłem dla treningu spródować go uruchomić(ten orginalny). Musze przyznać że prawie sie udało ponieważ wzmacniacz właściwie działa lecz dzwięk przetwarzany przez niego jest bardzo zniekształcony i dalej świeci dioda a awarią i jest jedna dziwna rzecz we wzmacniaczu nie powinna grać muzyka a jednak gra jakby w transformatorze przetwarzającym sygnał na radio węzeł...dziwne. A i wskaźnik poziomu wyjściowego też dzała. Co tam może być jeszcze nie tak? wymieniłem BD139 i scalaki (z czterema tranzystorami) UL1111(ponieważ niechciało mi sie sprawdzać tych co były).

0