Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

monitor napiecia zasilania (poziomu naladowania)

19 Gru 2006 19:29 1026 6
  • Poziom 9  
    witam

nie znam sie specjalnie na elektronice (w sumie to umiem tylko w miare polutowac elementy) a chcialbym zrobic monitor napiecia zasilania (wskaznik naladowania akumulatorkow). chodzi mi o uklad skladajacy sie z 2 szeregow diod (po 4-5 diod, dla dwoch zrodel zasilania). wszystkie diody swiecilyby sie przy pelnym naladowaniu akumulatorkow (8 AA w szeregu), w miare spadku napiecia stopniowo zmniejszalaby sie liczba palacych sie diod, a ostatnia (np. dwukolorowa - z zielonego zmienialaby kolor na czerwony przy spadku napiecia do ok. 7,5-7,8V). czy ma ktos moze projekt takiego urzadzenia?

z gory dziekuje za pomoc.

pozdrawiam i Wesolych Swiat.
    p911
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Zasilanie układów elektronicznych
  • Poziom 9  
    dzieki - ciekawy uklad.
    mam jednak kilka pytan:
    czy da sie tak go przerobic zeby ostatnia dioda zapalala sie (badz zmieniala kolor z zielonego na czerwony) przy spadku napiecia pakietu akumulatorkow do 7,5-7,8V?? (przy tym napieciu przestaje prawidlowo pracowac uklad, ktory jest nim zasilany)
    czy przy pelnym naladowaniu swieca sie wszystkie diody czy tylko skrajna (wolalbym uklad, w ktorym stopniowo gasna diody w miare rozladowania pakietu)?
    czy da sie tak go przerobic zeby stworzyc 2 linijki po 5 diod (dla 2 zrodel zasilania stosowanych jednoczesnie)??

pozdrawiam
    p911
  • Poziom 9  
    znalazlem taka aplikacje:
    http://www.edw.com.pl/pdf/k01/02_08.pdf
    tylko nie bardzo wiem jak ja przerobic na potrzeby ALL1 (czyli pierwsza dioda pali sie przy 7,5-7,8V a cala linijka przy pelnym naladowaniu akumulatorkow (8AA)).
    z opisu wywynioskowalem, ze trzeba dobrac odpowiednie R8 i R17. tylko na jakie wartosci? czy trzeba cos jeszcze zmienic?

pozdrawiam i Wesolych Swiat
    p911
  • Poziom 38  
    Popatrz, jakie wartości są w aplikacji. Potem weź potencjometry o takich wartościach , dołącz je do układu i trochę pokręć, aż uzyskasz wynik, który Cię zadowoli.