Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

budowa sieci radiowej

24 Kwi 2005 17:10 13670 36
  • Poziom 10  
    Witajcie. Jestem w trakcie planowania budowy sieci. Mam problem z doprowadzeniem internetu do 2 miejscowosci, i pomyslalem ze radiowka to bedzie rozwiazanie. Jakiego sprzetu powninienem uzyc, jakich kart, masztwo itp zeby mi to dzialalo. Nie wiem, czy wogle jest mozliwosc zeby to dzialalo. Zrobilem prowizoryczny schemat. Jezeli ktos z was jest w stanie mi pomoc to prosze o odpowiedz.budowa sieci radiowej
  • Poziom 21  
    Witam
    Brak podstawowych informacji
    - jakie odległości
    - jak z widocznością pomiędzy danymi punktami bazowymi
    - jakiej oczekujesz przepustowości łącza

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Oczekuję przepustowości 3-4Mbit/s z punktu 1 do serwera. Odległość jak widać na poniższym rysunku. Sory, ze bmp, ale mam jakies problemy z zapisem jpg.budowa sieci radiowej (sciagnijscie sobie przez przegladarke, bo widze, ze forum nie wyswietla:/
  • Poziom 16  
    Do zrobienia mostu na tą odległość polecam urządzenia 5Gi, koszt w przybliżeniu 1800zł netto/sztuka.

Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Polecam TZ-1950H (20dB - 802.11b), tryb PxP. Koszt jednego to ok. 600-700 pln. Dobre anteny i uzyskasz spokojnie 4 MBit/s. Przetestowane.

--
    Pozdry,
    Marek.
  • Poziom 16  
    Robić tak daleki link na 2.4GHz? IMHO to samobójstwo, poza tym który sprzęt przy legalnych 100mW zestawi stabilny i szybki link na taką odległość?
  • Poziom 10  
    Hmm 5Gi.. czyli muszę liczyć 2x1800zł budujac most miedzy dwoma punktami? Do tego widocznosc. Znalazlem ostatnio ladny maszcik tak z 15-17m, mysle zeby tam wstawic sprzęt. A jak z warunkami pogodowymi?
  • Poziom 16  
    Warunki pogodowe nie mają aż takiego dużego wpływu na działanie sieci wlan. Musisz uważać tylko na wyładowania atmosferyczne przy tak dużym maszcie.

Niestety musisz liczyć się z takimi kosztami przy zestawianiu linka na tak dużą odległość. Drugi most na odległość 3km możesz zrobić już w 2.4ghz, wyjdzie o wiele taniej. :-)
  • Poziom 18  
    Hmm.. 20km to nie taki znowu problem. Interline zrobil link ponad 100km uzywajac sprzetu Wi-Fi sredniej polki.

http://www.interline.pl/portal/modules/articles/article.php?id=10

Link 20km na wyzej wymienionym sprzecie uzyskalem bezproblemowo, sygnal w granicach 25-30 SNR, transfer 3-4MBit/s. Polaczenie takie dziala w jednej firmie od 3 lat bez wiekszych problemow. Jednak, jesli chcesz zastosuj 5GHz.

--
    Pozdry,
    Marek.
  • Poziom 16  
    Interline zestawił tak daleki link, ale na sprzęcie który złamał polskie prawo, ponieważ przekroczył dozwoloną moc nadawczą.

Twój link na 20km spełnia normy ustalone przez URTiP, czy może masz dopałkę? ]:-> Masz certyfikaty na anteny i urządzenia użyte do zestawienia tego połączenia?

Tu nie chodzi tylko o zestawienie linku, ale także o legalność takowego. Kara nałożona przez URTiP może być większa niż zaoszczędzone pieniądze.

Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Dowolne urzadzenie o mocy 20dB promieniuje wlasnie z taka moca przy standardowej antenie. Dlatego nic nie chce mowic, ale nie widzialem jeszcze sieci WLAN dzialajacej zgodnie z prawem przy uzyciu anten zewnetrznych. Owszem, sa takie zestawy ktore posiadaja odpowiedni certyfikat CLBT, ale jest to np. Access Point o małej mocy i antena zewnetrzna z kilkudziesiecioma metrami kabla.

Poza tym, pokaz mi prosze ze na urzadzeniach 5GHz i ze standardowa moca osigniesz stabilny link na odleglosc 20km. Na stronie Interline'u jest tez test takich urzadzen Tsunami na odleglosci 10km. Prosze wejdz i sprawdz wyniki testow.

