Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka PDP885 - odgłos ocierania na praniu

Bosstar2 03 Jan 2007 11:00 2993 13
 • #1
  Bosstar2
  Level 12  
  Kilka dni temu byłem przy pralce PDP885-objawy obcierania o blachę na wolnych obrotach.Na początek przeczyściłem cały układ chydrostatu,gdyż klientka powiedziała mi że kilka razy przelało jej wodę szufladką,ale później samo się naprawiało.Miałoby to sens gdyż kilka razy się spotkałem przy PDP i SL-kach,że zamulony był układ hydrostatu,pralka pobierała za dużo wody,zbiornik opuszczał się zbyt nisko na sprężynach, i koło pasowe silnika obcierało o tylną obudowę pralki. Po wykonaniu tych czynności sprawdziłem sprzęt kilka razy-wszystko było O.K. W drodze powrotnej do domu odebrałem telefon od klientki,że wstawiła pranie i odgłosy obcierania się znów pojawiły,a poziom wody w pralce jest normalny.Mówiła również że ten odgłos pojawia się zaraz na początku ruchów rewersyjnych a później milknie- i w czasie odgłosów obcierania tak jakby fartuch się rozszerzał,czyli zbiornik przemieszczał się do tyłu.
  Muszę tam pojechać a że iest to odległość 35 km w jedną stronę chciałem
  przed wyjazdem zapytać czy ktoś nie miał takiego problemu. Nie zwróciłem uwagi czy w tej pralce jest zamontowany dodatkowy obciążnik
  na tylnym krzyżaku łożysk ,co serwisy bardzo często stosują w celu naprawy nieprawidłowego wyważenia zbiornika(widocznie błedu konstrukcyjnego pralek PDP885).Proszę o podpowiedź. Napisałem ten post gdyż wyszukiwarka chwilowo nie działa a temat jest pilny.Pozdrawiam!
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  Bosstar2
  Level 12  
  Amortyzatory sprawdziłem na początku są O.K.,zresztą na wirowaniu te efekty nie występują(według opowiadania klientki),a amortyzator by się dał we znaki głównie na wirowaniu,chociaż myślę że ta dodatkowa przeciwwaga ma chyba też duży wpływ na zachowanie pralki na wirówce.
  Pozdrawiam!
 • #4
  kradynaj
  Level 12  
  Wyjmij grzałkę i przez otwór sprawdź czy coś nie dostało się do środka, często trafiam na druty od biustonosza, może też być naderwana osłona od grzałki
 • #5
  Bosstar2
  Level 12  
  Też brałem to pod uwagę-oczywiście nie sprawdzałem tego-gdyż przy mnie pralka nie wydawała żadnych podejrzanych dźwięków-ale jak twierdzi klientka przez telefon w momencie gdy wydawany jest odgłos obcierania się czegoś o blachę fartuch się wyprostowuje -czyli na to wygląda że zbiornik oddala się od przedniej obudowy i przemieszcza w kierunku tyłu (a to raczej eliminuje znajdowanie się firzbiny lub innego przedmiotu obcego w zbiorniku). A z kolei gdy byłem przy pralce - tylna
  pokrywa pralki miała faktycznie ślady obcierki przez koło pasowe silnika.
  Jutro jadę na tę naprawę to wszystko się wyjaśni,ale do tej pory proszę jeszcze kolegów o jakieś sugestie-może ktoś się z czymś takim spotkał.
  Po przyjeździe w każdym razie opiszę to na forum. Pozdrawiam !
 • #6
  staszekf
  Level 33  
  Przypuszczam że do pralki dostał sie jakiś przedmiocik i znajduje się w przedniej części pralki tzn. miedzy czołem bębna a pokrywą i nie może przedostać się na spód pralki w zależności jaką pozycje przyjmie to albo obciera lub nie i odpycha cały bęben w tylne położenie Położenie tego "czegoś" zmienia się ze znajdującą sie wodą w zbiorniku natomiast przy wirówce znajduje jakiś położenie które nie obciera .Pozdrawiam
 • #7
  andrzej-jur
  Level 17  
  Witam
  Przypuszczam,że będziesz musiał wymienić amortyzatory i sprężyny
  nośne,wskzuje to odkształcanie się fartucha ?
  Po prostu zabierz ze sobą dwa amortyzotory i je wymień.
  Zespół piorący pod wpływem ciężaru ma tendencje do przechyłu na
  ścianę tylną obudowy, dochodzi do obcierania obudowy przez
  koło pasowe silnika.

