Z twoich pytań wnioskuję, że, delikatnie mówiąc, nie masz dużego doświadczenia z sieciami. Aby zacząć, potrzebujesz czterech rzeczy: mnóstwa czasu, mnóstwa czasu, mnóstwa czasu i sponsora

Potrzebujesz mnóstwa czasu żeby sie nauczyć, a sponsora bo ten sprzęt nie jest tani.
A tak na poważnie, to jak już będziesz miał dsl'a, to wpinasz go do jakiegoś serwera (najlepiej) lub do routera który zrobi ci NAT, czyli udostepni łącze dla userów. Następnie do tego routera/serwera wpinasz bezprzewodowy punkt dostępowy - WAP, konfigurujesz go według dołączonej instrukcji, a nastepnie możesz dać userom karty bezprzewodowe żeby mieli neta. Tak wygląda to w skrócie, w rzeczywistości po drodze wyskoczy ci 1000 i jeden problemów i pytań
Co do tego NAT'u, to możesz go sobie wykupić razem z dslem, ale telekompromitacja każe sobie za to płacić.