Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przewód ochronny PE. Co w razie instalacji bez niego ?

07 Jan 2007 15:00 3574 12
  • Level 11  
    Witam,

Krótkie pytanie.
    Jak sobie poradzić w przypadku kiedy instalacja domowa nie posiada przewodu ochronnego.
    Co lepsze? Podłączyć do przewodu zerowego czy może lepiej uziemić czyli "podłączyć" do kranu - i czy to wogóle jest dopuszczalne.

Pytam bo z tego co wiem ma to duży wpływ na działanie np. filtrów przeciwzakłóceniowych. Czytałem kilka wątków ale głównie rozchodzi się w nich o wyłączniki różnicowe a ja potrzebuje w miarę prostej odpowiedzi.
  • HelukabelHelukabel
  • Level 39  
    W istniejących instalacjach, gdy nie ma przewodu ochronnego rolę tą przejmuje przewód neutralny (zerowy).
  • HelukabelHelukabel
  • Level 11  
    Chodzi mi tutaj szczególnie o filtry przeciwzakłóceniowe. Wydaje mi się że kiedyś ktoś napisał że ze względu na wydajność filtrowania lepiej jest zastosować uziemienie zamiast przewodu zerowego.

Chciałem się upewnić zanim sobie zrobię krzywdę.
  • Level 28  
    Niestety do kranu podłączyć nie wolno. Kiedyś dopuszczano takie rozwiązanie za zgodą właściciela. Obecnie często naprawa instalacji wodnej jest wykonywana z rur pp.
    Jedyne rozwiązanie to wykonanie porządnego uziomu.
  • Level 25  
    A dlaczego nie zamienic sieci TT,która ma autor postu,na sieć TN-C lub TN-C-S?
  • Level 15  
    Albercik 321 wrote:
    A dlaczego nie zamienic sieci TT,która ma autor postu,na sieć TN-C lub TN-C-S?

Skąd taka hipoteza? Zapewniam Cię, że autor nie ma TT lecz TN i to TN-C, skoro nie ma PE.
  • Level 28  
    Nie przytoczę teraz numeru normy / rozporządzenia, ale wydaje mi się, że przepis mówi, że powinieneś "uzerować".
  • Level 10  
    Przewód ochronny PE- uziemiony przewód stanowiący element zastosowanego środka ochrony przeciwporażeniowej dodatkowej, nie podlegający obciążeniu prądami roboczymi, do którego przyłącza sie części przewodzące dostępne, połączony z główną szyną uziemiającą.
    Tyle definicja. Dla własnego bezpieczeństwa wykonaj takie połączenie.
  • Level 25  
    Wiweiórka,jesteś pewien,tego co piszesz?Bo z całym szacunkiem,ale ja nie spotkałem się jeszcze z siecią typu TN.Są natomiast sieci typu TN-c,TN-s i TN-C-S.I żadnej z tych sieci nie ma autor.Tak jak pisze w swoim poście,jego instalacja nie posiada przewodu ochronnego,czyli nie ma przewodu typu PE ani PEN,więc musi mieć przewód N,skoro pisze,że jest to instalacja domowa,więc odpada też siec IT.A jedyną siecią,która posiada przewód fazowy i Neutralny,to jest sieć TT.I autor postu,chcąc podłączyć filtr przeciwzakłóceniowy,powinien mieć przewód PE,aby zakłócenia w sieci,były "odprowadzane" właśnie do ziemi,z którą ogólnie jest połaczony uziom lokalnyJeżeli nie będzie tego przewodu PE,zakłócenia będą wedrować po sieci przez przewód N i filtr ten nie będzie spełniał swojej roli.Dlatego sugeruję,że autor powinien zamienić tą siec na sieć np. typu TN-C-S.Słuszną uwagę zwrócił kolega waldekel,zauważając,że obecnie większość instalacji wodnych,jest wykonana z rur PCV,więc podłączenie przewodu PE do kranu nie bedzie miało w tym wypadku sensu.Najlepiej zrobic porządny uziom lokalny.
    Myli się równiez kolega any56,pisząc,ze w istniejących instalacjach nie ma przewodu ochronnego.A przewód PE w sieci typu TN-S,TN-C-S,jaka pełni rolę?Nie ochronnego?
  • Level 39  
    Quote:

Myli się równiez kolega any56,pisząc,ze w istniejących instalacjach nie ma przewodu ochronnego.A przewód PE w sieci typu TN-S,TN-C-S,jaka pełni rolę?Nie ochronnego?

Może nie aż tak bardzo...
    Wyraźnie napisałem, że gdy nie ma przewodu ochronnego...
    To kolega powyżej się nie doczytał.
  • Level 15  
    Trudno jest polemizować z Tobą Albercik, gdy moje i inne posty podważasz, nie mając do tego odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.
    1. Układy sieciowe dzielimy na: TN, IT,TT. Dalej: układy sieciowe TN dzielimy na: TN-C, TN-S, TN-C-S.
    2. W mieszkaniach stosuje się (niemal wyłącznie) układy TN. Do końca lat 80-tych powszechnie budowano instalacje w układzie TN-C, ze wspólnym przewodem ochronnym i neutralnym (PEN), później przyjęto normy z Zachodu i nakazano stosować TN-S. Sieć w której ze starej TN-C przechodzi się w TN-S nazywa się TN-C-S.
    Poczytaj: http://www.e-instalacje.pl/946_453.htm
    3. Rację ma Kolega Any56: "W istniejących instalacjach, gdy nie ma przewodu ochronnego rolę tą przejmuje przewód neutralny (zerowy)." Radzę uważniej czytać cudze posty i nie podważać ich jako zniekształcone.
    4. Twoje zdanie: "A jedyną siecią,która posiada przewód fazowy i Neutralny,to jest sieć TT - no coment :?: :cunning:
    5. Twoje zdanie:"Są natomiast sieci typu TN-c,TN-s i TN-C-S.I żadnej z tych sieci nie ma autor". A ja jestem pewien, że ma TN-C.
  • Level 25  
    No coż,nie wiem,czy to tak jest do końca.W instalacji,gdzie nie ma przewodu ochronnego,przewód Neutralny NIGDY nie przejmuje funkcji przewodu ochronnego.Przewód Neutralny NIE jest przewodem ochronnym,ponieważ nie ochroni cię on przed porażeniem prądem.Nie wiem,czy byłbys taki bezpieczny,kąpiąc się w wannie,do której jest podłączony przewód N lub PEN,a nie PE.
    Wiewiórka,a dlaczego uważasz,że autor ma sieć TN-C,a nie TT?Narysuj mi również,jak wygląda sieć typu TN?Bo typu TN-C,TN-S i TN-C-S wiem.Ale nie widziałem nigdy sieci TN.A człowiek uczy się do końca życia.Chciałem się również dowiedzieć,gdzie są stosowane sieci TT.Tak samo chciałbym się również dowiedzieć,jaki jeszcze typ sieci oprócz TT,posiada TYLKO przewód fazowy(L1,L2,L3) i Neutralny(N)?
  • Level 15  
    Dyskusja akademicka o układach sieciowych a autor tematu pytał o podłączenie filtrów przeciwzakłóceniowych.
    Corvim wrote:
    a ja potrzebuje w miarę prostej odpowiedzi.

Myślę, że waldekel podał najlepszą odpowiedź