Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne sterowanie potencjometrem(silniczkiem)przez pilot RC5

gregor10 16 Sty 2007 21:54 9250 13
  • #1 16 Sty 2007 21:54
    gregor10
    Poziom 27  

Witam!

Potrzebuje urzadzenia ktore sterowalo by silniczkiem potencjometru (od wzmacniacza mocy) - czyli funkcja podglosnij /scisz i chcialbym regulowac to przez zwykly pilot RC5.
    Jednak nie mam pojecia jak taki uklad wykonac....

Czytalem i najprosciej chyba byloby zrobic uklad na uC AT89c2051 + jakis odbiornik IR + dwa przekazniki ktore sterowaly by silniczkiem ( http://allegro.pl/item157518864_potencjometr_alps_2x100k_z_silnikiem.html )

Moze ma ktos / lub wykonal taki uklad bardzo prosze o podanie schematu do podgladu .

Znalazlem tez takie sterowanie , ale plytka za duza jak na moje potrzeby... (w zalaczniku ten uklad i zdjecia znalezionego sterowanika do takiego potencjometru wykonanego przez VETERAN-a _

0 13
  • #2 16 Sty 2007 22:12
    janek1815
    Poziom 38  

tutaj nie potrzebny jest schemat wystarczy mostek H podlaczony do procesorka i odbiornik podczerwieni no i oczywiscie rzecz najwazniejsza program do procesorka. na forum znajdziesz wiele rozwiazan mostka H. Oczywiscie mozesz wykorzystac przekazniki wtedy silnik podlacz jak na rysunku. wtedy gdy wlaczysz jeden z przekaznikow silnik bedzie sie obracal w jedna strone gdy wlaczysz drugi w druga gdy oba beda wlaczone nic sie nie stanie silnik bedzie stal

Zdalne sterowanie potencjometrem(silniczkiem)przez pilot RC5

0
  • #3 17 Sty 2007 16:13
    gregor10
    Poziom 27  

no wlasnie zeby to wszystko zrobic trzeba znac sie na programowaniu uC , a ja nie potrafie takiego czegos wykonac przez to zwracam sie z prosba do Was :)
    schemat fajny , jeszcze chcialbym zeby zrobic sterowanie silniczkiem przez mosfety ktore sa z kolei sterowane uC , mosfety dlatego ze chce zeby silniczek obracal sie z poczatku (przez ok. 2 sekundy) bardzo wolno , a puzniej dopiero obracal sie szybko , i w druga strone tak samo, tylko nie wiem jakby to wykonac ,

zalaczam dwa schematy moze sie przydadza. jeden na sterowanie silnika prawo, lewo , a drugi nie wiem czy moglby sie przydac - sterowanie niestety tylko w jedna strone ale za to rzekomo powoli obraca silnikiem z poczatku...

0
  • #4 17 Sty 2007 18:35
    janek1815
    Poziom 38  

jezeli bedziesz robil miekki start to mozna zrobic regulacje PWM na procku. Niestety programowania nie przeskoczysz w tym wypadku i moja rada moze probowac czytac forum i pisac powoli soft metoda prob i bledow ew. wzorowac sie na zamieszczonych listingach w necie czy forum

0
  • #5 17 Sty 2007 18:45
    gregor10
    Poziom 27  

hmm, wiec dalej - potrzebuje osoby ktora takie cos by pomogla mi wykonac ? na pewno sa tacy co siedza w mikroprocach i dla nich to pestka....

a moze ktos juz wykonal taki uklad ,
    nie przeszkadza jesli ma on dodatkowo sterowanie wlacz /wylacz wzmak i np sterowanie wejsciami cd/ radio itp

0
  • #6 17 Sty 2007 18:57
    janek1815
    Poziom 38  

czyli jesli potrzebujesz to do wzmacniacza nie potrzebujesz zadnego powolnego rozruchu jest to zbedne gdyz potencjometr ma duze przelozenie i szkoda komplikowac uklad . Moze sie myle ale podobny temat juz byl na forum i tez chodzilo o sterowanie RC5 potencjometrem i selektorem wejsc

0
  • #7 18 Sty 2007 21:54
    gregor10
    Poziom 27  

mysle ze zamieszczony schemat wyzej " lewo-prawo.GIF" mozna by wykorzystac , tylko trzeba jeszcze zaprogramowa attiny 13 i zaprojektowac caly schemat ?

Kto potrafi mi pomoc ?
    Za pomoc daje pkt...

Pozdrawiam!

0
  • #8 21 Sty 2007 20:04
    djtomi
    Poziom 22  

Jako ze silnik ma pobor pradu do 200mA i napiecie zasilania 5V to ja bym zastosowal np TC4424 i zastosowal attiny26 coby jak przyjdzie komus pomysl np lcd czy klawiatury jakiejs nie zabraklo portow, update latwo zrobic ale trudniej wstawic expander portow.

0
  • #9 30 Gru 2007 16:33
    gregor10
    Poziom 27  

A co myslicie o ukladzie z AVT 594 ? Jest tam wlacz wylacz i podglosnij scisz
    Mysle ze pewnie taki sobie wykonam ,
    tylko mam pytanie
    Jaki programator potrzeba do programowania 90S2343 ? STK 200 wystarczy ?

0
  • #10 30 Gru 2007 23:54
    djtomi
    Poziom 22  

Według dokumentacji ma ISP takze STK200 styknie.choc ten uklad zaminiony zostal na attiny25. ja ostatnio sobie kupilem avt 992 i jako uniwersalny sterownik jest fajny:)

0
  • #11 21 Sty 2008 13:31
    gregor10
    Poziom 27  

moze macie do sprzedania procek 90s2343 , bo nie maja u mnie w miescie.

Prosze napisac na gg 4640469 lub pw

Pozdrawiam!

0
  • #12 21 Sty 2008 15:16
    rafx205
    Poziom 18  

gregor10 napisał:
    Witam!

Potrzebuje urzadzenia ktore sterowalo by silniczkiem potencjometru (od wzmacniacza mocy) - czyli funkcja podglosnij /scisz i chcialbym regulowac to przez zwykly pilot RC5.
    Jednak nie mam pojecia jak taki uklad wykonac....

Czytalem i najprosciej chyba byloby zrobic uklad na uC AT89c2051 + jakis odbiornik IR + dwa przekazniki ktore sterowaly by silniczkiem ( http://allegro.pl/item157518864_potencjometr_alps_2x100k_z_silnikiem.html )

Moze ma ktos / lub wykonal taki uklad bardzo prosze o podanie schematu do podgladu .

Znalazlem tez takie sterowanie , ale plytka za duza jak na moje potrzeby... (w zalaczniku ten uklad i zdjecia znalezionego sterowanika do takiego potencjometru wykonanego przez VETERAN-a _

to zdjecie podoba mi sie a jakie to ma zastosowanie ze mozesz pilotem wlanczac wylanczac silniczek i go obracac w prawo w lewo tak?? i nie trzeba tu nic programowac?? jak tak to powiedz gdzie to znalazles super

Dodano po 34 [sekundy]:

o to zdjecie mi chodzi 88007_1.jpg

0
  • #13 21 Sty 2008 17:56
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Zastosuj cyfrowy potencjometr PGA2311, na allegro za 10zł. Do kręcenia zastosowałbym impulsator i oczywiście zdalne sterowanie. Tak go opisują.

Cytat:
    Układ scalony PGA2311 to stereofoniczny regulator poziomu sygnału do profesjonalnych urządzeń audio, mogący znaleźć zastosowanie w cyfrowych konsolach dźwięku, wielościeżkowych rejestratorach, odbiornikach A/V klasy high-end, instrumentach muzycznych i procesorach efektów dźwiękowych. Oferuje zakres dynamiczny 120dB, poziom zniekształceń nieliniowych i szumów (THD+N) 0,0002% (wersja A) oraz poziom przesłuchów międzykanałowych równy –130dB. Pracuje z napięciem zasilania ± 5V (dla czesci analogowej) i +5V (dla czesci cyfrowej). Regulacja poziomu sygnału odbywa się niezależnie w obu kanałach, w zakresie od –95,5dB do +31,5dB w krokach co 0,5dB. Ponadto PGA2311 zawiera detektor przejścia przez zero i układ wyciszający. Sterowanie odbywa się za pośrednictwem 3-żyłowego interfejsu szeregowego. Jest możliwa współpraca z obciążeniem 600ohm bez zewnętrznych układów buforujących. Uklad pinowo i softwareowo zgodny z CRYSTAL CS3310.

Obudowa DIP16

0
  • #14 21 Sty 2008 18:10
    rafx205
    Poziom 18  

Dar.El napisał:
    Witam
    Zastosuj cyfrowy potencjometr PGA2311, na allegro za 10zł. Do kręcenia zastosowałbym impulsator i oczywiście zdalne sterowanie. Tak go opisują.
    Cytat:
    Układ scalony PGA2311 to stereofoniczny regulator poziomu sygnału do profesjonalnych urządzeń audio, mogący znaleźć zastosowanie w cyfrowych konsolach dźwięku, wielościeżkowych rejestratorach, odbiornikach A/V klasy high-end, instrumentach muzycznych i procesorach efektów dźwiękowych. Oferuje zakres dynamiczny 120dB, poziom zniekształceń nieliniowych i szumów (THD+N) 0,0002% (wersja A) oraz poziom przesłuchów międzykanałowych równy –130dB. Pracuje z napięciem zasilania ± 5V (dla czesci analogowej) i +5V (dla czesci cyfrowej). Regulacja poziomu sygnału odbywa się niezależnie w obu kanałach, w zakresie od –95,5dB do +31,5dB w krokach co 0,5dB. Ponadto PGA2311 zawiera detektor przejścia przez zero i układ wyciszający. Sterowanie odbywa się za pośrednictwem 3-żyłowego interfejsu szeregowego. Jest możliwa współpraca z obciążeniem 600ohm bez zewnętrznych układów buforujących. Uklad pinowo i softwareowo zgodny z CRYSTAL CS3310.

Obudowa DIP16

to jest odpowiedz na moje pytanie czy kogos innego??

0