Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzic tyrystor zasilaczem i żarówką?

pawka_pk 08 Sty 2007 22:07 5647 4
  • #1 08 Sty 2007 22:07
    pawka_pk
    Poziom 22  

Witam mam problem. Wymontowałem z maszyny płytę elektroniczną która załącza uzwojenia silnika DC. Na płycie są 4 tyrystory 16RIA80 i dioda do każdego z nich IR16F80 wszystko to znajduje się na 4 radiatorach na którym kolejno jest w.w tyrystor z diodą. Wszystkie tyrystory na dwóch odnóżach maja 22ohmy mierząc miernikiem cyfrowym. Diody są sprawne. Jednak co do Tyrystorów mam wątpliwości i chciałbym się upewnić jak poprawnie mógłbym je pomierzyć za pomocą zasilacza i żarówki. Bardzo proszę o dokładny opis.

0 4
  • Pomocny post
    #2 08 Sty 2007 22:30
    fred117
    Poziom 21  

Witam...
    Oto najprostszy sposob...
    Jak sprawdzic tyrystor zasilaczem i żarówką?
    Potencjometr ustawiasz na jak najwieksza wartosc.
    Zalaczasz uklad po czym zmniejszasz wartosc R potencjometru...
    Zarowka w pewnym momecie powinna zaczac swiecic i nie przestawac (niewazne czy cofniesz potencjometrlub nawet przerwiesz obwod bramki).
    Tyrystor zachowuje sie jak zatrzask.
    Gdy nie podajesz nic na bramke nic go nie zmusi do przewodzenia.
    Dopiero po przekroczeniu pewnego pradu bramki zaczyna przewodzic maksymalnie. Od tego mometu nie jest wazne czy na bramce jest jakis sygnal czy nie. Dopiero spadek pradu anody do minimalnej wartosci "rozwiera nasz "zatrzask"

Pozdrawiam...

1
  • #3 08 Sty 2007 22:50
    pawka_pk
    Poziom 22  

Dzięki wielkie, teraz pozostaje mi z czytać dane tego tyrystora 16RIA80. Znalazłem coś w necie na tej stronie javascript:openreq('http://www.ortodoxism.ro/datasheets/irf/16ria.pdf')
    Ale niestety niema tam schematu wyprowadzeń. Może rodzaj obudowy mówi o wyprowadzeniach tego tyrystora. Czy w tego typu obudowach wszystkie typy tyrystorów wyprowadzenia maja jednakowe?

0
  • #4 08 Sty 2007 23:26
    Mirek Z.
    Moderator

O co chodzi? Bramka to ta cieńsza końcówka z boku katody. Między nimi masz przejścia. Anoda na gwincie.

1
  • #5 28 Sty 2007 18:24
    pawka_pk
    Poziom 22  

Tyrystory sprawdziłem. Są sprawne. Temat zamykam i dziękuje za pomoc.

0