logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Sterowanie głośnością wzmacniacza gałką i pilotem bez potencjometru silnikowego

cudny90 01 Cze 2008 13:09 5921 57
Najlepsze odpowiedzi

Jak zrealizować regulację głośności wzmacniacza gałką i pilotem bez użycia potencjometru silnikowego?

Najprościej zrobić to na enkoderze/impulsatorze, mikrokontrolerze i cyfrowym potencjometrze, np. DS1802; sygnału audio nie podłącza się do enkodera, tylko do potencjometru sterowanego przez uC [#5203253] [#5225983] Enkoder podpina się do dowolnych pinów I/O mikrokontrolera, a audio prowadzi się przez układ regulacji głośności, ewentualnie z buforowaniem opampem przed lub za potencjometrem [#5225983] DS1802 to cyfrowy potencjometr, nie enkoder, ale można go sterować także bez procesora przyciskami; do zdalnego sterowania i obsługi RC5 potrzebny będzie jednak uC [#5226979] W praktyce padła propozycja ATmega8, odbiornika IR RC5, enkodera i DS1802 sterowanego po 3-wire, z opcjonalnym wyświetlaczem LCD [#5263707] [#5259427] Do obsługi enkodera w BASCOM pokazano też przykład z funkcją `Encoder(...)`, a dla gotowego rozwiązania sugerowano zakup kitu, jeśli nie chcesz pisać całego programu od zera [#5261583] [#5225983]
Wygenerowane przez model językowy.
  • #1 5203121
    cudny90
    Poziom 14  
    Posty: 182
    Ocena: 9
    Witam, poszukuję układu, który pomógłby mi sterować wzmacniaczem.

    Chodzi mi o zwiększanie głośności tak, aby można to było zrobić gałką i pilotem ...

    Odpada potencjometr z silnikiem ...

    Pomożecie? :) Z góry dzięki.
  • #2 5203139
    vertim
    Poziom 23  
    Posty: 682
    Pomógł: 46
    Ocena: 12
    Nie rozumiem o co chodzi : '' potencjometr z silnikiem''.
    Pilot radiowy czy na podczerwień?
  • #5 5205641
    cudny90
    Poziom 14  
    Posty: 182
    Ocena: 9
    Mhmm, czyli enkoder scalak i potencjometr cyfrowy ..

    Jaki scalak? Trzeba pisać program, prawda?

    Może są jakieś gotowe projekty? Programować, to ja nie umiem, przynajmniej na razie ;)

    Pilot na podczerwień, RC5, żeby można było obojętnie jaki pilot od TV np. wziąć :)
  • #6 5205906
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Posty: 961
    Pomógł: 16
    Ocena: 49
    Wartość rezystancji należało by zmienić na wartość cyfrową. Tego typu programów w BASCOM jest multum na elektrodzie. Co do sterowania głośnością można wykorzystać jakiś przedwzmacniacz scalony. Jak coś znajdę to zamieszczę ;)
  • #7 5206678
    cudny90
    Poziom 14  
    Posty: 182
    Ocena: 9
    Za ile można kupić taki enkoder, w miare dobry??

    Enkoder to jakby potencjometr, który nie ma początku ani końca? Kręci się w kółko tak? I wysyła impulsy?
  • #8 5206704
    tplewa
    Poziom 39  
    Posty: 6727
    Pomógł: 222
    Ocena: 991
    cudny90 napisał:
    Za ile można kupić taki enkoder, w miare dobry??

    Enkoder to jakby potencjometr, który nie ma początku ani końca? Kręci się w kółko tak? I wysyła impulsy?


    tak doklasnie to inaczej impulsator. Ceny sa rozne :)
  • #9 5206726
    cudny90
    Poziom 14  
    Posty: 182
    Ocena: 9
    OK, znalazłem nawet taki za 6zł :) Będzie dobry :)

    Tylko teraz układzik jeszcze ....
  • #10 5225848
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Posty: 961
    Pomógł: 16
    Ocena: 49
    cudny90 Nic nie ma za darmo :P Ma ktoś rozwiązanie podpięcia enkodera do uC. I jak należy podpiąć sygnały audio do enkodera? Program w BASCOM jest już :)
  • #11 5225983
    januss73
    Poziom 32  
    Posty: 1618
    Pomógł: 193
    Ocena: 56
    Mariuszek15 napisał:
    cudny90 Nic nie ma za darmo :P Ma ktoś rozwiązanie podpięcia enkodera do uC. I jak należy podpiąć sygnały audio do enkodera? Program w BASCOM jest już :)


    Proponuję wam panowie poszukać gotowego, kompletnego roawiązania, a najlepiej zaopatrzyć się w gotowy kit, bo z tego nic nie będzie.
    Sygnału audio nie podłącza się pod enkoder. Enkoder podpina się pod uc w zasadzie dowolne piny I/O a sygnał audio pod potencjometr, który to uc steruje. Takim potencjometrem jest wspomniany wcześniej DS, może to być też któryś z słynnych PGA Burrbrowna, bądź jeszcze coś innego.
    Dobrze jest też sygnał audio przed lub za lub też przed i za potencjometrem zbuforować odpowiednim do tego celu opampem.

    Jeśli kolega Mariuszek ma program wsadowy, to jest to zapewne program pod gotowe rozwiązania (konkretny uc, potencjometr konkretnie podpięty). W innej konfiguracji tak jak byś tego programu nie miał.
    powodzenia
  • #12 5226295
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Posty: 961
    Pomógł: 16
    Ocena: 49
    Kity odpadają. Wole sobie sam zrobić takie coś :) Potrzebuje tylko konkretnego i wytestowanego schematu ideowego :)
  • #13 5226455
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Posty: 11873
    Pomógł: 1033
    Ocena: 2642
    A na TC9153 lub podobnym nie da się? Skoro można sterować mikrostykami, to i możnaby potencjometrem impulsowym (np. PS1010). Całość wyjdzie tanio.
  • #14 5226464
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Posty: 961
    Pomógł: 16
    Ocena: 49
    Chodzi o wykorzystanie enkodera DS1802. Kolega Cudny90 zamówił już go więc tylko ten enkoderek wchodzi w grę.
  • #15 5226626
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  
    Posty: 2045
    Pomógł: 38
    Ocena: 111
    DS1802 mozna tez sterowac przelacznikami bez procka wiec powinno sie tez impulsatorem dac.
  • #16 5226979
    januss73
    Poziom 32  
    Posty: 1618
    Pomógł: 193
    Ocena: 56
    A mówiłem kupcie kita :)

    Mariuszek15 napisał:
    Chodzi o wykorzystanie enkodera DS1802. Kolega Cudny90 zamówił już go więc tylko ten enkoderek wchodzi w grę.


    DS1802 to potencjometr, a nie enkoder.

    Taenia_Saginata napisał:
    DS1802 mozna tez sterowac przelacznikami bez procka wiec powinno sie tez impulsatorem dac.


    A jak bez procka zrobisz sterowanie zdalne?
  • #17 5257639
    elektronik999
    Poziom 26  
    Posty: 1204
    Pomógł: 8
    Ocena: 85
    Podpinam się pod temat.. :P jak obsłużyć jakiś enekoder w bascomie?
  • #18 5257811
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Posty: 961
    Pomógł: 16
    Ocena: 49
    elektronik999 Potencjometr i enkoder idzie prosto obsłużyć w bascom. Tylko jakieś schematy potrzebowałbym. Sterowanie przedwzmacniacza ma się odbywać przez pilot w kodzie RC5 i potencjometrem. Tak, więc musi to być zintegrowany układ.
  • #19 5258127
    elektronik999
    Poziom 26  
    Posty: 1204
    Pomógł: 8
    Ocena: 85
    Mariuszek15 napisał:
    elektronik999 Potencjometr i enkoder idzie prosto obsłużyć w bascom.
    To jak obsłużyć ten enekoder? bo o potencjometrze to wiem ze to łatwo obsłużyć
  • #21 5258212
    elektronik999
    Poziom 26  
    Posty: 1204
    Pomógł: 8
    Ocena: 85
    Ja wiem jak sterować tym potencjometrem (ten dsxxxx to nie jest enekoder!!) mnie teraz interesuje obsługa enkodera (http://lbs.elektroda.net/impulsatory.htm)
  • #22 5258264
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Posty: 961
    Pomógł: 16
    Ocena: 49
    Przykład sterowania (impulsator):
    
    $sim
    
    Dim Glos As Byte
    Glos = 0
    P0.7 = 0
    P0.6 = 1
    P0.5 = 1
    P0.4 = 1
    Declare Sub Prawo(glos As Byte)
    Declare Sub Lewo(glos As Byte)
    
    Do
    
    If P0.5 = 0 Then
    Call Prawo(glos)
    End If
    
    If P0.6 = 0 Then
    Call Lewo(glos)
    End If
    Loop
    
    
    
    Sub Prawo(glos As Byte)
    Waitms 100
    P0.5 = 1
    Incr Glos
    If Glos > 63 Then Glos = 63
    Home Upper
    Lcd "Volume " ; Glos ; " dB"
    End Sub
    
    
    Sub Lewo(glos As Byte)
    Waitms 100
    P0.6 = 1
    Decr Glos
    If Glos > 63 Then Glos = 0
    Home Upper
    Lcd "Volume " ; Glos ; " dB"
    End Sub
  • #23 5258317
    elektronik999
    Poziom 26  
    Posty: 1204
    Pomógł: 8
    Ocena: 85
    Dzięki... na pewno się przyda mi i innym forumowiczom
  • #24 5258352
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Posty: 961
    Pomógł: 16
    Ocena: 49
    elektronik999 Proszę :) Proszę mnie informować o postępach i pisać na forum jak idzie praca :) Ja również pracuję nad tym.
  • #25 5259078
    elektronik999
    Poziom 26  
    Posty: 1204
    Pomógł: 8
    Ocena: 85
    Ja dzisiaj ide do sklepu po części do potencjometru. Wnet zamówię procesor, myślę ze mega8 wszystko pociągnie. Na razie obudowę do wzmacniacza robię :D:D

    ++++++

    A jeszcze jedno... Jak bedziesz sterować ds1802 przez 3 wire czy podawał stan niski na nóżki co się podpina przyciski
  • #26 5259427
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Posty: 961
    Pomógł: 16
    Ocena: 49
    Oczywiście przez 3-wire :) Jeszcze należy zaprojektować schemat ideowy, a później będziemy opracowywać program do ATMEGA8.
  • #28 5259654
    elektronik999
    Poziom 26  
    Posty: 1204
    Pomógł: 8
    Ocena: 85
    A co zamierzasz jeszcze dodać do tego? ja bym proponował: Zdalne sterowanie (podczerwień RC5 funkcje pilota: On/off, regulacja głośności + mute, i na razie nie mam pomysłów odnośnie pilota) Obsługa selektora wejść (Ja chyba będę w swoim robił na przekaźnikach) itp.....
  • #29 5259823
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Posty: 961
    Pomógł: 16
    Ocena: 49
    elektronik999 W temacie jest napisane wyraźnie, że sterowanie ma się odbywać za pomocą potencjometru i pilota w kodzie rc5. Mute także można dodać. Selektor wejść i on/off zbędny. Ale układ może być w dwóch wersjach :)

    Schemat Ideowy:

    Sterowanie głośnością wzmacniacza gałką i pilotem bez potencjometru silnikowego
  • #30 5261224
    elektronik999
    Poziom 26  
    Posty: 1204
    Pomógł: 8
    Ocena: 85
    Witam...Dzisiaj próbowałem odpalić ten potencjometr (schemat z linku powyżej) no i nie działało niestety czy te elementy zaznaczone na czerwone są potrzebne? jeśli nie to co mogłem zle zrobić?
    Sterowanie głośnością wzmacniacza gałką i pilotem bez potencjometru silnikowego

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy sterowania głośnością wzmacniacza za pomocą gałki i pilota na podczerwień (kod RC5) bez użycia potencjometru z silniczkiem. Proponowane rozwiązania opierają się na zastosowaniu enkodera impulsowego (impulsatora) oraz cyfrowego potencjometru, np. DS1802, sterowanego mikrokontrolerem ATMEGA8. Enkoder pełni funkcję regulacji obrotowej bez ograniczeń mechanicznych, generując impulsy do mikrokontrolera, który zmienia wartość rezystancji potencjometru cyfrowego. Wskazano, że sygnał audio nie jest podłączany bezpośrednio do enkodera, lecz do potencjometru cyfrowego, często buforowanego wzmacniaczem operacyjnym. Omówiono programowanie w BASCOM, przykładowe fragmenty kodu do obsługi enkodera oraz schematy ideowe z wyświetlaczem LCD 2x16. Zwrócono uwagę na poprawne podłączenie zasilania mikrokontrolera, elementów filtrujących oraz układu odbiornika podczerwieni TSOP. Dyskutowano także o integracji funkcji takich jak włącznik ON/OFF, mute i selektor wejść. Wskazano, że gotowe kity są dostępne, ale autor preferuje własnoręczne wykonanie układu. Podsumowano, że finalne rozwiązanie to mikrokontroler ATMEGA8 z enkoderem, cyfrowym potencjometrem DS1802, odbiornikiem IR RC5 oraz wyświetlaczem LCD, z oprogramowaniem w BASCOM.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA