Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

koder Manchester

02 Sie 2002 17:41 2798 9
  • Poziom 13  
    Witam. Czy ktos posiada informacje jak zbudowac z ogolnie dostepnych elementow koder / dekoder Manchester? Taki jak w przypadku skretki w Ethernecie.
    Planuje proby przesylu danych z RS232 lub szybszych, za pomoca fal swietlnych. Moze ktos ma doswiadczenia z tego zakresu.
  • Poziom 28  
    Proponowałbym zastosować mikrosterownik ATMELa AVR z dostatecznie dużym kwarcem lub układ PLD. Jeśli to będzie transmisja RS232 z PC to procek powinien się wyrobić z (de)kodowaniem Manchester przy 115.2 kb. Napisz coś więcej bym upewnił się, czy mówimy o tym samym :D
  • Poziom 13  
    Po pierwsze dzieki za szybka odpowiedz. :P
    Niestety zamiast sprawdzic po przyjsciu posta poszedlem sobie uderzyc w kimono :sm5: , a rankiem nastepnego dnia elektroda juz nie dzialala :sm1:
    Moje (nie)zaawansowanie w elektronice moze byc bariera, chociaz lutownice trzymam(lem) raczej pewnie. Teraz odszedlem od "twardego" na rzecz programowania - studia i praca, a lubie to i to najlepiej polaczone :lol: .
    Mysle o zastosowaniu szybkich kart RS (np do 912kbit a moze i wiecej).
    Po przejsciu przez koder sa latwejsze/pewniejsze do przeslania droga optyczna. Do predkosci zwyklego RS-a 115.2kbit moznaby zastosowac uklady do IRDA (max 4Mbit, z tym ze chyba albo 115.2k albo 4M, bez posrednich predkosci).Z tego co sie orientuje IRDA ma inne kodowanie. Z tym ze uklady chyba raczej nie sa takie latwe do zdobycia, no i raczej ceny nie te. Oczywiscie moge sie mylic.
    Co do przesylu danych "via optica" :) to zaczalem realizowac projekt Ronja 10Mbit http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/~clock/twibright/ronja/.
    Wydaje sie w miare latwy do wykonania (dlatego sie podjalem wykonania), ale tez jest na sztywno 10Mbit(ethernet). Ale myslalem wczesniej (i teraz tez) o rozwiazaniach o mniejszej przeplywnosci, co daloby mniejsze wymagania co do elementow. Co do programowania prockow to jeszcze nigdy zadnego nie programowalem, a PLD to jeszcze wieksza magia. Generalnie programowanie jest moim "chlebem powszednim", ale raczej nie musze optymalizowac mojego softu na tak niskim poziomie. Kod maszynowy to ja pamietam jedynie z czasow komodorka 64 i tez wlasciwie tylko "liznalem" temat :? (eeech to byly czasy :lol: ), trzeba programowanego proca po prostu znac.
    Jezeli znasz dokladnie zasady tego kodowania (dekodowania) to moze jest jakas szansa zeby to zrobic na bramkach i przezutnikach :D ? Jest jeszcze kwestia edukacyjna :lol: z checia bym sie czegos nauczyl. A doswiadczenia nigdy za duzo przy naszym rynku pracy.

Zasoby internetu przegladalem juz od dluzszego czasu i albo zle szukam albo przeoczylem albo po prostu nie ma czegos takiego :-( (...dziwne...)

Moze sa inne mozliwosci ? Jakies sugestie ?
    Jak robilem jakis czas temu proby ze zwyklym RS: RS->LED->Fototranzystor->RS nie wyciagnalem wiecej niz pare kilobit(dokladnie nie pamietam 9600???), nawet "face to face". Moze uzyty fototranzystor po prostu byl za wolny? Niestety braki teoretyczne :oops:
    Ufff ale sie rozpisalem, na razie moze skoncze...

Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Hi !
    Sposób kodowania Manchester jest dosyć prosty do wykonania (stosowany np w transponderach RFID typy H4102) ale przy 10 Mb procek się nie wyrobi. Pozostaje jedynie PLD lub klasyczna cyfrówka. Pomyślę w wolnej chwili jak to zrobić i dam znać.
  • Poziom 13  
    Jak najbardziej moze byc ponizej 10Mbit.
    Wlasciwie myslalem o predkosciach z zakresu 9600-2Mbit
    Nie wiem za bardzo o PLD.
    O jakim procku wspominales (ktorys z AVR)?
    Mialbym wieksza ochote na cos niezbyt kosztownego :)
    A moze sie uczepilem manchestera, a jest cos lepszego (czt. prostrzego).
    Jakiego sposobu Ty bys uzyl ?
    ---
    Moze sie orientujesz do jakich predkosci RS-232 mozna przeslac "zywcem" LED->fotodioda/tranzystor ??
    Jakiego rzedu musza byc czasy reakcji elementow (np 1/5 lub 1/10 czasu trwania najkrotszego impulsu) ?
  • Poziom 28  
    A nie lepiej zastosować MAX 232, TOIM4232 (TOIM3232) z TFDS4500 ? To typowe elementy RS232<->IRDA. Chodzą od 9600 do 115200 (SIR) na 3 metry. Czasy impulsów wyznacza TOIM4232 albo 1/16 bitu albo 1.63 us. Proponowałbym 1.63 us ze względu na oszczędność optyki i miniejszy pobór prądu.
  • Poziom 13  
    A nieco szybciej sa gotowce ?
    Jak sadzisz, czy mozna do nich podlaczyc inna optyke?(bezposrednio do TOIM)
    W TFDS4500 widze ze mozna zamienic/dolozyc diody nadawcze, co do odbiorczej nic takiego nie widze.
    Jezeli chciec zastosowac pasmo widzialne moze byc problem.
  • Poziom 29  
    Jaca napisał:
    A nie lepiej zastosować MAX 232, TOIM4232 (TOIM3232) z TFDS4500 ? To typowe elementy RS232<->IRDA. Chodzą od 9600 do 115200 (SIR) na 3 metry. Czasy impulsów wyznacza TOIM4232 albo 1/16 bitu albo 1.63 us. Proponowałbym 1.63 us ze względu na oszczędność optyki i miniejszy pobór prądu.

jakiegoś takiego gotowca znajomy zastosował + kilka soczewek i to mu działa przez ulicę około 40 metrów, i już ponad rok czasu. i kożystają z tego do internetu na SDI
  • Poziom 17  
    Witam wszystkich.
    Jaca i Katon mam takie coś złożone (max232, toim 4232 i tfds4500) i nie było żadnych problemów ale chciałem to zastosować to takiego urządzonka rejestrującego opartego na 89c52 i problem się pojawił.
    Urządzonko realizuje transmisję po rs232 tylko na 19200 b/s a po resecie Toim ustawia się automatycznie na 9600 b/s. Z dokumentacji Toima wynika że trzeba mu zapodać po rs232 bajt sterujący który ustawia szybkość tgransmisji i czas trwania impulsów w standardzie irda.
    No i mam problem chciałem go skonfigurować używając AT90s2313 i bascoma avr napisałem krótki programik i coś jest nie tak nie programuje się tak jak trzeba. Powiem od razu jestem można powiedzieć początkujący w dziedzinie bascoma, może ktoś z was mógłby udzielić mi jakichś rad albo napisać taki programik który konfigórowałby Toim do pracy na 19200.
    Za wszelką pomoc będe bardzo wdzięczny.
    niżej listing programiku i dokumenty na temat Toim
  • Poziom 12  
    wlasnie wrzucam na upload materialy dotyczace techniki RFID jak ktos sie interesuje tematem i chce zlozyc programator :) ja narazie niemam czasu na to ale jak ktos zlozy to czekam na jakies info jak dziala itp. :)