Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LED RGB FLUX - sterowanie

10 Sty 2007 00:42 3785 7
  • Poziom 11  
    na allegro można znaleźć coś takiego:
    http://allegro.pl/search.php?string=flux+rgb+led
    czy ma ktoś pomysł na schemat sterowania ?
    np. linijka złożona ze 100 LED (wychodzi 2A na każdy kolor)
    ważne! .... wg charakterystyki sterowanie jasnością jest inne dla Red i inne dla Green i Blue
    R - 1,8-2,4V
    G i B - 2,8-3,6V
    Zasilanie 5V lub 12V (np. zasilacz komputerowy)
    sterowanie powinno odbywać się za pomocą 4 potencjometrów
    3 na każdy kolor (w celu uzyskania wymaganej barwy)
    +1 na jasność całości

dla autora najlepszego pomysłu czeka zgrzewka piwa (tak dla jasności ... nie chodzi o czteropak czy sześciopak ... tylko dużą zgrzewkę 0,5 litrowych puszek - marka do wyboru - ale w granicach rozsądku bo na coś w cenie np. Guiness mnie nie stać)
  • Poziom 42  
    3x dla każdego koloru >> układ NE555 jako PWM regulowany potencjometrem + tranzystor wykonawczy MOSFET ,IRFxxx

1x PWM na NE555 dla regulacji jasności wszystkich kanałów (suma)

Można też na mikrokontrolerze, zamiast potencjometrów >> przyciski chwilowe ; jaśniej/ciemniej + inne efekty.

Teraz chętnego do narysowania schematu...
  • Poziom 11  
    no zawsze jakiś pomysł jest :)
    widzę, że małe zainteresowanie :(
    trudno ... chyba sam będę musiał wypić zgrzewkę piwa i pożegnać się z pomysłem oświetlenia sypialni :(
  • Poziom 21  
    eee tam - wszystkiego za Ciebie nie zrobię, bo mi się nie chce, ale powiedz w czym potrzebujesz pomocy - podpowiem Ci.

Mam kilka wizji na to.
    Odradzam stosowanie NE555.
    Dobrze byłoby zrobić układ na bardzo prostym, tanim i nowoczesnym mikrokontrolerze (np. ST7FLite).

Popatrz, że jeśli układ sterujący wyposażymy w zasilanie awaryjne w przypadku braku zasilania, to może on włączyć te same diody ale zasilane z akumulatora zapasowego.

Jeśli w takim przypadku będzie się kontrolować napięcie na akumulatorze, to sterownik oświetlenia może dostosować jasność świecenia oświetlenia awaryjnego do pozostałej energii w akumulatorze.
    Maksymalnie wydłuża to niezawodność urządzenia.

Jest jeszcze wiele opcji, które można obsłużyć - np współpraca z muzyką, regulacja żądanej temperatury bieli, sterowanie pilotem i programowanie tzw."włącznika czasowego".

Pozdrawiam !
    Michał Kaczmarczyk
  • Poziom 11  
    myślałem o czymś prostym 3-4 regulatory napięcia (LM317 ?), 4 potencjometry, 3 tranzystory i trochę drobnicy
  • Poziom 11  
    a może już ktoś ma gotowca ?
  • Poziom 13  
    Ja zrobiłem taki układ 30 diod równolegle (kolorami oczywiście ) I do tego po zasilaczu z LM317 regulowanym 3-12 Volt. Każdy kolor zasilany jest przez rezystor dużej mocy. I działa bardzo dobrze.
    Teraz pracuje nad układem sterującym aby kolory same się zmieniały (pewnie na NE 555)