  Pozdrawiam
  Andrzej
 • Helpful post
  #8
  cezet
  VIP Meritorious for electroda.pl
  A zwróć uwagę czy klientka nie wklada czasami za dużo prania , wtedy może tak być,że zbiornik przesuwa się do tyłu. otwórz wtedy drzwiczki i zobaczysz czy zbiornik się wyrównał.Przeczyść jeszcze sitko w zasobniku proszku tam gdzie wchodzi wąż odpowietrzający.
 • #9
  axxx
  Home appliances specialist
  W tym typie potrafi odkrecic sie sruba kola pasowego bebna.Jest ona wkrecana na klej .Wowczas zbiornik przesuwa sie na tyl.Moze sie nawet zablokowac. Pozdrawiam.
 • #10
  luk_jag
  Home appliances specialist
  Witam. Kiedyś miałem podobny problem. Jakiś "serwisant" zamontował klientowi do pdp fartuch od pdn-a, efektem było właśnie odsunięcie się całego zbiornika ale skoro już widziałeś pralkę to wykluczam to.Moim skromnym zdaniem uszkodzone są amortyzatory i za bardzo wyciągnięte sprężyny a to wszystko dlatego iż na 100% praleczka nie ma odpowiedniego ciężaru.
 • Helpful post
  #11
  stach19
  Level 16  
  Witam.
  Przyczyną ocierania koła pasowego o obudowę może być również zablokowany otwór odpowietrzajacy w zasobniku proszku.Pobrana woda + trochę piany z proszku wytworza ciśnienie w zbiorniku. Wystarczy otworzyć pokrywę górną i po pobraniu wody przez pralkę ściągnąc wąż z zasobnika proszku ( cienki łączący zasobnik ze zbiornikiem). Jeżeli nie będzie ocierać usterka wykryta. Wystarczy oczyścić kratkę w zasobniku proszku.
  Pozdrawiam.
 • #12
  luk_jag
  Home appliances specialist
  stach19 wrote:
  Witam.
  Przyczyną ocierania koła pasowego o obudowę może być również zablokowany otwór odpowietrzajacy w zasobniku proszku.
  Pozdrawiam.


  Tylko wtedy na pewno poziomy wody byłyby nie odpowiednie a autor pisze że z poziomami jest ok.
 • #13
  Bosstar2
  Level 12  
  Jeżeli mieliście takie przypadki w których zapchane odpowietrzenie doprowadzało do obcierania koła o tył pralki - to patrząc teraz na ten problem pod tym kątem-myślę, że to może być to. Nieodpowietrzony zbiornik nie pozwala na swobodne ułożenie się prania w bębnie podczas pierwszych ruchów rewersyjnych,przez co cały zbiornik jest odpychany w tył do momentu odpowietrzenia.Klientka mówiła że problem pojawia się na początku prania , potem milknie i po jakimś dłuższym czasie znów ale też na krótką chwilę - zakładam że to jest po pobraniu nowej wody na płukania - by się zgadzało. O tej ewentualności może jeszcze świadczyć fakt,że gdy byłem przy pralce zauważyłem że pralka przy pobieraniu wody- biorąc na słuch- odpowietrza się przez wąż główny ( gruby ) zasobnik - zbiornik (bulgotanie przerywające szum spływającej wody).
  Wyciągłem wtedy wąż odpowietrzający ze zbiornika - wlot był czysty, ale nie ściągłem go z zasobnika ( nie wiedziałem że jest tam kratka). I to chyba jest to. Napiszę wieczorem. Dziękuję i pozdrawiem !
 • #14
  Bosstar2
  Level 12  
  Sprawa jest chyba wyjaśniona - chyba - bo istnieje jeszcze złośliwość rzeczy martwych. Postawiłem na wąż odpowietrzający zbiornik-filtr.
  Sitko w zasobniku proszku było zanieczyszczone , w samym wężu był korek z mułu o długości 5 cm , a wąż przy wyjściu ze zbiornika załamany.
  Sitko oczyściłem,korek wywaliłem, a załamujący się odcinek węża wzmocniłem rurką o podobnym przekroju wpychając ją do środka węża.
  Klientka przeprowadziła 1 godzinny test pralki, przesuwając programy w te miejsca gdzie pojawiało się obcieranie.Zbiornik przestał się oddalać od wizjera - efekty dźwiękowe umilkły. Dziękuję wszystkim , którzy zaangażowali się w ten temat i pomogli mi go rozwiązać ! Pozdrawiam !