Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung 160GB SP1614N 8MB CACHE IDE - padl... :(

25 Gru 2006 22:51 2221 6
  • Poziom 10  
    Witam!

Stanalem przed problemem ktory nawet w koszmarach mi sie nie przysnil. Stalem sie tez ofiara swojej glupoty (nie robilem tylu backupow ile trzeba bylo).... Gdy pewnego razu (przed wigilia) wlaczylem kompa, okazalo sie ze nie uruchamia sie on. Postaram sie wszystko w pelni dokladnie opisac i licze na wasza pomoc! Swietny dostalem prezent na swieta od kompa...

Oto co sie stalo:
    Po wlaczeniu komputera, ujrzalem po chwili ze cos jest nie tak. Komputer odpalil sie normalnie jednak w chwili gdy BIOS wykrywa dostepne urzadzenia IDE zawiesil sie na tekscie "Detecting IDE devices...". Posiadam plyte MSI K8N Neo2 Platinum i nigdy nie mialem z nia problemu. Nie zmienialem BIOSu, ani w okresie kilku miesiecy nie przynosilem zadnych innych urzadzen, w stulu dyskow kumpli itp. Wszystko pracowalo w niezmienionej formie przez dlugi czas. Gdy ten tekst nie znikal przez 10 sek uznalem ze jest zle... Jedyne co pamietam to to ze dysk krecil talerzami i chrobotal glowicami. Dzialo sie to tak szybko ze nie jestem pewien czy bylo to normalne chrobotanie czy nieco inne (moglo mi sie wydawac). Od razu co zrobilem to wylaczylem komputer i zaczalem myslec co robic. W starym kompie posiadam dysk 20GB wiec podpialem go jako Slave na pierwszej tasmie z moim dyskiem. Na drugiej tasmie odlaczylem naped CD i pozostawilem tam tylko nagrywarke DVD. Pomyslalem sobie, ze jezeli wlacze komputer za drugim razem to od razu co zrobie to nagram wszystko co sie na na plyty i przekopiuje dane na stary dysk. Wlaczylem kompa i czekam na wykrywanie urzadzen IDE i niestety to samo... Komputer sie zwiesza i nic sie nie dzieje dalej...
    To co zdazylem zauwazyc to to ze moj niedzialajacy dysk w sposob normalny krecil talerzami, nie bylo zadnych trzaskow. Odglos pracujacych glowic slychac bylo caly czas, dioda swiecila sie tak jakby caly czas cos sie dzialo na dysku. Wszystko wygladalo tak jakby dysk nie potrafil poprawnie wykryc sie w systemie. Zrestartowalem komputer i wszedlem do setupu BIOSu. Tam dysk widac bylo normalnie. Pomyslalem ze moze byc to stan z pamieci wiec dalem aby wykryl ustawienia jeszcze raz (glowice itp). Wszytko niby sie wykrylo wiec wyszedlem z BIOSu i ponownie czekam... Niestety dysk zawiesil komputer ponownie... Objawy te same, praca talerzy i ciagly odglos pracujacych glowic. Nie slychac bylo zadnych chrobotow, wszystko normalnie pracowalo.

Na tym zakonczylem testy. Boje sie sytuacji w ktorej dysk sie uruchamia a ja nie mam gdzie tych danych przegrac (mam tylko 20GB na starym dysku, a nagrywanie na plyty zajelo by dzien). Moze sie uruchomic ten tylko jedyny raz wiec nie chce tego ryzykowac.

Moje pytania sa nastepujace:
    Czy elektronika moglaby spowodowac takie objawy? Myslalem nad kupnem identycznego dysku na allegro. Jeden nawet znalazlem z tego samego miesiaca i posiada zblizony sr seryjny.
    Czy mozna sobie zaszkodzic wymiana elektroniki? Nawet jesli mialbym w reku na oko identyczna?
    Czy jezeli kupie ten taki sam dysk to czy jest zagrozenie uszkodzenia tej nowej elektroniki? Wtedy mialbym dwa skopane dyski co nie jest fajne... :cry:
    Ogolnie co radzicie zrobic w mojej sytualcji, dodam ze dysk jest na gwaracji jednak pewnie sprowadza sie ona do wymiany go na nowy i dane i tak pojda...

Oto dokladne dane dysku:
    producent: SAMSUNG
    model: SP1614N
    produkcja: 2005.01
    pojemnosc: 160 GB
    CACHE: 8 MB
    obroty: 7200
    i-face: IDE
    nr seryjny: S016J10Y118848

Co moge powiedziec... Wiem ze nie zrobilem wszystkich mozliwych testow. Planuje zobaczyc go najpierw u siebie potem u kumpla (poprubowac z tasmami itp), jednak najpierw musze zalatwic pusty dysk od kogos, bo boje sie tego odpalac.

Prosze o pomoc, kazda rada bedzie pomocna
    Pozdrawiam!
  • Spec od komputerów
    Sprawdź dysk na innej taśmie.Jeżeli bios wykrywa dysk to nie można jednoznacznie powiedzieć że uskodzona elektronika.Odłącz ten dysk,na mniejszym zainstaluj system i wtedy masz większe mozliwości diagnozowania.Ze strony Samsunga ściągnij Hutil,wersję która obsługuje ten dysk ,Hutil utworzy dyskietkę diagnostyczną i będziesz mógł go zdiagnozować.Jak odłączysz dysk to możesz na ten kanał IDE podłączyć napęd CD i sprawdzić czy kontroler dobry,czy komputer uruchomi się z płyty CD (oczywiście bootującej).Możliwości jest dużo.Na razie zainstaluj system na mniejszym dysku i będziemy działać dalej.
  • Poziom 15  
    Zmiana elektroniki jest wskazana jeżeli chcesz odzyskać dane
    Nie wiem jak to jest w Samsungu ale w niektórych dyskach jest
    tak,że wersja firmware musi być taka sama.
  • Poziom 24  
    dysk posiada jeszcze dodatkowe oznaczenia takie jak: P/N, oznaczenia na elektronice i typ procesora.
    wersje firmware dla tego roku produkcji były takie same.
    w tym linku dokumentacja serwisowa dla tego dysku oraz opis Hutils - programu testujacego.

http://www.orbitfiles.com/download/id1118832095

dyski Smasunga posiadaja testy diagnostyczne, po podłączeniu zasilania do dysku i pozostawieniu dysku , dysk sygnalizuje dioda HDD stan swojej diagnostyki.
    opis kodów błyskowych jest tutaj
    http://yura.projektas.lt/KALB/pol/SAMSUNG/samsung.html

najlepiej to byłoby podłaczyć terminal dyskowy i zobaczyć kody zwracane przez dysk.
  • Poziom 10  
    Dzieki za szybka reakcje, jednak ze wzgledu na swieta nie mam mozliwosci dzialania. Jedno to mnie strasznie zastanawia, czy jezeli bede sie tym dyskiem tak bawic i go testowal to nie pogorsze swojej sytuacji? Nie moge powiedziec ze jestem totalnym laikiem w komputerach ale elektronikiem czy tez serwisantem nie jestem. Zastanawiam sie co mi powiedza w sklepie w ktorym ten dysk kupilem, boje sie tego ze beda chcieli go zamienic na nowy. Mysle tez nad pojechaniem nawet do Warszawy do serwisu glownego Samsunga...

Z Waszych odpowiedzi wnioskuje ze dane nie sa jeszcze stracone wiec nie chce czegos skopac... Powiedzcie szczerze, czy testowanie dysku w roznych konfiguracjach na tasmach moze go dobic? Czy lepiej sie udac od razu do serwisu? Bo tak sie sklada ze mam ochote troche z nim poeksperymentowac ale sie lekko boje o dane...

-------------
    dodano:

Oto wyglad ekelktoniki dysku:
    oraz etykiety:
  • Poziom 24  
    testowanie dysku zostaw sobie na pózniej.
    dane są dostępne dopiero po uruchomieniu systemu dyskowego SA.
    pierwsze pytanie to czy ten dysk kręci silnikiem.
    podłacz dysk do komputera, uruchom PC i po dotknieciu dysku zobacz czy silnik ruszył.
    jesli silnik nie działa to dotknij palcem tego dużego układu scalonego , ale uwaga może poparzyć.
    jesli silnik nie działa i parzy ten układ to koniec testów, uszkodzona elektronika.
    jesli silnik rusza i ten chipset nie parzy to można zabrać się za testy i manipulacje z taśmami.
    --> ciekawe co odpowie serwis Samsunga.
  • Poziom 24  
    a oto informacja z serwisu Samsunga It- Wrocław.

Code:

Witam

Proszę dostarczyć wadliwy sprzęt do serwisu w oryginalnym opakowaniu z
    wypełnioną kartą gwarancyjną i dowodem zakupu.

Nasz adres: Wrocław ul Legnicka 32.

Pozdrawiam
    AV-SERVIS P&P

a o dane to zapomniałem zapytać.

:cry: