logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

co jest potrzebne do zrobienia sieci bezprzewodowej ??

szczoten 10 Wrz 2003 21:14 14856 17
REKLAMA
  • #1 322432
    szczoten
    Poziom 17  
    Posty: 333
    Pomógł: 3
    Ocena: 4
    co jest potrzebne do zrobienia sieci bezprzewodowej ??
    jakiś ruter bezprzewodowy czy coś??
    od czego zacząć ??
    co chodzi na dsl'u??
    jak taką sieć się konfiguruje??
    jak ktoś wie jak tyo zrobić niech da znać :roll:
  • REKLAMA
  • #3 322481
    spec
    Poziom 28  
    Posty: 1521
    Pomógł: 21
    Ocena: 16
    Zacznij od zastanowienia sie czy nie mozesz pociagnac kabla - tanszy, lepszy i lepszy :)
    DSL - w sumioe do wszystkiego podepniesz.
    Napisz co to by mialabyc za siec (ile kompow, o ile oddalone)
    A siec radiowa wlasciwie konfiguruje sie jak kazda inna...
    najpierw cos zaloz, a tym sie bedziez martwic innym razem.
  • #4 322965
    techrys
    Poziom 28  
    Posty: 1537
    Pomógł: 17
    Ocena: 59
    Z twoich pytań wnioskuję, że, delikatnie mówiąc, nie masz dużego doświadczenia z sieciami. Aby zacząć, potrzebujesz czterech rzeczy: mnóstwa czasu, mnóstwa czasu, mnóstwa czasu i sponsora :D Potrzebujesz mnóstwa czasu żeby sie nauczyć, a sponsora bo ten sprzęt nie jest tani.
    A tak na poważnie, to jak już będziesz miał dsl'a, to wpinasz go do jakiegoś serwera (najlepiej) lub do routera który zrobi ci NAT, czyli udostepni łącze dla userów. Następnie do tego routera/serwera wpinasz bezprzewodowy punkt dostępowy - WAP, konfigurujesz go według dołączonej instrukcji, a nastepnie możesz dać userom karty bezprzewodowe żeby mieli neta. Tak wygląda to w skrócie, w rzeczywistości po drodze wyskoczy ci 1000 i jeden problemów i pytań :D
    Co do tego NAT'u, to możesz go sobie wykupić razem z dslem, ale telekompromitacja każe sobie za to płacić.
  • #5 324632
    szczoten
    Poziom 17  
    Posty: 333
    Pomógł: 3
    Ocena: 4
    kompy będą 2 max 4. kabel nie wchodzi w grę, bo trzeba by ciągnąć przez ruchliwą drogę krajową nr.17. myślę też, że zamiast dsl wyjdzie raczej neostrada (czyli też dsl :D ) tylko urządzenie dostępowe na usb
    jeśli chodzi o moją znajomość budowy sieci to jestem lamerem, ale z zacięciem :D
    więc może ktoś mi powie, co będzie potrzebne
    ps.
    karty abonenckie można kupić od 250 zł a akces point 400zł więc sponsor chyba nie będzie potrzebny :) chociaż nie wiem czy nie przydała by się antena zewnętrzna bo budynki są rozrzucone na obszarze około 400m
  • REKLAMA
  • #6 324666
    andrew751
    Poziom 21  
    Posty: 502
    Pomógł: 7
    Ocena: 31
    jest takie urządzenie dokladnie opisane w necie krok po kroku wykorzystujace łącze optyczne, zasięg podają do 1,5 km, bardzo tanie z dostępnych materiałów, jak dlamnie to rewelka, tylko masę pracy itroćhę glowkowania, szukaj pod chaslem RONJA.
  • #7 324709
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #8 325046
    tomeczek
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Wykonuje polonczenia radiowe sieci od roku.
    I nadal umie bardzo malo.
    Jest kilka podstawowych zasad.
    Anteny powinny sie widziec.
    Jezeli chcesz polonczyc dwie sieci oddalone o ponad 200 m to musisz użyć anten kierunkowych.
    Zani zaczniesz korzystac z polonczenia musisz sprawdzic czy pasmo na ktorym nadajesz nie jest zajente.
    I tu zaczyna sie problem bo w dużych miastach wolnego kanalu najprawdopodobniej nie znajdziesz.
    Przy antenach o dużym zysku musisz dowiedziec sie na kturych kanalach nadaje TPsa. Jezeli zaczniesz ich zaklocac to bedziesz mial problemy.
  • #9 326477
    szczoten
    Poziom 17  
    Posty: 333
    Pomógł: 3
    Ocena: 4
    czy te urządzenia mają możliwość zmiany pasma ??
    myślałem że nadają na jednym wydzielonym przez kogoś tak jak np. dect w telefonach?? musi tek chyba być bo przecież mają świadectwo zgodności (dawniej homologacja) inaczej nie można ich sprzedawać
  • REKLAMA
  • #10 326502
    aWłodek
    Poziom 12  
    Posty: 21
    Ocena: 3
    szczoten napisał:
    czy te urządzenia mają możliwość zmiany pasma ??
    myślałem że nadają na jednym wydzielonym przez kogoś tak jak np. dect w telefonach?? musi tek chyba być bo przecież mają świadectwo zgodności (dawniej homologacja) inaczej nie można ich sprzedawać


