Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ZX Spectrum 128. Powinien zadziałać bez czytnika kaset?

04 Jan 2007 23:10 1838 17
  • Level 13  
    Niewiem czy dobry dział ale juz niewiedziałem gdzie pisac. dostałem od kolegi ZX Spectrum 128. Nie postadam do niego czytnika kaset.. i mam pytanie czy bez niego powinien działas ten spectrum ? po właczeniu zasilania na ekranie mam czarny obraz i 2 żędy białych pasków. czy to normalne bez tego czytnika ?? jest to taki sam jak na tej aukcji

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=152646181

Bardzo prosze o pomoc, moze jest zepsuty ?

Z góry dziękuje za pomoc !
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    User under supervision
    oczywiscie ze powinien dzialac bez zadnych dodatkow czytnikow magnetofonu i nie powinno byc zadnych paskow prawdopodobnie jest cos nie tak z pamiecia
  • Helpful post
    Level 39  
    Jeżeli jest sprawny, powinien "zgłosić się" migającym kursorem (w lewym górnym rogu ekranu). Klawiatura powinna być aktywna.
  • Helpful post
    Level 27  
    Witam
    powinien działać bez czytnika, na ekranie powitalnym powinien się zgłosić interpretator BASIC, jak pamiętam to ekran podobny do tego z linku (taki niebieski i białe napisy)
  • Helpful post

VIP Meritorious for electroda.pl
    Uszkodzone pierwsze 16 KB RAM.
  • Level 13  
    na pewno pierwsze 16 kb RAM ?? jak to naprawic ?? mam jeszcze szum w głośnikach w TV...

Dodano po 3 [minuty]:

i mam jeszcze jedno pytanie. posiadam taki Interface jak tutaj
    http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=154206042
    w jaki sposub moge go sprawdzic bez spectrum ? Jeśli wogole sie da ?
  • Helpful post
    User under supervision
    moze wystarczy ci emulator spectrumka wprawdzie to nie zupelnie to samo ale zawsze ja bylem janem commodore ale gdzies i spectruma mialem znaczy emulator jak znajde to wrzuce plik
    Attachments:
  • Helpful post

Interfejsu nie da się sprawdzić bez komputerka.
  • Level 13  
    a jak mam go naprawic ?? znam sie troche na elektrotechnice.....
  • Helpful post
    Level 13  
    :) Sumienie mnie łapie jak myśle o tych czasach, Atari, Commodore, Spectrum. Czasopismo Basic, i siedziałeś i klepałeś przez 4 godziny kod programu, żeby potem się zawiesił cały komputerek :)
  • Level 13  
    czy ktos mi pomoze jak moge naprawic tego SPECTRUM ?? czy moge sobie nim pozucac ??
  • Helpful post

Wymień na początek 8 pamięci 4164
    Te z lewej strony płytki od rogu.
  • Helpful post
    Level 16  
    O ile się nie mylę, to spectrumy miały modulator do podłączenia do TV i jest tam przełącznik, by ustawić dokładnie obraz na TV (takie modulatory miały też magnetowidy). Być może tylko to trzeba przełączyć, a nie od razu wymieniać pamięć.
  • Level 13  
    hmmm niemam pojecia gdzie ten przełącznik sie znajduje ??

6 Sty 2007 21:26
    Da sie sprawdzic jakoś ten układ 4164 ?? I czy to na pewno jest jego wina ?? moze jest niedaleko rybnika zakład ktory by sie podjoł naprawy ?? a moze chce go ktos kupic ?? kontakt pod numerem gg 6247564
  • Helpful post
    User under supervision
    nie sądze zeby teraz ktoś sie tym zajmował taniej na allegro pewnie wyrwiesz jakis (byc moze sprawny ) w koncu nie kazdy jest oszust ja kupowalem stacje dyskow do c 64 zapewnial gosc ze sprawna ale niestety i nie sprawna ani zasilacza nie bylo a niby to komplet mial byc z tego wszystkiego byl tylko karton sfatygowany ale oryginalny
  • Helpful post

:arrow: Tomek020789
    Mogę tego Spectruma naprawić lub go odkupię :)
    Pisz na PW, GG lub maila.
  • Level 13  
    witam. Spectrum nie naprawione, ale mam kupca, właściwie dwuch ;] tylko ze PitD sie nie odzywasz !! ;] i moje pytanie brzmi czy opłaca mi sie go sprzedac uszkodonego z całym kompletem (pudło, kable, instrukcje, zasilacz, pare kaset, klawiatura numerycz) za 150 zł ?? na tej aukcji doszło do 560zł !! niekompletyn :D

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=152646181
  • Helpful post
    Level 21  
    Hi!
    Ten Interface2 (prawdopodobnie) z tym Amstradowskim ZX Spectrum wogóle nie będzie działał. Nie pamiętam jak było w 128, ale miałem Spectrum2+ (z wbudowanym magnetofonem) i kilka różnych urządzeń, które mi się "zostały" po Timex2048 i żaden interface dołaczany do złącza krawędziowego nie działał (TACT Polbasic, RS232, stacja dysków FDD3). Różnica między 2+ a 128 polegała na wbudowanym magnetofonie. Po załączeniu zasilania powinien pojawić sie ekran z wyborem wersji Basica lub opcją ładowania programu z taśmy.
    Spectrum 2+ posiadał (z tego co pamietam) dźwięk przez wyjście modulatora - dźwięk (mono) był również dostępny na wyjściu monitorowym (standard Amstrad)
    Do 2+ można było dołączyć 2 joysticki w starndardzie Sinclair (klawisze 1-5 i 6-0) - ale musiały to być joysticki od Amstrada (różniły się połączeniami)
    Przełącznika do modulatora nie było - pracował na kanale 36 (można było zmienić lekko częstotliwość przy zdemontowanej obudowie kręcąc rdzeniem w modulatorze)

Pozdrawiam.