logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Instalacja Windows XP na laptopie bez wbudowanego CD-ROM, bootowanie USB

kuba2102 03 Sty 2007 16:33 2503 10
REKLAMA
  • #1 3400433
    kuba2102
    Poziom 20  
    Posty: 524
    Pomógł: 10
    witam... mam taki problem ze nie moge zainstalowac na laptopie windowsa, po 1 plyta z windowsem nie chce sie zBOOTowac... Laptopa kupilem na ebayu

    http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...WN%3AIT&viewitem=&item=170062111284&rd=1&rd=1

    On nie ma wbudowanego CD-ROM'a tylko ma na USB a jak podlaczalem do swojego kompa ten CD i probowalem zBOTTowac plyte z win to jak by nie wykrywalo plyty :( prosze o pomoc czy ktos ma jakies propozycje?? i czy nie bedzie zadnych komplikacji jak bede instalowac system... Najlepiej bym chcial zainstalowac win XP pro
  • REKLAMA
  • #2 3402142
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 19691
    Pomógł: 2333
    Ocena: 845
    Uruchom go z dyskietki startowej ze sterownikami do CD-ROM'u.
    Następnie uruchom instalkę Win XP z płyty.

    Ewentualnie wgraj wersję instalacyjna windows na dysk np. podłączając go do stacjonarnego PC.
  • REKLAMA
  • #3 3402229
    spec2006
    Poziom 13  
    Posty: 54
    Pomógł: 3
    Ocena: 7
    Jesli bys chciał to zbootować z tego cd romu na usb to musisz przestawić w biosie Bootowanie USB a nie cd-rom. Najprawdopodobniej laptop twój nie bedzie miał takiej opcji iec trzeba bedzie np. utworzyć partycje c i d na dysku laptopa na d wgrac zawartość płyty a potem z dyskietki startowej wejść w:

    cd d:/setup.exe

    lub

    cd:/d
    setup.exe

    Nie pamiętam dokładnie tych komend ale chyba dobrze napisałem
  • #4 3402714
    kuba2102
    Poziom 20  
    Posty: 524
    Pomógł: 10
    Juz tak zrobilem ze skopiowalem pliki na dysk c i probowalem aBOOTowac bo jest taka opcja BOOToj z dysku... i nie zadzialalo... jeszcze sprobuje z dyskietki startowej ale narazie jej nie mam... apropo jak moge utworzyc kopie zapasowa mojego dysku w laptopie, zeby wrazie czego miec te pliki jak cos zle pojdzie...
  • REKLAMA
  • #5 3405649
    marek216
    Poziom 43  
    Posty: 17989
    Pomógł: 1076
    Ocena: 924
    jesli to ma siec a ma to mozesz przez sieć instalowac - opisy na forum zostały podane

    jesli przegłaęs płytę z systemem na HDD to nie czyni go bootowalnym

    odpal z FDD i po wejściu na HDD uruchom instalację
  • #6 3407113
    kuba2102
    Poziom 20  
    Posty: 524
    Pomógł: 10
    tak dzieki za rade tez o tym pomyslalem :D ale to wszystko ma sie odbywac z systemie MS-DOS

    a tak a ciekawosci to masz w opisie specjalista od kserokopiarek wiec sie znasz na drukarach... chcem sobie kupic Epsona r265 jest to photo printer i skaner... i jak mozesz to wystaw opinie na ten temat jak sie prezentuja tusze ile maja ml i na czy mozna uzupelniac tusze i ile to kosztuje, nie wiem moze tez sobie kupie r300 musze wybrtac pomiedzy tymi dwoma i dobra rada by sie przydala :)
  • #7 3430800
    kuba2102
    Poziom 20  
    Posty: 524
    Pomógł: 10
    dora a propo czy ktos wie jak to zrobic bo sie mecze juz sporo czasu z tym... ;/
  • REKLAMA
  • #8 3431729
    tomsyty

    Poziom 26  
    Posty: 696
    Pomógł: 102
    Ocena: 20
    Z czym masz problem? Dyskietkę startową dla Windowsa 98 (stara ale jara - czasami się przydaje) ściągniesz ze strony www.bootdisk.com, w BIOSie ustawiasz pierwsze urządzenie bootujące jako stacja dyskietek, drugie jako hdd, odpalasz komputer z dyskietką w stacji po czym jak koledzy już pisali - ręcznie uruchamiasz instalację z plików które masz na dysku twardym.
    Kolega spec2006 tak nie do końca jednak pamięta komendy dosowe ale chciał dobrze :]
    cd służy do zmiany katalogu (jak sama nazwa wskazuje - change directory). Jeżeli masz pliki na dysku C to po załadowaniu dysku startowego wpisujesz:
    C:
    setup
    zakładając że masz pliki bezpośrednio na dysku, jak masz w katalogu np. windows to
    cd windows
    setup
    Konto firmowe:
    Tomasz Jędras (tomsyty)
    Wierzbowa 30a, Lubin, 59-300 | Tel.: 601XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: https://tomsyty.pl
  • #9 3436053
    kuba2102
    Poziom 20  
    Posty: 524
    Pomógł: 10
    he dzieki chlopaki znam komendy dosowskie nie wiele ale te ktore mi potrzebne ;] mam taki problem nie mam wbudowanego CD w laptopie a jak wiadomo z USB w DOSie nie pojdzie CD :/ więc... mam dyskietke BOOTujaca ale jak ja BOOTuje to biore "c:" a potem "dir" i mi pokazuje pliki z dyskietki a nie z dyscu c :/ nie wiem dlaczego i tak samo jak wpisuje "setup.exe" (bo ten plik znajduje sie na dusku c) to pisze ze bledna komenda... zgralem sobie pliki windowsa z plyty na dysk twardy zeby zainstalowac go z DOSa bo on nie jest oryginalny wiec jak go probuje zainstalowac z pozycji windowsa to pyta sie o klucz a ja tego klucza niestety nie posiadam :D a jak instaluje go z DOSa to sie nie pyta o klucz... i to jest moj problem...
  • #10 3436132
    asura.kk
    Poziom 15  
    Posty: 189
    Pomógł: 6
    Ocena: 34
    masz system ntsf a nie fat
  • #11 3438157
    tomsyty

    Poziom 26  
    Posty: 696
    Pomógł: 102
    Ocena: 20
    Dokładnie jak kolega wyżej wspomniał, moja poprzednia rada z dyskietką od Win98 też była lipna bo zapomniałem że możesz mieć NTFS a nie FAT32. Na tej stronie masz też inne dyskietki bootujące, do XP także, choć tej akurat nie używałem ale powinna rozpoznawać system plików NTFS.
    Konto firmowe:
    Tomasz Jędras (tomsyty)
    Wierzbowa 30a, Lubin, 59-300 | Tel.: 601XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: https://tomsyty.pl

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy instalacji systemu Windows XP na laptopie bez wbudowanego napędu CD-ROM, który posiada jedynie port USB. Płyta instalacyjna Windowsa nie bootuje bezpośrednio z USB, a BIOS laptopa prawdopodobnie nie obsługuje bootowania z USB. Proponowane rozwiązania obejmują uruchomienie instalacji z dyskietki startowej zawierającej sterowniki do napędu CD-ROM lub ręczne uruchomienie instalatora z plików skopiowanych na partycję dysku twardego laptopa. Problemem jest także system plików NTFS na dysku, który dyskietka startowa Windows 98 nie obsługuje, co utrudnia dostęp do plików instalacyjnych. Zalecane jest użycie dyskietki startowej kompatybilnej z NTFS, np. dyskietki bootującej Windows XP dostępnej na bootdisk.com. Instalacja z poziomu MS-DOS wymaga znajomości komend DOS, takich jak zmiana katalogu (cd) i uruchomienie setup.exe. Dodatkowo pojawiła się kwestia tworzenia kopii zapasowej dysku przed instalacją oraz pytanie o drukarki Epson R265 i R300, jednak główny temat dotyczy instalacji Windows XP bez napędu CD-ROM.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA