logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Trilux TAP2533TNP -brak wizji i foni tylko cykanie jakby zeg

kangurek123 04 Sty 2007 20:17 3312 32
REKLAMA
  • #1 3405601
    kangurek123
    Poziom 19  
    Posty: 362
    Pomógł: 19
    Ocena: 80
    Witam
    Mam problem z TV jak w temacie. TV grał nagle coś strzeliło i jest brak zasilania ( z okolic transformatora dochodzi tylko rytmiczne ćwierkanie ). Nie jestem elektronikiem ale elektrotechnikiem i jakieś pojęcie mam o pradach,ale o TV niewielkie , dlatego zdjąłem obudowę i znalazłem pękniętą diodę oznaczoną D603 . Sprawdziłem ją miernikiem po wylutowaniu i jest uszkodzona . Jak sądzicie Panowie czy jak ją jutro kupię i wlutuję to będzie wszystko czy też jest to jakaś standartowa usterka i np trzeba wymienić oprócz diody jeszcze transformator ? A może to wogóle coś innego i myślicie ,że lepiej ,żeby się za to nie zabierać i wezwać serwis TV ( chociaż chciałbym w miarę możliwości tego uniknąć bo trochę krucho u mnie z kasą ) .Czekam na porady
    pozdrawiam
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 3405737
    ROMKOJ
    Poziom 28  
    Posty: 1405
    Pomógł: 46
    Ocena: 26
    Witam,myślę że uszkodzony jest tranzystor kluczujący WN i być może kondensator 9,1nf/1600V,ewentualnie do sprawdzenia zimne w okolicy trafopowielacza.
  • #3 3405801
    inp
    Poziom 20  
    Posty: 482
    Pomógł: 25
    Ocena: 49
    Witam. Czy po wylutowaniu tej diody startuje przetwornica. Czy nadal cyka??
  • #4 3405894
    kangurek123
    Poziom 19  
    Posty: 362
    Pomógł: 19
    Ocena: 80
    Zimne luty OK! Tranzystor kluczujący ? rozumiem ,że to HOT ?
  • Pomocny post
    #5 3406128
    winetu_vip
    Poziom 12  
    Posty: 112
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    Witam !!!

    To tranzystor w przetwornicy. Są różne zozwiązania przetwornic jedne są na MOSFETACH a ine na zwykłych tranzystorach. Sprawdzanie najprostsze traznystora to takie by między żadnymi nóżkami nie miał zwarcia (ustawić na mierniku pomiar diody) . Inaczej się sprawdza tranystory MOSFET inaczej zwykłe proponował bym na apoczątku coś poczytać (dużo tego w sieci).

    POZDRO!!!!
  • #6 3406241
    kangurek123
    Poziom 19  
    Posty: 362
    Pomógł: 19
    Ocena: 80
    Tranzystor namierzyłem u mnie jest on pod oznaczeniem T802. Jutro postaram się go też sprawdzić i ew.kupić -zobaczymy co z tego wyniknie .
    P.S. Jakby nie było takiego czy można go zastąpić innym ? ewentualnie jakim ?
  • Pomocny post
    #7 3406257
    ROMKOJ
    Poziom 28  
    Posty: 1405
    Pomógł: 46
    Ocena: 26
    Ciężko będzie,ale może się uda ,chodziło mi o tranzystor,taki duży na radiatorze obok trafopowielacza WN,po prawej stronie płyty głównej.Jego należy sprawdzić miernikiem czy nie ma zwarcia.
  • #8 3406365
    kangurek123
    Poziom 19  
    Posty: 362
    Pomógł: 19
    Ocena: 80
    Dzięki "ROMKOJ" potwierdziłeś na szczęście moje znalezienie właściwego tranzystora :-) . Dzięki na razie za pomoc -jutro dam znać co dalej .
    P.S> ponawiam pytanie czy można go zastąpić innym w razie potrzeby niż jest w oryginale ?
  • Pomocny post
    #9 3407201
    ROMKOJ
    Poziom 28  
    Posty: 1405
    Pomógł: 46
    Ocena: 26
    W Triluxie nie ma wielkich wymagań ,za BU 508AF można zamontować prawie wszystko byleby bez diody np:S2000AF.Popatrz jeszcze na kondensator C 808 Powinien mieć 11nF/1600V.[czy nie ma przy nim zimnego lutu]
  • REKLAMA
  • #10 3408770
    kangurek123
    Poziom 19  
    Posty: 362
    Pomógł: 19
    Ocena: 80
    Witam

    Wymieniłem już diodę i tranzystor kluczujący oznaczony jako T802 i pojawiło się zasilanie ale i tak nie chce zapalić ( stoi na standby). Sprawdziłem dalej i okazuje się ,że walniety ( wręcz pękniety) jest też kondensator C815 ( 100nF/250V . Chciałem go kupić ,ale w chwili obecnej jest brak .Pytanie czy można go czyms zastąpić ? Chciałem też wymienic na wszelki wypadek C808-11n/2kV i też nie ma go w sklepach ,czy są jakieś zamienniki ,które mozna użyć ? . Jak myslicie czy to juz wszystko czy może trafopowielacz TR 801 też strzelił ?

    Czekam na info i z góry dzięki za zainteresowanie i wszelką pomoc


    p.s. tranzystor mial potężne zwarcie w calym elemencie
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #11 3410596
    ROMKOJ
    Poziom 28  
    Posty: 1405
    Pomógł: 46
    Ocena: 26
    Trafo to na samym końcu,wcześniej należy sprawdzić czy są impulsy H wychodzące ze scalaka TDA8143,ten scalak pada dośc często.Reasumując myślę że w twoim przypadku do wymiany TDA8143,BU508AF i może wystartuje,jeszcze mozna wymienić dwa elektrolity wokół tego scalaka.
  • #12 3411232
    kangurek123
    Poziom 19  
    Posty: 362
    Pomógł: 19
    Ocena: 80
    Rozumiem ,że kondensator c815 to wynik zwarcia w TDA8143 i raczej nie ma szans ,ze jak go wymienię to bedzie ok ? bo zauważyłem ,że spod niego cyka iskra przy próbie zastartowania
  • #13 3430602
    kangurek123
    Poziom 19  
    Posty: 362
    Pomógł: 19
    Ocena: 80
    Witam

    Wymieniłem kondensator C815 ( 100n/250V ) kondensator nie strzelił a objawy problemu "przeniosły" się na górę. Standby jest ok ,ale przy próbie odpalenia z pilota przeskakuje tylko iskra ( rozbłyska ) wewnątrz lampy kineskopowej tuż przy płytce i nie wiem co dalej . Wg schematu powinno być napięcie +16V za rezystorem R804 ( nie wiem tylko czy jest ono do zmierzenia na standby czy musi być mierzone przy próbie odpalenia TV ) ,ale u mnie jest w tej chwili zero ( mierzyłem to między punktem pomiarowym a masą ) czy tak ma być czy to jednak wskazuje na walnięty układ TDA 8143 ? ( trochę się obawiam jego wymiany ,ale jak nie ma wyjścia to go wylutuję ) . Lekko podejrzany wydaje mi się też kondensator C415 47n/250V i jutro jego oraz C416 10n/2kV postaram się wymienić . Jak sądzicie czy to może być wina tych kondensatorów czy też jeśli one są spalone to jest szansa ,że coś jeszcze strzeliło ?

    P.S. Jak sprawdzić impulsy H wychodzące z TDA8143 ?

    Z góry dzięki za podpowiedzi
    Spróbuję jutro wlutować żarówkę zamiast HOT-a ,a później wylutuję rezystor R813 i po wlutowaniu HOT-a sprawdzę czy świeci . Czy jak to będzie OK ! to może oznaczać jednak ,że trafo szlag trafił ?
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    #14 3434138
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19066
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    kangurek123 napisał:

    Spróbuję jutro wlutować żarówkę zamiast HOT-a ,a później wylutuję rezystor R813 i po wlutowaniu HOT-a sprawdzę czy świeci . Czy jak to będzie OK ! to może oznaczać jednak ,że trafo szlag trafił ?
    pozdrawiam
    Zacznij od odłączenia R 813(od tego ta naprawa powinna się zacząć), wymiany 1 uF i 47uF w zasilaczu,podłączenia na +C 619 i drugi koniec żarówki 40W do masy i włączenie i sprawdzenie czy jest stabilne ok. 145V.
    Cytat:
    Wymieniłem kondensator C815 ( 100n/250V ) kondensator nie strzelił a objawy problemu "przeniosły" się na górę. Standby jest ok ,ale przy próbie odpalenia z pilota przeskakuje tylko iskra ( rozbłyska ) wewnątrz lampy kineskopowej tuż przy płytce i nie wiem co dalej
    Jeżeli przedtem nie wymieniałeś C803,i TDA 8143 tzn.,że wysokie napięcie jest tak duże, że może przebija trafo lub,że już załatwiłeś kineskop.Wymień tego C, TDA 8143 i wtedy zobacz czy jeszcze będzie iskrzyło.Ten C 815 też się rozleciał przez TDA 8143 lub przez zwarcie w trafopowielaczu. i to
    Cytat:
    . Lekko podejrzany wydaje mi się też kondensator C415 47n/250V i jutro jego oraz C416 10n/2kV postaram się wymienić .
    Jak dostały to też od zbyt wysokiego napięcia lub(prędzej) kineskopu.Czarno to widzę. Miej nadzieję,że to się dzieje tylko przez TDA 8143 i że jest tylko zbyt wysokie napięcie lub przebija trafo
  • #15 3435027
    kangurek123
    Poziom 19  
    Posty: 362
    Pomógł: 19
    Ocena: 80
    Witam

    Dzięki "Ledy" za porady i sprawdzę to co mówisz jutro. Dzisiaj przed otrzymaniem info od Ciebie wsadziłem żarówkę zamiast HOTa i jest tak,że żarówka 60W ma napięcie 40V i cały czas rytmicznie pulsuje w takt piszczącej przetwornicy. Zmierzyłem napięcia po IC i jest tak IC605-powinno był +5V jest 1,4 V i lekko oscyluje w granicach +/- 0,3V, IC604 powinno być +5V a jest 1,6V,IC603 powinno być +12V ,a jest 3,7 V, IC 602 powinno być +8V a jest 3,2 V . Może to oznacza ,że jednak strzelił tylko lub też scalak IC601 czyli TDA4605-2 . Czy można go jakoś sprawdzić ? A z resztą chyba nie kosztuje majątek to jutro go na wszelki wypadek zakupie wraz z kondensatorami wokół niego.
    Czy są jakieś objawy uszkodzonego kineskopu inne niż fioletowa bańka bo na razie tego koloru nie widzę a "Ledy"mnie bardzo mocno nastraszył .

    Dajcie znać co o tym myślicie jutro stosuję się grzecznie do porad i wymieniam TDA8143 . Czy jak go wymienię bez np TDA4605-2 ,który jest np uszkodzony to czy ma on szansę znowu się uszkodzić ? Osobiście sądzę ,że nie ,ale pewności nie mam .

    Dzięki za wszystko co do tej pory

    pozdrawiam
  • Pomocny post
    #16 3435146
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19066
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Jeżeli to robisz po odłączeniu R813 to na żarówce przy sprawnym zasilaczu ,po wymianie 1 i 47uF ,sprawdzeniu napięcia na C608- powinno być ok 300V,sprawdzeniu, wymienie D 608 i C 618,619 , D 605,606 powinno byś stałe ok. 145V .Jak jeszcze nie będzie to odłącz D 610,612,613 i wtedy sprawdz czy jest 145V.Wymień jeszcze,sprawdż R w 2i3 n. TDA 4605
  • #17 3435364
    kangurek123
    Poziom 19  
    Posty: 362
    Pomógł: 19
    Ocena: 80
    Witam
    Zeby już doprecyzować dokładnie o których kondensatorach myślisz mówiąC



    " na żarówce przy sprawnym zasilaczu ,po wymianie 1 i 47uF "

    Dzięki za info
  • Pomocny post
    #18 3435398
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19066
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Reszte oznaczeń podałem wg. schematu a te dwa 1 i 47uF są w zasilaczu (przetwornicy)po pierwotnej stronie. Jeden to C614-1uF a tego 47uF(C640?) nie mogę ze schematu odczytać- jest połączony z D 506( jej katodą,czubkiem,kreską)
  • #19 3435675
    kangurek123
    Poziom 19  
    Posty: 362
    Pomógł: 19
    Ocena: 80
    Jeśli strona pierwotna to z tymi diodami 505 i 506 to chyba literówka i powinno być 605 i 606 ? Poproszę o potwierdzenie bo jutro jadę po całości i jak mi telewizor nie zagra to chyba mnie z domu wyrzucą ;-).

    pozdrawiam
  • Pomocny post
    #20 3435727
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19066
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Oczywiście 605 i 606.Czy to jedyny TV w domu? Bo jak tak to napewno wygonią.Pamiętaj ,że na C608 ma byc ok.300V (ten duzy w zasilaczu- 220uF/385V)12.01.07- 19-19 Nie odzywasz się więc chyba cię pogonili z domu.
  • #21 3439207
    kangurek123
    Poziom 19  
    Posty: 362
    Pomógł: 19
    Ocena: 80
    Witam

