Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z dyskiem SATA - komunikat Disk Boot Failure

30 Gru 2006 20:55 5405 20
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich forumowiczów. Mój problem polega na tym, że podczas włączania komputera otrzymuje komunikat "Disk Boot Failure". Wszystko działało dobrze do dzisiejszego dnia. Od razu pisze, że wszystkie metody typu wyłączanie RAID, fixmbr,dyskietka startowa windows, chkdsk, przepinanie kabla SATA w inny port etc opisane na forum nie skutkują. Dysk widziany jest w BIOS'ie. Wszystko w BIOS'ie mam poustawiane tak jak należy (tzn Disk Boot Priority, First, Second & Third Boot ). Moja konfiguracja sprzętowa to:
    - Procesor AMD ATHLON 64 3000+ (taktowanie 2000 Mhz) socket 754,
    - Płyta główna Gigabyte GA-K8NE (K8 Triton),
    - Pamięć DDR 512 MB PC3200 400 Mhz Goodram,
    - Karta grafiki GeForce 6600 Leadtek 256 MB,
    - Dysk twardy Seagate Barracuda 80 GB, 8 MB, 7200, SATA,
    - Nagrywarka DVDR LG GSA4166,napęd DVD Liteon, (ale to chyba nie ma znaczenia),
    - Zasilacz 350 Watt (ciężko mi go dokładniej określić, razem z obudową Mustang),
    Nie chce instalować od nowa Windowsa, gdyż wszystko chodziło ładnie od lutego (wtedy kupiłem cały zestaw złożony w sklepie) do dzisiejszego dnia.
    Mam jeszcze jedną informacje, która może być pożyteczna mianowice napięcie na MOLEX'ie przy 5V wynosi ono stabilnie 5.13V, niestety przy 12V wynosi ono od 12.12V do 12.27V, nie wiem czy to groźne czy nie. Reszta sprzętu jest sprawna, bo używam bootowalnego Linuxa z CD, żeby napisać ten post. Proszę Was o pomoc i o ewentualne uwagi co mam jeszcze podać. Chodzi o to, żebym mógł dalej korzystać z danych na dysku. Całość jest jeszcze na gwarancji, więc serwis też wchodzi w grę.
  • Poziom 14  
    w Dosie ?

chyba w biosie

zobazc to:

http://www.computerhope.com/issues/ch000387.htm

Dodano po 1 [minuty]:

aaaaa pytanko poza tematem jakiej dystrybucji Linuxa używasz ?

chętnie poszukuję takiej bootowanej z CD

Dodano po 4 [minuty]:

a jeszcze jedno problem raczej jest boot loaderem w systemie

uszkodzony plik boot.ini lub inny z systemowych

1. Uruchom instalatora XP
    2. Potem daj instalacja
    3. NIE DAWAJ świerzej INSTALKI lecz po prostu daj napraw istniejący system ale NIE chodzi o uruchomienie Konsoli Odzyskiwania lecz o ten następny ekran właśnie po tym

System będzie się instalował niejako na nowo ale tak jest nie do końca gdyz tylko nałozy pliki systemowe reszte pozostawi bez zmian
  • Poziom 16  
    Witam
    Proponuje użyć jakiegoś programu np. "Booth CD".
    Są tam róznego rodzaju programy diagnostyczne-pozwola one na sprawdzenie stanu technicznego jednostki i poszczegolnych jej elementow.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Witam
    można uzyc standartowej dyskietki startowej Win98.
    Podejrzewam,że konieczna będzie dyskietka ze sterownikami SATA do instalacji Windows.
    1.dyskietką startową uruchomic komputer z obsługa CD-rom
    2.Uruchomić instalator Win XP
    3.Załadować własne sterowniki SATA
    4.Zainicjować instalację systemu
    5.Po znalezieniu starej instalacji systemu klawiszem R naprawić stary system.
    Naprawa polega na usunięciu starych plików systemowych i zastąpieniu ich nowymi w trakcie procesu naprawy systemu.Zainstalowane programy i ich ustawienia oraz dane pozostaną bez zmiany.
    Problemem może być utworzenie dyskietki z własnymi sterownikami SATA-potrzebny komputer i CD-rom od płyty głównej.
    Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

ps.takie wahania napięcia są dopuszczalne
  • Poziom 14  
    zobacz sobie w biosie masz ustawienia do kontrolera sata masz wylaczone, ostatnio moj znajomy mial wlasnie taki przypadek, popatrz w biosie moge powiedzie ze nawet przywrocenie ustawien nie pomaga co mnie bardzo zdziwilo
  • Poziom 15  
    Moim zdaniem są dwie opcje:
    1. Z jakis przyczyn nie ma ustawionej partycji aktywnej i komp nie wie skad ma bootowac.
    Rozwiazanie: uruchomic program do partycjonowania (fdisk) i ustawic w nim partycje aktywna.

2. Uszkodzony boot record.
    Rozwiazanie: w XP jest specjalna opcja do naprawiania boot recordu: fixboot (fixmbr tez jest, ale fixmbr sluzy do zupelnie czegos innego). Trzeba ją wpisać w konsoli - z bootuj kompa z plyty XP i zamiast instalacji / naprawy, wybierz trzecią opcję - konsola odzyskiwania lub cos w tym stylu - nie pamietam dokladnie jak to sie nazywa. W razie czego, gdyby ta komenda niedzialala (moze cos pomylilem z pisownia) wpisz w konsoli: help - wyswietli liste polecen (nie jest ich duzo). Powodzenia.
  • Poziom 12  
    Dziękuje za odpowiedzi, zabieram się do pracy.
    p.s Używam Live CD Linux Ubuntu Version 5.04
    Przepraszam za tą pomyłkę z DOS'em.
  • Poziom 20  
    To uruchom GParted i sprawdź flagi jak masz poustawiane, która jest boot?
  • Poziom 12  
    Możesz coś dokładniej z tym GParted opisać ? Jeśli tak to będe wdzięczny.
    Fdisk nie wykrywa żadnej partycji. A płyta Windowsa obszar 80 GB niepodzielony na partycje. Huberthbs2 czy mógłbyś coś więcej zgłębić z tymi ustawieniami BIOS'u ? A i dziwi mnie jeszcze jedna rzecz, że mam ustawione
    First Boot [Disabled]
    Second Boot [Disabled]
    Third Boot [Hard Disk] (Bo tak było od kiedy pamiętam)
    a podczas włączania PC pojawia się:
    Boot from CD:
    Boot from CD:
    Disk Boot Failure, Please insert system disk.
    Jeszcze jedna rzecz, bo jest opcja Xpress Recovery, ale gdy ją dam to pokazuje No HPA device enabled.

Żeby nie pisać postu pod postem to dopisuje. Dziękuje użytkownikowi Majtek007, ponieważ metoda z fixboot pomogła. Teraz pojawia się problem z NTLDR, ale znalazłem już na to sposób myśle, że się uda.

Niestety nie udało się. Fixboot pomógł tylko usunąć komunikat Disk Boot Failure. Teraz męczy mnie NTLDR, ale kopiowanie plików ntldr i ntdetect.com z CD nie pomaga. Wogóle nic nie ma na dysku (oprócz tych dwóch skopiowanych plików). Czyli teraz pozostaje mi reinstall Windows i pożeganie się z 80 GB danych ? Przecież chyba można to jakoś odzyskać. Prosze poradźcie coś. A tak wogóle to co mogło być przyczyną takiej usterki ?
  • Poziom 15  
    Skoro nie ma na nim widocznych partycji, sproboj programow do odzyskiwania partycji.
    Z darmowych programow znalazlem:
    http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download
    http://www.pcinspector.de/file_recovery/UK/welcome.htm
    Ja kiedys korzystalem takze z Partition magic do odzyskiwania partycji, jednak jesli bedzie trzeba zainstalowac jakis program - to lepiej zrob to na innym dysku zeby nie zamazac caklowicie czesci danych.
  • Poziom 12  
    Majtek 007, wielkie dzięki. Widze, że jako jeden przykładasz się do pomocy. Więc zabieram się do pracy, a jak to nie pomoże to format i nowe partycje.
  • Poziom 14  
    kolego inni też poświećili ci trochę czasu na pisanie postów. A nie tylko jeden.

Fajnie zaczynasz no forum tak NIE 3 mać
  • Poziom 30  
    neoox napisał:
    Od razu pisze, że wszystkie metody typu wyłączanie RAID, fixmbr,dyskietka startowa windows, chkdsk, przepinanie kabla SATA w inny port etc opisane na forum nie skutkują.

przy wlaczaniu RAIDa traci sie wszystkie dane, przy wylaczaniu chyba tez... (ale moge sie mylic) wie chyba kolega pozegnal sie z danymi
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Logan, chyba nie zrozumiałeś tekstu, na temat którego zabierasz głos. Autor tematu nie ma żadnej macierzy.
  • Poziom 21  
    Ficek007 napisał:

aaaaa pytanko poza tematem jakiej dystrybucji Linuxa używasz ?

chętnie poszukuję takiej bootowanej z CD

Taki linux to inaczej knoppix :) czyli Live linux on cd :)
  • Poziom 12  
    Więc poprawiam się, dziękuje wszytskim, którzy się wypowiedzieli.
    Ale tylko metoda Majtek007 pomogła. Dalej mam problem z tym dyskiem.
  • Poziom 30  
    jankolo napisał:
    Logan, chyba nie zrozumiałeś tekstu, na temat którego zabierasz głos. Autor tematu nie ma żadnej macierzy.

Faktycznie przeciez ma jeden dysk :D Tak to jest jak sie czuje skutki sylvestrowego szalenstwa i odpowiada na posty :D
  • Poziom 14  
    No więc nie zawsze !

NP. Płyta Asusa A8V Deluxe i z z tej seri musi mieć dysk podpięty pod port SATA ale RAID (nawet gdy jest tylko jeden dysk)

Gdy podpinałem pod zwykłe dwa porty SATA Bios ich minie wykrywał a z instalką windy to był chorror.

Co więcej należało włączyć stery Promise i ustawić w Biosie RAID-u macież Arrey 1+0.

A przecież był tylko jeden dysk !!!!!!

Kompletna paranoja ale tylko tak poprawnie można było zainstalować system i zobaczyć dysk (oczywiście jeszcze pod warunkiem dodania sterów na FDD podczas instalacji windy)

PS Dodatkowe porty SATA te zwykłe widział dopiero po wgrania w windzie odpoiwedniego pakietu sterów.
  • Poziom 15  
    witam
    jest na to rada jednak trudna do wykonania poniewaz nie znasz parametrow partycji a mianowicie: numer sektora poczatkowego partycji oraz sektora koncowego i tak z kazda parycja. gdybys jednak mial takie dane to wystarczy jakis edytor szesnastkowy lub Ranish Partition Menager i recznie wpisujesz dane o partycjach a w edytorze HEX system plikow ( bodajze 0B dla fat32- moge sie mylic co do symbolu bo pisze z pamieci). Po takiej operacji partycja jest wykrywana jako sformatowana i wszystkie pliki powinny byc widoczne. Co do powodu zniknieci partycji to trudno sie wypowiadac, pamietam tylko ze w starszych dyskach segate serii U5 dysk potrafił zgubic partycje po przepełnieniu miejsca na niej.
    Pozdrawiam Gelo
  • Poziom 12  
    Do Ficek 007: masz zupełną racje, gdyż kolega jest posiadaczem tej płyty głównej (Asus) i dysku SATA i powiem szczerze, że działy się (i się dzieją) różne cuda. Często problemy z BIOS'em i z dyskiem.
    Do JonnyB: dziękuje bardzo za fachową wiedze, jednak chyba sam nie podołam tej operacji, tak jak piszesz, nie mam potrzebnych danych.
    Jutro lub pojutrze ma wpaść do mnie informatyk ze sprzętem i bootowalnymi płytami, myśle że mi pomoże. O tym czy problem został rozwiązany i w jaki sposób napisze na forum.
    Jeszcze raz dziękuje Wam za poświęcony czas, bo bez Was zostałbym na komunikacie Disk Boot Failure.
    -----------------------------------------
    Witam po długiej przerwie. Wszystko z dysku zostało odzyskane. Pomógł program Ranish Partition Manager. Proszę Admina o zamknięcie tematu. Wam wszystkim, którzy udzielili jakiejkolwiek pomocy jeszcze raz dziękuje.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Zamknąłem na prośbę " neoox".