logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Bascom, 90S8535, konwersja z 8 na 4 bity - sterowanie LCD

lutecki 09 Wrz 2003 23:58 1674 3
REKLAMA
  • #1 321387
    lutecki
    Poziom 13  
    Posty: 49
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    Czy wiecie jak dokonac konwersji sygnalow sterujacych wyswietlaczem w trybie 8 bitowym na sterowanie 4 bitowe?
    Jak na razie mam marne efekty - co prawda pojawiaja sie znaki, ale biegaja po wyswietlaczu, pojawiaja sie nie w tych liniach co trzeba itd. Wyswietlacz jest inicjowany jako 4 bitowy. Podlaczenia sa nastepujace: linie danych i rs do portow wejsciowych, enable pod przerwanie. Wyswietlacz jest podpiety pod inne porty i jest w trybie pinowym. Obsluga przerwania wyglada tak:

    Zkompalcd:
    Disable Int1
    Portd.2 = 0

    Portd.1 = Pinb.4 'rs
    Portd.6 = Pina.5 'db7
    Portc.1 = Pina.4 'db6
    Portc.0 = Pina.1 'db5
    Porta.7 = Pina.0 'db4

    Waitms 10
    Portd.2 = 1 'enable
    Bitwait Portd.2 , Set
    Waitms 10
    Portd.2 = 0 'koniec enable
    Bitwait Portd.2 , Reset

    Portd.1 = Pinb.4 'rs
    Portd.6 = Pinb.0 'db3
    Portc.1 = Pinb.1 'db2
    Portc.0 = Pinb.2 'db1
    Porta.7 = Pinb.3 'db0

    Waitms 10
    Portd.2 = 1 'enable
    Bitwait Portd.2 , Set
    Waitms 10
    Portd.2 = 0 'koniec enable
    Bitwait Portd.2 , Reset

    Enable Int1
    Return
  • REKLAMA
  • #2 330033
    ePeter1234
    Poziom 18  
    Posty: 386
    Pomógł: 4
    Ocena: 4
    W pomocy masz wszystko opisane. Trzeba bedzie zkorzystać z odpowiedniej biblioteki:)
  • REKLAMA
  • #3 330806
    lutecki
    Poziom 13  
    Posty: 49
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    W jakiej pomocy? Chyba nie tej od Bascoma. Podkreslam, ze nie chodzi mi o podlaczenie wyswietlacza do mikrokontrolera - to dziala bez problemu od dawna. Problem tkwi w procedurze programowej konwersji formatu 8 bitowego przesylania rozkazow do LCD na format 4 bitowy. Chodzi o podlaczenie mikrokontrolera do portu drukarkowego i posredniczenie mikrokontrolera w wyswietlaniu.
  • #4 330888
    elektryk
    Poziom 42  
    Posty: 11029
    Pomógł: 439
    Ocena: 241
    A może procek się nie wyrabia? A tak wogóle to nie zapominasz o inicjacji LCD w trybie 4bit?
REKLAMA