    Jestem już po walce i niestety nie widać sukcesów. Wymieniony TDA4605 rezystor R612 i R 613 ,kondensator C640 ( rozwalony aż miło ) C 614 ,dioda D605 ( chociaż była dobra ) . Odłączyłem rezystor R813, wlutowałem T802 ,wymieniłem TDA8143 ( też wygląda na spalony) . Podłączyłem żarówkę 40W na plusa C619 ( wymieniłem go też razem z C618,ale nie widziałem na nich uszkodzeń ) i do masy i niestety żarówka nie świeci . Zmierzyłem napięcie "między nogami" C 608 i jest UWAGA! 680 V ? skąd to sięu licha wzięło? czyżby przebijał TR601 . I co wtedy z T601? Teoretycznie T601 jest sprawny chociaż sprawdzałem go na wlutowaniu to nie ma zwarcia i przewodzi zgodnie z kierunkami przepływu . Już nie mam słów do tego TV ,ale za dużo już jest zrobione ,żeby teraz odpuszczać . Czekam na pomysły .

    pozdrawiam
  • #22 3439243
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19066
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Chyba mierzyłeś go na zmiennym.Tam musi być ok 300V. Ostatnio ktoś podawał zawyżone napięcia i była winna bateria w mierniku. Sprawdz ją i to napięcie.
  • #23 3439307
    kangurek123
    Poziom 19  
    Posty: 362
    Pomógł: 19
    Ocena: 80
    Sprawdzę jutro jeszcze raz. Ale tak czy inaczej napięcia na żarówce nie ma :-( . Pytanie czy jak w tej chwili załączam zasilanie to te nowo wymienione układy mogą strzelić ?
  • Pomocny post
    #24 3439731
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19066
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Strzelić może zawsze i wszystko . To 600 ileś V jest niemożliwe nawet gdyby trafo robiło co mogło. To jest stałe napięcie i chyba,że w sieci masz 380V.Jak pomyślę to jutro coś podpowiem.
  • #25 3458614
    kangurek123
    Poziom 19  
    Posty: 362
    Pomógł: 19
    Ocena: 80
    Witam
    Długo mnie nie było ,ale miałem pewne problemy osobiste-do rzeczy
    Uwaga!!!

    Zarówka 40 W na +C619 i na masę -świeci !!!! Hurrrrraaa :-) .Problem tkwił w wadliwym fabrycznie TDA 4605 ( zrobiłem na nim doktorat ;-) )
    Teraz powiedzcie co można jeszcze sprawdzić zanim podłączę rezystor R813 .Czy można coś jeszcze zmierzyć ,żeby nic nie spartolić .
    Dzięki z góry za rady ,czekam niecierpliwie

    pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #26 3458723
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19066
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Jak zasilacz sprawny i Hot nie uszkodzony to podłączaj i włączaj.
  • #27 3458894
    kangurek123
    Poziom 19  
    Posty: 362
    Pomógł: 19
    Ocena: 80
    Niestety!
    Między wtyczką a płytką lampy kineskopowej przeskakuje ( błyska) iskra i nie włącza kineskopu ( wcześniej przeskakiwała w lampie-chyba,że mi się tylko tak wydawało) Co to jeszcze może być ? Co jeszcze można sprawdzić ? Może to jednak trafopowielacz ?

    P.S. Przelutuję jeszcze złącza lampy może jest zimny lut,ale pytanie czy można tak sobie bez konsekwencji próbować uruchomić kineskop?

    A jakie powinno być napięcie za rezystorem R813 . Pewnie zmienne ,ale o jakiej wartości ?

    jak patrzę na płytkę od lampy kineskopu to ten przeskok wydaje mi się,że jest między srodkowymi pinami pomiędzy linią R i B ( czyli R -ok, następny i kolejny -przeskok ,a później B -ok )

    Kurczę ,ale numer !!!!! Poleciałem dalej za tym "przeskokiem" i znalazłem wytopioną ścieżkę przy nodze rezystora R425 i co ciekawsze ten wytop już był wcześniej naprawiany -musiało to być w fabryce ,bo to pierwsza usterka tego TV -wygladało to podejrzanie i to poprawiłem ,ale cały czas jest bez zmian . Jak można sprawdzić czy ten moduł wizyjny nie ma po prostu problemy i to z niego czy też przez niego nie generuje się usterka -przeskoku iskry .

    Chyba zostawię sprawę do jutra, bo widzę jakieś lekkie kreski na kondensatorze C409 . Wymienię też C406 i C412 . Chyba patrząc dalej wyjaśnia się sprawa uszkodzonego C815 ( no chyba ,że to jednak przebicie od trafa TR 801 ? co o tym myślicie ?

    Ostatnia sprawa czy jak się ewentualnie wymienia trafopowielacz to coś się reguluje na nim czy też jest on jużustawiony fabrycznie i o czym trzeba pamiętać,aby go dobrze zamontować i czegoś nie skopać ( co raz bardziej oswajam się z myślą ,że będę musiał go wymienić :-(
  • Pomocny post
    #28 3459694
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19066
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Na i za R 813 ma być 145V stałego z zasilacza-jest to B+.R 425 jest w żarzeniu. Tamte kondensatory a zwłaszcza C 815 mogą swiadczyć,że to trafopowielacz. Przed jego wymianą wymień jednak C 803,805, i TDA 8143.
  • #29 3462529
    kangurek123
    Poziom 19  
    Posty: 362
    Pomógł: 19
    Ocena: 80
    Witam

    TDA 8143 z kondensatorami C803 i C805 wymienione już wcześniej. Wymieniłem trafo i jest niestety tak ,że już brak iskier .nic nie przeskakuje ,ale nie ma obrazu i dzwięku. Lampa kineskopu się żarzy i kineskop jest włączony bo elektryzuje itd. Pomimo załączenia lampa standby nadal pali się na czerwono a powinna zgasnąć ?! . Może trzeba to trafo przeregulować . Czy problem może tkwić w przewodach wysokiego napięcia wychodzących z trafa ? bo przy wyciąganiu ich ze starego mimo ostrożności pourywały mi się one .Poskracałem je i zamontowałem ,ale może gdzieś jeszcze dalej w izolacji są uszkodzone ? Czy jak je wymienię to może być to czy raczej to coś następnego jest uwalone .
    Z górnej płytki wymieniłem tylko kondensator C409 bo na razie nie dotałem pozostałych dwóch ( chociaż C406 i C412 wyglądają na dobre ) ,może to jednak w nich tkwi problem . Co sprawdzić dalej ? pomóżcie bo już nie mam siły do tego ..... Triluxa .

    pozdrawiam

    P.S> kondensatory C406,412 już wymienione niestety bez zmian. Byłem u sąsiada i jego trilux ma niebieski obraz na kineskopie jak nie ma włączonej anteny- a może u mnie jest coś z działkiem ? Chociaż z drugiej strony dlaczego włącza kineskop a nie wychodzi z lampki standby i jest ona cały czas czerwona a powinna zgasnąć

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczył telewizora Trilux TAP2533TNP, który przestał wyświetlać obraz i dźwięk, a zamiast tego słychać było rytmiczne cykanie z okolic transformatora. Po otwarciu obudowy znaleziono uszkodzoną diodę D603, którą wymieniono wraz z tranzystorem kluczującym T802. Pomimo pojawienia się zasilania, telewizor pozostawał w trybie standby. W trakcie dalszej diagnostyki wymieniono kondensatory C815 (100nF/250V) i C808 (11nF/1600V), a także układy scalone TDA8143 i TDA4605-2, które często ulegają uszkodzeniu w tym modelu. Wykonano pomiary napięć na różnych elementach, zwracając uwagę na napięcie 145V za rezystorem R813 oraz napięcia zasilające układy scalone. Występowały problemy z iskrzeniem przy lampie kineskopowej, co wskazywało na możliwe uszkodzenie trafopowielacza TR801 lub wzmacniaczy wizyjnych. Po wymianie trafopowielacza i regulacji jego potencjometru problem zniknął, a telewizor zaczął działać poprawnie. Wskazano na konieczność sprawdzenia zimnych lutów, kondensatorów w zasilaczu, diod oraz rezystorów w okolicy przetwornicy i układów sterujących. Zalecano stosowanie żarówki 40W jako zabezpieczenia podczas testów zasilacza. Ostatecznie usterka została usunięta przez wymianę uszkodzonych elementów i regulację trafopowielacza, co przywróciło prawidłową pracę telewizora.
REKLAMA