Urzadzenia WLAN zostaly zaprojektowane dla wygody uzyskania bezprzewodowego dostepu do sieci w obrebie domu, biura czy jakiegos innego obiektu. Nikt nie przypuszczal ze w Polsce internet radiowy tak sie rozwinie i niestety, chcac dzialac na takiej przestrzeni nie jestes w stanie zmiescic sie w 100mW mocy E.I.R.P.

--
    Pozdry,
    Marek.
  • Poziom 10  
    Hejka, to znowu ja.

Znalazłem troszkę inną lokalizację na umieszczenie łącza. Dzieli się to na 3 odrębne punkty, które musze połączyć tak jak wtedy, tylko w innym miejscu stoi serwer, i są dzięki temu mniejsze odległości.

Odległości:
    - |12| = 7,2 km
    - |23| = 3 km
    - |13| = 4,5 km

Widzicie w jakim miejscu jest las? To takie zielone na rysunku. Nie wiem jak puścić połączenie i jakiego sprzętu potrzebuje (ile on kosztuje). DSL będzie w punkcie 1 - i to się nie zmienia. Teraz czy poprowadzić z punktu 1 do 2 i potem z 2 do 3, czy może najpierw z 1 do 3, a potem z 3 do 2? Technologie to chyba w przypadku połączenia |12| musiałby być 5ghz.. a jeśli byśmy poszli |13| to wystarczyłby na 4,5km 2,4 ghz?

Wypisałem sobie na kartce jakiego sprzętu potrzebuje do budowy całej sieci, łacznie z dostępem w poszczególnych punktach.

1:
    - podłączenie DSL
    - router
    - AP
    - antena [kierunkowa do punktu 2 (lub 3)], [dookolna rozdzielająca net w tym miejscu r=1km]
    - okablowanie
    - maszt [nie wiem z czego i ile m wysokości], na dwie (kierunkowa + dookolna)

2:
    - router
    - AP
    - antena [kierunkowa do 1 (lub 3)], [dookolna rozdzielająca net w tym miejscu r=0,5km]
    - okablowanie
    - maszt [nie wiem z czego i ile m wysokości], na dwie lub trzy anteny (kierunkowa + dookolna) lub (kierunkowa, kierunkowa, dookolna)

3:
    - router
    - AP
    - antena [kierunkowa do 1 (lub 2)], [dookolna rozdzielająca net w tym miejscu r=1km]
    - okablowanie
    - maszt [nie wiem z czego i ile m wysokości], na dwie lub trzy anteny (kierunkowa + dookolna) lub (kierunkowa, kierunkowa, dookolna)

Podejrzewam, że jako amator w tych sprawach pominąłem coś, zapomniałem o jakimś ważnym urządzeniu.. - pierwszy raz buduję WLAN. Gdybyście mogli to napiszcie jakiego sprzętu potrzebuję i jaki jest jego koszt, najlepiej z nazwami. Wogle ma to szansę działać?

budowa sieci radiowej
  • Poziom 10  
    Nie wierzę, że nikt nie wie... Ponawiam prośbę o odpwiedź:)
  • Poziom 11  
    Witam mialem tego typu sam problem udalo mi sie go rozwiazac w nastepujacy sposob na 13 metrowym maszcie zamontowalem antene kierunkowa 27dbi 1 metr kabla do urzadzenia EWA-2100 to urządzenie zewnętrzne. Ten Acces Point poza doskonałymi parametrami odznacza się także dużą mocą (100mW).
    - Standard obsługiwanego protokołu radiowego ? IEEE 802.11b
    - Częstotliwość podstawowa ? 2,4 Ghz
    na domu klienta zamontowalem antenke 27 dbi z czasza 120 cm i AW 2100T dzieki temu zasotosowaniu uzyskalem stabilne polaczenie 11Mgb na odleglosci 24KM
    a jezeli chodzi o koszty no niestety to byla droga sprawa laczny koszt wyszedl okolo 3000pln pozdro.
  • Poziom 10  
    Hmm no u mnie jednak troszeczkę inaczej.

W punkcie 1. Ma być łącze DSL, które będzie dostarczało całej sieci dostęp do internetu. Z tąd poprzez AP ma wychodzić kabel na antenę kierunkową do punktu 2, i poprzez AP ma wychodzić kabel na antenę dookolną dzialająca w obszarze punktu 1.

W punkcie 2, ma być antena kierunkowa odbierająca sygnał z pktu 1, połączona do AP, który znów rozdzieli na 2 anteny sygnał. Jedna kierunkowa do punktu 3, a druga dookolna działająca w obszarze punktu 2.

W punkcie 3, ma być antena kierunkowa odbierająca sygnał z punktu 2, połączona do AP, który będzie też połączony do anteny dookolnej działającej w obszarze punktu 3.

Nie wiem, czy sprzęt jaki wypisałem ma szansę ze sobą współpracować, nie wiem jakie zastosować tryby (bridgowe, czy jako normal ap, czy co..). Wiem, że wystarczy mi na to 2,4 GHz. Nie wiem, ile potrzebuję AP, czy będą potrzebne routery. Niestety nie stać mnie na zatrudnienie firmy, która wykonała by mi tą sieć, dlatego szukam rozwiązań na własną rękę z pomocą tego forum:)
  • Poziom 11  
    Widze ze nie ja jeden ma problemy z dlugimi linkami. Tez w niedalekiej przyszlosci czeka mnie uruchomienie linka na odleglos ok kilkunastu km. Rozmawialem z osoba ktorej udalo sie stworzyc takich linkow juz kilka jak nie kilkanascie wlasnie na sprzecie 2,4ghz. Podstawa to wysoko umieszczone anteny i brak przeszkud w strefie fresnela. Krotkie przewody antenowe i dobre anteny. Tutaj polecam GRID-y. Sa moim zdaniem do takich linkow najlepsze. Znam w okolicy dwa polaczenia przy ich uzyciu na 12 i 19 km na poziomie ok 3Mb. Kwestia jescze tylko dobrego AP-eka. Tutaj dopiero sam zbieram opinie bo nie jestem jeszcze pewien jaki wybrac to tych dalekich linkow. Slyszalem ze nawet dobrze sie sprawuja Ovislink...ale czy to naprawde..nie wiem. Wiec i ja jestem chetny i otwarty na kilka rad odnosnie dalekich linkow na 2,4 ghz bo naprawde gdzies gdzie nie ma smietnika w eterze ...netstumbler nic nie pokazauje po drodze nie jest przeszkoda zrobic link na 2,4 ghz. A URTIP slyszlem ze nie trzepia sie da takich linkow tak za bardzo gdyz kozysta sie tu z anten o bardzo waskim kacie promieniowania i nie zasmiecia sie tak eteru jak przy innych antenach. No chyba ze ktos chce nas udupic..to wtedy....trudno. Ale z doswiadczenia osoby wczesniej wspomnianej co posaiada kilka takich polaczen i miala kontrole Urtip-u jakos nie dostal kary i dalej kozysta z nich.
  • Poziom 17  
    janikkp80 u mnie jest spiety link okolo 12km na 54mbit anteny sie widza. wszystko jest na 5 ghz. Wystarcza dobre anteny i odpoiwiedniej klasy sprzet i linki na takie odleglosci nie sa az taki problemem.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Wykonałem ręcznie rysunek jak ja widzę tę moją sięć. Czy to ma szansę działać w takim układzie? Brakuje tu jakiegoś sprzętu. Na jakie tryby powinny być poustawione odpowiednie ap? Z góry dziękuje za wszystkie porady i podpowiedzi.

budowa sieci radiowej
  • Poziom 19  
    Pogadaj z kolegą z Ustki - on założył dość dużą sieć w Ustce: http://www.rafnet.net/ Tu masz GG: 7876539.
    Zapewne Ci dobrze wszystko wytłumaczy.
    Pozdrawiam,
    Adam Pyka
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak wynika z tego schematu chcesz stosowac APki ktore posiadaja 2 anteny ? :), jezeli juz tak to i tak AP taki musi obslugiwac WDS aby i zestawic link do drugiego AP i obslugiwac na dodokolnej klientow w swoim rejonie, czyba ze bez WDS ale wtedy z ta iloscia AP nie zrobisz tego jak bys chcial z pokryciek klientow
  • Poziom 12  
    Ogolnie wszystko wyglada ok, zrobilbym tylko jedna rzecz inaczej, przy kazdym maszcie 2 AP, jeden do linka, drugi do obslugi klientow. Zapraszam na www.trzepak.pl
  • Poziom 10  
    No rozumiem, że muszę do każdego miejsca po 2 apki postawić. A na jakie tryby je poustawiać? No i jakiej firmy, i jakie modele apkow polecacie do tego typu przedsiewziecia. Do kolegi z Ustki napiszę jak tylko bedzie dostepny.
  • Poziom 10  
    Witam

Mam podobny problem.
    Mam mała sieć (10 osób) na TONZE 1950H, 10m kabla H155 i antene dookólną 17dBi - wszystko chodzi super.
    Chce teraz podłączyć dwa bloki. W tym celu chcę zakupić drugą antenę dookólną 19dBi i drugiego AP-ka (nie wiem jeszcze jakiego) i sprawić aby mieszkańcy bloku ustawiali swoje anteny (YAGI MIDI 19dBi, 10m H155, RALINK 2460) na antenę 19 dBi (most do którego podłączają sie użytkownicy WLAN, a nie LAN).

Moje pytania brzmią nastepująco :

- czy dwie anteny dookolne bedą się widziały (odległość ok 1 km) ?

- w jakim trybie ustawić TONZE 1950H (w moim domu) i drugiego AP (na bloku) (doradźcie jaki by się nadawał) żeby oba nadawały sygnał na poszczególnych użytkowników i jednocześnie między sobą (wiem że TONZE 1950H posiada tryb PxP, ale nie mam pojęcia na czym on polega, może to jest właśnie to ? :) )

- czy lepiej może na bloku ustawić dwie anteny na dwóch AP: kierunkową YAGI MIDI 19dBi podpiać ją kablem do AP. Zrobić połączenie kablem sieciowym do drugiego AP podpiętego do anteny dookólnej 19dBi, która bedzie nadawała sygnał do poszczególnych użytkowników w bloku.
    (Oczywiście pytanie w jakich trybach ustawić te dwa AP (odbierający z mojego domu neta przez antenę kierunkową i nadający go dalej do użytkowników z anteny dookólnej 19dBi)

Trochę zamotane, ale proszę o pomoc. Z góry THX :)
  • Użytkownik usunął konto  
    a dlaczego karte dawac na dach? , mozna to zrobic stawiajac na dachu AP w trybie klienta do tych sieci a skretka juz spokojnie do domku, inaczej tego nie widze :)
  • Użytkownik usunął konto  
    SP5HTT napisał:
    A możesz mi coś polecić? jakiś konkretny typ? Jestem jeszcze zielony w tym temacie. Oczywiście najlepiej tani ...
    Czarek

bez kombinacji , jakis np d-link 900 za okolo 240 zl i wystarczy, zlezy jakie sa sieci i do jakich masz zamiar sie podpinac
  • Poziom 12  
    d-link? nigdy w zyciu... na allegro sa piekne ovslinki po 210 za sztuke.

Cytat:
    No rozumiem, że muszę do każdego miejsca po 2 apki postawić. A na jakie tryby je poustawiać? No i jakiej firmy, i jakie modele apkow polecacie do tego typu przedsiewziecia. Do kolegi z Ustki napiszę jak tylko bedzie dostepny

Przedewszystkim ustawiasz je na odmiennych polaryzacjach i kanalach niz anteny klientow.

Cytat:
    - czy lepiej może na bloku ustawić dwie anteny na dwóch AP: kierunkową YAGI MIDI 19dBi podpiać ją kablem do AP. Zrobić połączenie kablem sieciowym do drugiego AP podpiętego do anteny dookólnej 19dBi, która bedzie nadawała sygnał do poszczególnych użytkowników w bloku.
    (Oczywiście pytanie w jakich trybach ustawić te dwa AP (odbierający z mojego domu neta przez antenę kierunkową i nadający go dalej do użytkowników z anteny dookólnej 19dBi)

Chyba najlepsze rozwiazanie, z tym, ze przesadzasz z tymi mocami anten, jesli rzeczywiscie maja one taka skutecznosc to mozesz robic link na 10km. W tym wypadku ustawaiasz jeden z APkow na bloku jako client i laczysz go skretka z drugim APkiem ustawionym jako Aces point. Chociaz z drugiej strony mysle, ze dzialaloby to takze w trybie PMP (point multipoint) czyli dwa apki z antenami dookolnymi.
  • Poziom 10  
    Faktycznie z tymi mocami to przesadzam, mysle ze zamontuje im w bloku panelowki, ale ta dookolna lepeij niech ma ta moc, bo jakbym chcial ciagnac link gdzies dalej...
    Ale to jest juz sprawa na przyszlosc, teraz jeszcze tylko chcialbym dokladnie jeszcze raz powtorzyc schemat ustawien AP-kow

- AP glowny w moim domu dajacy internet ma pracowac w trybie AP ?

- pierwszy AP-ek na bloku odbierajacy sygnal z mojego domu przez antene kierunkowa w trybie AP-klient ?

- drugi podlaczony skretka, ktory nadaje sygnal antena dookolna na klientow w bloku w trybie AP ?

-----------------------------------------------------------------------------------

Jeszcze raz pytanie czy da sie to zrealizowac na jednym AP i na jednej antenie dookolnej ktora by odbierala i nadawala sygnal ?
    Jesli tak to na jakim AP ???
    przypominam ze w domu mam TONZE 1950H :)

(kompletnie nie mam pojecia o tych ustawieniach AP i stad tak zamudzam - wybaczcie :) )
    Pozdro