Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kuchenka mikrofalowa Samsung M643 - nie działa kompletnie

29 Gru 2006 19:56 4553 2
  • Poziom 13  
    Dostałem od cioci do naprawy kuchenkę mikrofalową Samsunga, model M643 (tak jest napisane na panelu sterującym i z tyłu). Kuchenka sterowana elektronicznie, żadnych pokręteł, w sumie chyba dość prosta.

Objawy były takie, że po podłączeniu do prądu nic nie działało. Jestem zupełnie zielony w temacie kuchenek mikrofalowych, ale po przyjrzeniu się znalazłem spalony bezpiecznik do obwodu zasilającego część cyfrową (1.6A). Po wymianie nie ruszyło, więc szukałem dalej. Okazało się, że spalony jest transformator na płytce z elektroniką - spalone jest uzwojenie pierwotne (wykazuje nieskończoną rezystancję), chyba dość mocno, gdyż płytka pod transformatorem jest lekko osmalona. Uzwojenie wtórne jest OK, choć oczywiście to niczego nie zmienia.

Oznaczenia na transformatorze są następujące:
    Code:

DE26-20146A
    SLV-745EN "E"
    * SEGI 99.F01 D

* - chyba znaczek Samsunga.

Transformator ma podwójne uzwojenie pierwotne - 3 piny (używane jest tylko jedno uzwojenie), oraz podwójne uzwojenie wtórne (5 pinów, środkowy nieużywany, oba uzwojenia wtórne są rozdzielone) - jedno po zmierzeniu ma ok 34ohm, drugie - 7ohm. Do tego pierwszego podpięty jest układ, który daje na wyjściu 5.1V, drugi - 7.5V - takie są zastosowane diody zenera wpięte pomiędzy masę oraz wyjścia poprowadzone dalej na płytce, przy czym ta druga jeszcze poprzez spory rezystor 10ohm (płytka jest dość dobrze opisana).

Pytania są następujące:
    Gdzie szukać takiego transformatora? jaki to mógłby być koszt, w ostateczności kupienia całej płytki?

Mogę zastosować jakiś zamiennik, zatem jakie napięcia wtórne powinny być na wyjściu z transformatora (na wejściu jest oczywiście 230V)? Ewentualnie jeśli ktoś dysponuje schematem tej kuchenki byłbym bardzo wdzięczny za udostępnienie.

Z góry dziękuję za pomoc

Dodano po 25 [minuty]:

Znalazłem odpowiedź na pytanie dotyczące napięć wyjściowych:
    19.7V oraz 6.3V. Gdyby ktoś jeszcze mógł to potwierdzić oraz podać prąd maksymalny z tych uzwojeń, byłbym wdzięczny.

Żródło:
    http://monitor.net.ru/forum/samsung-micro-960w-info-90526.html
  • Poziom 13  
    Uzwojenie pierwotne można przewinąć, mając napięcia wtórne możesz poszukać nowy z podobnymi napięciami lub nowy orginał.Ja bym go przewinął.Pozdrowienia.
  • Poziom 13  
    meb napisał:
    Uzwojenie pierwotne można przewinąć, mając napięcia wtórne możesz poszukać nowy z podobnymi napięciami lub nowy orginał.Ja bym go przewinął.Pozdrowienia.

Jasne, że można przewinąć, tylko czy warto - bez rozebrania korpusu metalowego jest mocno problematyczne przewinięcie kilkuset/kilku tysięcy zwojów, a ten ma blaszki lekko zaspawane na brzegach. Poza tym, jeśli nowy transformator (zamiennik) można kupić za parę(naście) złotych, to cała ta zabawa się wydaje niewarta świeczki. Oprócz tego zwoje na wierzchu są przypalone, więc sam początek odwijania będzie bardzo trudny... :-)

Dlatego szukam jakiegoś sklepu, gdzie można kupić najlepiej oryginał (najmniej zabawy z wymianą), ostatecznie rzeczywiście znajdę jakiś zamiennik, albo nawet dwa - w sumie miejsce do jego umieszczenia się znajdzie.

Pozdrawiam