Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie programu do AT90S2313

04 Sty 2007 21:05 2981 10
  • Poziom 10  
    Robocik już gotowy więc trza program ładować i jazda. :D I tu napotykam na problem. Ani przez Basom ani przez PonyProg program nie wchodzi. Bascom niby znajduje procka podłączonego do LPT i orientuje się, że pamięć jest pusta ale programu nie chce ładować a PonyProg w ogóle nie wie, że mikrokontroler jest podłączony. Czy ktoś kto zbudował kiedyś swojego robota wie jak poradzić sobie z takim problemem?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Poziom 29  
    A jakiś schemat zdjęcia?
    To brzmi jak: Auto mi nie odpala :( Może ktoś miał podobny problem i wie jak poradzić?

ehhh
  • Poziom 10  
    ok, już wrzucam zdjęcia.

robot wykonany na schemacie stworzonym przez Tadle
  • Poziom 29  
    A co to za programator?
  • Poziom 10  
    Programator kupiony za 20zł na Allegro bo nie chcę kupować takiego za 200zł. Wszystko zrobiłem według instrukcji dołączonej do programatora i PonyProg wyświetla "Communication port not available (-16)"
    Może są jeszcze jakieś niedrogie (do 50zł) "wyższej klasy" programatory?? :-)
  • Poziom 42  
    ależ to może być najzwyklejszy i b.dobry - w pełni sprawny programator STK200 - tak mi to wygląda. Tylko kolega autor jakoś dziwnie go chyba podłącza. Na schemacie narysował tylko RESET, SCK, MOSI i MISO a czy przypadkiem zapomniał dorysować czy poprostu nie podłączył do programatora masy i +5V ?????? niech to wyjaśni ;)

... druga sprawa , kolega autor widać, że chyba użył sobie napięcia 3,6V a jeśli tak? to czy zamierza też takim napięciem zasilać programator który ma???? przecież programatory STK200 mają w środku układ - bufor TTL , który może być zasilany napięciem +5V !!! .... w związku z tym proponuję koledze autorowi zrobić sobie do testów zasilanie +5V a w docelowym układzie może sobie zasilać go np z jakichś akumulatorków 3,6V.

.... ale niech nie zapomina o zasileniu programatora ;) bo wtedy będzie miał właśnie takie dziwolągowate efekty - co dla mnie nie jest wogóle dziwne

pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Do programatora podłączyłem masę i 3,6V.
    To bardzo miło, że programator jest dobry :-) :-)
    Zaraz sprawdzę czy będzie chodził na 5V

Dodano po 26 [minuty]:

Bascom niby załadował program (ale nie jestem pewien) :-) PonyProg nadal wyświetla ten sam komunikat. A robocik nie jeździ :-(
    :-)
  • Poziom 42  
    jak to ? - "nie jestem pewien?" ;) .... no coś ty? to sprawdź czy załadował poprawnie? co do PonyProga to też musi działać tylko może nie ustawiłeś w setupie? - musisz tam dać ptaszka przy Paralell, wybrać LPT1 i co ważne ustawić "AVR ISP I/O" a następnie wybrać z listy po prawej na górze swój rodzaj procka. Jeśli już w jednym albo w drugim programie wczytasz to do procka to zrób Verify aby sprawdzić czy się wczytało

powodzenia

Dodano po 25 [sekundy]:

aha i napisz czy rzeczywiście kupowałeś go jako STK200 ?
  • Poziom 10  
    W bascomie pisze , że Verify OK. Chyba program się załadował :-). PonyProg nadal wyświetla ten sam komunikat nawet po zmienieniu ustawień. Robocik niestety nadal nie jeździ:-(
    Chyba będę musiał jeszcze raz przeglądnąć całą elektronikę czy gdzieś jakieś kabelki się nie stykają i czy wszystko dobrze jest podłączone :-)
    Dzięki za pomoc bo z tym 5V to bym nie wiedział.

A tak przy okazji... Nie wie ktoś gdzie można kupić tylko te końcówki od programatora (chyba wiadomo o co chodzi )bo je łatwo doczepiać do elektroniki i płytek? :-)
  • Poziom 42  
    no przecież na zdjęciu pokazałeś, że masz taką końcówkę czyli gniazdko wannowe 10pin ;) a kupić je można np tutaj:

http://www.seguro.pl/sklep/?podkat=175

ja zawsze montuję je na płytce niedaleko procesorka albo podłączam je na pająka jeśli i układ jest na pająka i zawsze programuję w systemie

... co do programowania - to skoro Bascom pokazuje verify ok to powinno być chyba dobrze ;) ale postaraj się skonfigurować sobie dobrze PonyProg'a (tylko zassij najnowszą wersję) a jak nie to ISPPROG'a i sprawdź sobie czy w różnych programach wszystko jest ok - wtedy będziesz miał 100% pewność. Ja na swoim STK200 zawsze i wszędzie działam na PonyProg i jest super

pozdrówka
  • Poziom 10  
    wieeeelkie dzięki, właśnie o tą końcówkę mi chodziło. (będę ją potrzebował do następnej konstrukcji :-) )
    Mam PonyProga2000. ISPPROG'a mam ale jeszcze przez niego nie próbowałem ładować programu. A robocik nie jeździ chyba z powodu spalonego tranzystora którego potraktowałem przez 2s gorącą lutownicą :-) . Wymienię go i zobaczę czy będzie działać.