Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Axxion RC-4021TXT - piszczy przetwornica

21 Gru 2006 08:25 2046 19
  • Poziom 11  
    Witam i proszę o pomoc.
    Model - Axxion RC-4021TXT,
    Uszkodzenie - w trakcie oglądania zgasł obraz i zaczęła piszczeć przetwornica,
    Wymienione - elektrolity wokół przetwornicy oraz tranzystorki.
    Posprawdzane (miernikiem) rezystory i diody wyglądają na - ok.
    Następnie - po załączeniu przetwornica piszczy i wzrasta częstotliwość jej pieszczenia (obraz ciemny).
    Pzdr.
    Gary
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Witam. Jakie masz napięcie +B przetwornicy?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    BU 2508D sprawny? Mogł paść od nadmiernego napięcia przetwornicy (jeśli wymieniłeś elektrolity, to już jest OK). Sprawdź jeszcze C504, lubią puchnąć i dostawać zwarcia, zwłaszcza jeśli są Philipsa.
  • Poziom 11  
    pwjot napisał:
    BU 2508D sprawny? Mogł paść od nadmiernego napięcia przetwornicy (jeśli wymieniłeś elektrolity, to już jest OK). Sprawdź jeszcze C504, lubią puchnąć i dostawać zwarcia, zwłaszcza jeśli są Philipsa.

Posługuję się schematem z elektrody a jeśli BU2508 to BUT11AF to jest wymieniony nota bene wg miernika stary był sprawny. W którym miejscu pomierzyć +B przetwornicy ?
  • Poziom 17  
    Na diodzie D610.
    BUT11AF jest w przetwornicy, BU2508D to tranzystor wykonawczy odchylania poziomego. Jest przykręcony do radiatora obok trafopowielacza. Jeśli ma zwarcie to dusi przetwornicę i dlatego piszczy. Jeśli piszczy, to BUT11 musi być sprawny.
  • Poziom 11  
    pwjot napisał:
    Na diodzie D610.
    BUT11AF jest w przetwornicy, BU2508D to tranzystor wykonawczy odchylania poziomego. Jest przykręcony do radiatora obok trafopowielacza. Jeśli ma zwarcie to dusi przetwornicę i dlatego piszczy. Jeśli piszczy, to BUT11 musi być sprawny.

Witam ponownie.
    Jak pisał kolega pwjot rzeczywiście był uszkodzony tranzystor BU2508D wymieniłem także C501 posprawdzałem i włączyłem.
    Wymieniłem też C622 tylko czy napis 222M 3kV to jest właściwa wartość dla tego kondensatorka.
    - telewizor w trybie stand-by cicho (nie piszczy),
    - po włączeniu zaczął piszczeć, obraz ciemny i spalił się R622, BUT11AF.
    - przyczyna brak przejścia pomiędzy kolektorem Q602 a bazą Q604,
    - wymieniłem elementy i naprawiłem ścieżkę pomiędzy Q602 a Q604 dla pewności wymieniłem także zenerki 10V i 8,2V,
    - po włączeniu piszczy przetwornica :(( (BUT11 - sprawny wg miernika).
    Co mam zrobić? Jak dalej sprawdzać żeby bez sensu nie uszkodzić innych elementów? Proszę tylko o wskazówki jak dla początkującego. Pzdr.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    musisz jeszcze raz wymienić Hot-a ale zanim to zrobisz to w jego miejsce wstaw żarówke 60W pomiędzy C a E i zmierz wreszcie napięcie B+ jak radził kolega. pozdrawaim

Dodano po 2 [minuty]:

masz za wysokie napiecie B+ bo w stanie standby przetwornica pracuje na "pół gwizdka" po włączeniu napiecie wzrasta i ubiło Hot-a a przyczyną są elektrolity w przetwornicy. czy napewno wymieniłeś wszystkie?
  • Poziom 11  
    motyl22 napisał:
    musisz jeszcze raz wymienić Hot-a ale zanim to zrobisz to w jego miejsce wstaw żarówke 60W pomiędzy C a E i zmierz wreszcie napięcie B+ jak radził kolega. pozdrawaim

Dodano po 2 [minuty]:

masz za wysokie napiecie B+ bo w stanie standby przetwornica pracuje na "pół gwizdka" po włączeniu napiecie wzrasta i ubiło Hot-a a przyczyną są elektrolity w przetwornicy. czy napewno wymieniłeś wszystkie?

Witam.
    Wstawiłem żarówkę pomiędzy C i E - napięcie wynosiło 111V (świeciła światłem ciągłym) Na diodzie D610 napięcie się wachało od 30 do ok 50V (pomierzone miernikiem). WYmieniłem także: C501, C514, C506, Q502, Sprawdziłem D502, R505, R917, R501. Hot - padł. Wylutowałem żarówkę wstawiłem HOT1`a. Po załączeniu telewizora (tryb standby) cisza nic nie piszczało. Po naciśnięciu włączenia z trybu stand-by znowy zaczęła piszczeć przetwornica.
    Wymieniłem wszystkie elektrolity w przetwornicy: C608, C510, C612.
    Czy napięcie na diodzie D610 - nie powinno być stałe a jeśli tak to ile?

Wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku.
  • Pomocny post
    Moderator
    Na D610 napięcie mierzysz na katodzie, wtedy praktycznie masz to samo, co na żarówce. 111V na razie może być, później na sprawnym, działającym TV ustaw na 114-115V. Możesz sprawdzić napięcie na st-by (bez żarówki) - przy sprawnym zasilaczu nie powinno przekraczać 122V na katodzie D610. Z twoich ostatnich pomiarów na żarówce wynika, że zasilacz powinien być sprawny. Zmierz ponownie tranzystor BU2508D. Przyczyną jego uszkadzania, zakładając właściwe napięcie zasilania, może być przerwa w obwodzie cewek odchylania H - od kolektora Q501, przez C504, L501 i cewki H do masy. Ten C504 wymień i sprawdź dobrze przejścia - może być pęknięcie ścieżki, zimny lut itp.
  • Poziom 27  
    no i zobacz co tam jeszcze masz na bazie Hot-a też bardzo istotne.
  • Poziom 17  
    Uszkodzony trafopowielacz też może palić HOTa, ale ze względu na cenę i rzadkość takich uszkodzeń w tym typie telewizora sprawdzenie go można zostawić na koniec. W takim przypadku zwykle HOT najpierw się bardzo grzeje i pada dopiero po kilku - kilkunastu sekundach.
  • Moderator
    Dokładnie tak - jeszcze nigdy trafo tych typach nie wymieniałem. Musiał by to być jakiś pechowy egzemplarz.
  • Poziom 27  
    Witam! nie mam schematu więc twoje oznaczenia cxxx nic mi nie mówią dlatego zapytam jeszcze raz, czy wymieniłeś kondensatory (wszystkie) nie tylko elektrolity przy Hocie? zwłaszcza te pomiędzy C a masą. i co z tym Hot-em znowu się spalił? pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Napisałeś ,że uszkodził się BUT11 (Q601) i R 622-2,2 Ohm/2W. W takim przypadku wymienia się D 608-Zener 10V,Q 602- 2SB 774(BC369) Q604-BC 547, sprawdzenie wymiana R 613-12 Ohm,wymiana Q601-BUT 11AF, i R 622-2R2(2,2 Ohm) i C610-47uF i C612-10uF, sprawdzić D605,606, i R 624-39 R i C 603-2,2nF/2kV i czy jest po włączeniu na C608 ok.300V . i próba na żarówce 40W. Dopiero wtedy można działać dalej z tym BU 2508 DF.
  • Poziom 11  
    Witam.
    Po dłuuuugiej przerwie ponownie zabrałem się za TV i ..
    cyt."... Zmierz ponownie tranzystor BU2508D. Przyczyną jego uszkadzania, zakładając właściwe napięcie zasilania, może być przerwa w obwodzie cewek odchylania H - od kolektora Q501, przez C504, L501 i cewki H do masy. Ten C504 wymień i sprawdź dobrze przejścia - może być pęknięcie ścieżki, zimny lut itp."
    i rzeczywiście uszkodzony był kondensator C501 (spuchł) oraz brak przejścia pomiędzy Q501 a C504 po wymianie i naprawie ścieżki TV ruszył. Bardzo dziękuję WSZYSTKIM z pomoc. Dla każdego punkciki.
    Mam jeszcze jedno pytanie piszecie o tranzystorze BU2508D natomiast ja w swoim TV mam BU 508AF (chyba) który na jakimś papierowym schemacie ma zaznaczoną diodę pomiędzy C a E czy mogę BU2508D stosować jako zamiennik tego 508?
    Pzdr.
  • Moderator
    Oryginalnie powinien być BU2508DF, BU508 ma niektóre parametry gorsze. A jeśli ten egzemplarz nie ma diody (czyli BU508AF), to lepiej wymień na właściwy. A jeśli już taki jest (2508DF), to dobrze. Zapytam jeszcze, co to znaczy - punkciki? Spotkałem się już z przekazywaniem punktów za pomoc, a to niewłaściwe podejście - wystarczy kliknąć w POMÓGŁ. Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    BU 508AF jest zbyt wolny . BU2508DF ma 0.47uS ,diodę i rezystor w BE. Tą diodę i rezystor można by dołożyć z zewnątrz ale szybkości nie .Będzie się zbyt mocno grzał.
  • Poziom 11  
    Cyt."...BU 508AF jest zbyt wolny . BU2508DF ma 0.47uS ,diodę i rezystor w BE. Tą diodę i rezystor można by dołożyć z zewnątrz ale szybkości nie .Będzie się zbyt mocno grzał."
    Od początku miałem w TV, BU 508AF dlatego zainstalowałem BU 508AFI (taki dostałem - ponoć lepszy) a na schematach dla BU 508AF mam wrysowaną diodę a na schematach z BU2508DF diody nie mam. Mam nadzieję że TV trochę pogra z tym BU 508AFI.
    Sorka za zonk. Poprawiam swój błąd, o którym poniformował mnie Pan Jaś Kula.

Pzdr.
  • Poziom 43  
    Sprawdzaj palcem temperaturę tego BU i jak będzie w normie- można trzymać to możesz tak zostawić.
  • Poziom 11  
    Dzięki za rady.

Temat uważam za zamknięty.

Pzdr.