    nawet jeśli mają z dziesięć kanałów to przy dużym ruchu niekoniecznie znajdziesz wolny, lub jest szansa że cię ktoś zakłuci
  • REKLAMA
  • #12 326841
    Polyteusz
    Poziom 12  
    Posty: 10
    Ocena: 4
    JAK W SIECI MAJĄ BYĆ TYLKO 2 KOMPY W MIARE BLISKO SIEBIE POŁOŻONE TO WYSTARCZĄ 2 KARTY SIECIOWE PRACUJĄCE W SYSTEMIE RADIOWYM NP BLUTOOTH
  • #13 326890
    szczoten
    Poziom 17  
    Posty: 333
    Pomógł: 3
    Ocena: 4
    po przemyśleniu sprawy sądzę, że to będzie dsl i jakieś 4 kompy
    więc będę potrzebował punkt, dostempowy i cztery karty
    teraz rodzi się kolejne pytanie jak go się podłącza?
    czy podłączyć jakąś antenę zewnętrzną i jaką?
    czy potrzebne jest coś jeszcze?? itd.
  • #14 327121
    techrys
    Poziom 28  
    Posty: 1537
    Pomógł: 17
    Ocena: 59
    Zamiast wałkować po raz xxx ten sam temat użyj przycisku szukaj (już to wszystko było), albo zajrzyj na www.siecibezprzewodowe.a.pl , www.siecibezprzewodowe.pl
  • #15 397254
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #16 397344
    techrys
    Poziom 28  
    Posty: 1537
    Pomógł: 17
    Ocena: 59
    W Polsce 13, przy czym stosuje się zasadę odstępu 3 kanałów od poprzedniego/następnego ze względu na możliwe przesłuchy z sąsiednich kanałów.
  • #17 406831
    Radagast20
    Poziom 19  
    Posty: 426
    Pomógł: 2
    Ocena: 33
    jaki moze byc najwiekszy zasieg anteny radiowej chodzi mi o to czy jest mozliwosc przesylania danych na odleglosc okolo 70km
  • #18 407839
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  

Podsumowanie tematu

✨ Do stworzenia sieci bezprzewodowej potrzebne są: łącze internetowe (np. DSL lub Neostrada), router z funkcją NAT, bezprzewodowy punkt dostępowy (WAP) oraz karty sieciowe bezprzewodowe dla komputerów. W przypadku rozproszonego obszaru (ok. 400 m) zalecane jest użycie anten zewnętrznych, najlepiej kierunkowych, aby zapewnić stabilny zasięg. Sieci radiowe wymagają konfiguracji kanałów i pasm, przy czym w Polsce na paśmie 2,4 GHz dostępnych jest 13 kanałów z zalecanym odstępem 3 kanałów, aby uniknąć zakłóceń. Przy większych odległościach (powyżej 200 m) konieczne jest stosowanie anten kierunkowych i sprawdzenie dostępności wolnych kanałów, aby nie zakłócać innych użytkowników, np. TP SA. Alternatywnie można rozważyć połączenia radiowe typu RONJA, które oferują zasięg do 1,5 km, ale wymagają zaawansowanej konfiguracji. Przy małej liczbie komputerów (2-4) i niewielkich odległościach możliwe jest użycie kart sieciowych pracujących w systemie radiowym, np. Bluetooth. Konfiguracja sieci polega na podłączeniu DSL do routera, następnie do punktu dostępowego i instalacji kart w komputerach. Warto rozważyć także kwestie prawne i umowne dotyczące udostępniania łącza, zwłaszcza w przypadku Neostrady, która może ograniczać rozdzielanie sygnału do jednego lokalu. Sieci radiowe są podatne na zakłócenia atmosferyczne i warunki pogodowe, co może wpływać na stabilność połączenia.
REKLAMA