logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Trilux TAP 2811 TS - dioda świeci, ale TV nie włącza się po wymianie tranzystora

camil99 03 Sty 2007 17:11 2811 21
REKLAMA
  • #1 3400577
    camil99
    Poziom 11  
    Posty: 93
    Ocena: 18
    Witam
    mam problem z telewizorem ( trilux TAP 2811 TS)
    problem polega po włączeniu zapala się dioda gdy naciskam program to cyka i nic nie włącza się, wcześniej nie paliła się nawet dioda to wymieniłem tranzystor (BU 508A) no i jest taki efekt , może ktoś wie co mu dolega bo nie mam jak oglądać tv
    z góry dziękuje pozdrawiam kamil
  • REKLAMA
  • #2 3400609
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19062
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Pierwsze do wymiany C613-1uF, C 615-47uF w zasilaczu. Potem ewentualnie C 619 i 620 odłączenie T 801-BU 508AF i próba zasilacza na żarówce 40W podłączonej pod C 620 do plusa i do masy. Jak jeszcze BU 508AF nie poszedł a zasilacz da ok 145V i będzie stabilne to wymiana C 802-220uF i próba z podłączonym już BU 508AF. Jak nie będzie jeszcze działać to następne podpowiedzi póżniej.
  • #3 3400878
    camil99
    Poziom 11  
    Posty: 93
    Ocena: 18
    czy mogę zastąpić C 615-1uF bo tu jest 100v a ja mam tylko 1uF 50v
    a akurat tego nie mam ,może jakiś inny?
    PS. nie mogę znalezć BU 5089AF



    PS.2. Jutro skocze na wolumen i kupie .
  • REKLAMA
  • #4 3401311
    ALUŚ
    Poziom 36  
    Posty: 2360
    Pomógł: 362
    Ocena: 20
    Witam !

    Kondensator 1µ na 50v możesz wstawić , a tranzystor jest BU 508 AF a nie 5089 AF
  • #5 3401338
    camil99
    Poziom 11  
    Posty: 93
    Ocena: 18
    Tak musiałem przeoczyć chodziło mi BU 508AF NIE WIEM GDZIE ON JEST.
  • #6 3401390
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19062
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Sam pisałeś BU 508A to jest ten tylko,że AF czyli izolowany- to jest to samo. Może być 1uF/50V. Pisz dalej o postępach.
  • #7 3401405
    ALUŚ
    Poziom 36  
    Posty: 2360
    Pomógł: 362
    Ocena: 20
    Piszesz nie wiem gdzie on jest ,to chodzi Ci o sklep czy w telewizorze .

    Jeżeli w telewizorze to na radiatorze koło trafo-powielacza .
  • #8 3401409
    camil99
    Poziom 11  
    Posty: 93
    Ocena: 18
    acha to przepraszam myślałem że jeszcze jeden jest .
    PS. Przepraszam wszystkich za zamieszanie:D
  • REKLAMA
  • #9 3403642
    camil99
    Poziom 11  
    Posty: 93
    Ocena: 18
    witam
    nadal to samo wymieniłem wszystkie te co były opisane i cyka
  • #10 3404097
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19062
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    LeDy napisał:
    Pierwsze do wymiany C613-1uF, C 615-47uF w zasilaczu. Potem ewentualnie C 619 i 620 odłączenie T 801-BU 508AF i próba zasilacza na żarówce 40W podłączonej pod C 620 do plusa i do masy. Jak jeszcze BU 508AF nie poszedł a zasilacz da ok 145V i będzie stabilne to wymiana C 802-220uF i próba z podłączonym już BU 508AF. Jak nie będzie jeszcze działać to następne podpowiedzi póżniej.
    Czy to zrobiłeś przy odłączonym BU 508AF i sprawdziłeś zasilacz na żarówce i na samej żarówce "cyka"- próbkuje?
  • REKLAMA
  • #11 3404129
    camil99
    Poziom 11  
    Posty: 93
    Ocena: 18
    probkuje ,cyka jak cykal.wszystko sprawdzilem i zrobilem jak mowiles
  • #12 3404545
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19062
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Odłącz R 809 podający 145V na trafo i zrób próbę Jak będzie ok todaj znać a jak jeszcze nie to odłącz D611,612,613 i próba.Jak zadziała daj znać a jak nie tu szukaj uszkodzenia w przetwornicy-np D 605,D 606 wymień sprawdż napięcie na C 608-powinno być ok 300V i właściwie od sprawdzenia tego napięcia zacznij a potem reszta jak napisałem.Jak wymieniałeś C619 i C 620 chyba odwrotnie ich nie podłączyłeś? Sprawdż,wymień jeszcze D 610
  • #13 3405495
    camil99
    Poziom 11  
    Posty: 93
    Ocena: 18
    a ten D605 i D606 to jakie mam kupić bo nic na nich nie widać
  • #15 3409547
    camil99
    Poziom 11  
    Posty: 93
    Ocena: 18
    witam
    po wymianie wszystkiego co było pisane nic się nie dzieje po włączeniu spada napięcie ,czy to możliwe że padł trafopowielacz?
  • #16 3410111
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19062
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Próba zasilacza ma być tylko na żarówce i jak będzie działać to dopiero wtedy dalszy ciąg.Sprawdz czy wymieniane kondensatory włożyłeś właściwie.Jak odłączysz R 809 to tranzystor WN,trafo nie mają zasilania.Na C 608 jest 300V?
  • #17 3410136
    camil99
    Poziom 11  
    Posty: 93
    Ocena: 18
    kondesatory są dobrze był u mnie koleś i sprawdzał trafo i powiedział że jest coś w trafo i trzeba wymienić
    niema 300v jest 150v i odrazu przy prubie spada do zera
  • #18 3410164
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19062
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    LeDy napisał:
    Próba zasilacza ma być tylko na żarówce i jak będzie działać to dopiero wtedy dalszy ciąg.Sprawdz czy wymieniane kondensatory włożyłeś właściwie.Jak odłączysz R 809 to tranzystor WN,trafo nie mają zasilania.Na C 608 jest 300V?
    Czy ty umiesz czytać? Podaj czy zasilacz po odłączeniu R 809 działa na żarówce i czy na C 608 jest 300V
  • #19 3410374
    camil99
    Poziom 11  
    Posty: 93
    Ocena: 18
    żarówka świeci stabilnie jest 300v


    PS. po podłączeniu i prubie włączenia pyknięcie i nic ,spadek napięcia do zera .
  • #20 3410555
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19062
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Nie wiem czy zrobiłeś jak myślałem. Na C 608 ma być 300V. Odłączony R 809 , żarówka podłączona do wtórnej strony zasilacza pod+ 145V i do masy i na tym napięciu świeci i jest 145V na żarówce a 300V na C 608 pozostaje.
  • #21 3410568
    camil99
    Poziom 11  
    Posty: 93
    Ocena: 18
    tak wszystko jest zrobione na żarówce 145V a na C 608 jest 300V
  • #22 3410612
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19062
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    To teraz sprawdz czy pozostałe napięcia wychodzące z przetwornicy się zgadzają ,jak tak to podłącz R 809 i jak dalej jest 145V z żarówką to sprawdż tranzystor WN wstaw go odłącz żarówkę i jak po włączeniu napięcie spadnie jak piszesz do zera to do sprawdzenia będzie IC TDA 8140, wymiana C 802- 220uF ,sprawdzenie jeszcze raz BU 508AF, D802,803,C 806,807, i trafopowielacz.T 801- BU 508AF wymieniałeś więc może być winny C 802 i TDA 8140 ale też trafo i kondensatory. Odłącz n.3 i 4 trafopowielacza i podłącz jakiś transformator WN np. od Neptuna -bez powielacza i powinno jak TDA i BU są dobre , wysokie na nim. Wtedy pozostało by trafo a jak nie będzie WN to wymiana TDA 8140, C 802, ewentualnie C 801 i 820 i jak już będzie WN to pozostanie trafo.Tyle na dzisiaj.

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy telewizora Trilux TAP 2811 TS, który po wymianie tranzystora BU 508AF zapala diodę, ale nie włącza się i wydaje charakterystyczne cykanie. Zalecane jest sprawdzenie i wymiana kondensatorów C613 (1µF), C615 (47µF), C619, C620 oraz C802 (220µF) w zasilaczu. Test zasilacza powinien być wykonany przy odłączonym tranzystorze BU 508AF, z użyciem żarówki 40W podłączonej do kondensatora C620, aby ocenić stabilność napięcia 145V. Wskazano również na konieczność sprawdzenia i ewentualnej wymiany diod D605, D606 (np. 1N4148 lub BAV21), D610 oraz rezystora R809, który zasila trafo powielacza. Pomiar napięcia na kondensatorze C608 powinien wykazać około 300V; spadek napięcia do zera przy próbie włączenia wskazuje na uszkodzenie trafo powielacza lub elementów przetwornicy. W przypadku prawidłowych napięć wyjściowych z przetwornicy, dalsza diagnostyka obejmuje sprawdzenie układu scalonego TDA 8140, kondensatorów C801, C807, C820 oraz tranzystora BU 508AF i trafo powielacza T801. Możliwe jest także podłączenie zewnętrznego transformatora wysokiego napięcia w celu wykluczenia uszkodzenia trafo powielacza. Całość diagnozy opiera się na pomiarach napięć, testach elementów pasywnych i aktywnych oraz prawidłowym montażu kondensatorów.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA