Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterownik silnika dc, zmiana kierunku obrotu.

mikolajdeejay 20 Sty 2007 20:51 2943 7
  • #1 20 Sty 2007 20:51
    mikolajdeejay
    Poziom 15  

Witam. Chcialbym zbudować prosty sterownik silnika prądu stałego. Sterownik ma działać w ten sposó,że za kazdym razem gdy dostanie impuls ma zmienić kierunek obrotu silnika, czy jest możliwe wykonanie takiego sterownika ,który będzie obsługiwany z portu lpt z wykorzystaniem uln2803? Moc silnika 3W, napiecie: 4,5 V , proszę o pomoc

0 7
  • Pomocny post
    #2 20 Sty 2007 23:02
    ryborz
    Poziom 23  

Przekaźnik z dwoma obwodami zasilany np. 5 lub 12V podłączony przez tranzystor npn ewentualnie transoptor do portu lpt. Na obwody podłączasz "+" "-" i na drugie położenie "-" "+" wyjścia do silnika. Zmiana stanu przekaźnika zmienia polaryzację. pamiętaj żeby do przekaźnika równolegle do uzwojenia podłączyć diodę, żeby nie ubić tranzystora. Zaraz sklecę schemat.

Podejrzewam że chcesz to podpiąć pod discolitez(stąd ten impuls)??
    Wsadziłem jeszcze przerzutnik JK, który po impulsie zmieni stan, co spowoduje zmianę kierunku krencenia.
    Układ możesz podłączyć bezpośrednio pod lpt (własne ryzyko :) ) lub zastosować jakiś transoptor.

sterownik silnika dc, zmiana kierunku obrotu.

Tutaj jest układ do sterowania silnikiem, który znalazłem w sieci:
    http://www.armory.com/~rstevew/Public/Motors/H-Bridges/Blanchard/h-bridge.htm

0
  • #3 23 Sty 2007 18:25
    mikolajdeejay
    Poziom 15  

Za trudne :D Chyba lepiej bedzie zrobić na mutliwibratorze ... jesli wogole sie da :). Wiesz jak to zrobić z wykorzystaniem multiwibratora? pozdrawiam

0
  • #4 23 Sty 2007 22:46
    ryborz
    Poziom 23  

A da się takie coś zrobić na multiwibratorze?? Skąd ten pomysł??

0
  • #5 24 Sty 2007 07:15
    mikolajdeejay
    Poziom 15  

Czytałem forum o Flowerach i tam cos było ,ze silnik sterowany w lewo i w prawo przy pomocy multiwibratora ...

0
  • #6 24 Sty 2007 11:34
    ryborz
    Poziom 23  

Podaj linka bo sam jestem ciekaw jak było to zrealizowane.
    Chyba trudno o rozwiązanie prostrze od mojego.

0
  • #7 24 Sty 2007 16:31
    mikolajdeejay
    Poziom 15  

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic621818.html jesli cos zle zrozumialem to najmocniej przepraszam :) ,pozdrawiam, p.s. Ile mniej/wiecej wyniesie koszt tego sterownika, którego schemat wczesniej załączyleś? Te elementy są raczej ogólnie dostepne w sklepach z elektroniką, czy będzie trzeba szukać w necie?

0
  • #8 24 Sty 2007 23:29
    ryborz
    Poziom 23  

Żle zrozumiałeś. Multiwibrator jest zastosowany jako układ czasowy, który np. po 5 sekundach zmienia kierunek obrotu. Czy chcesz aby kierunek się zmieniał w rytm muzyki?? Jeśli tak to będzie dużo zmian i zamiast na przekaźniku powinieneś to zrobić na tym mostku H, do którego linka Ci wysłałem. W moim schemacie zmieniasz tylko to że jedno wejście podłączasz do Q drugie do ~Q. Jeśli ten sygnał ma się zmieniać np. co 20 sekund to morzesz urzyć przekaźnika. Elementy powinny być łatwo dostępne.

0