Witam, chciałbym zbudować końcówkę mocy według schematu http://www.arczer.neostrada.pl/a070.htm. Tutaj zwracam się z prośbą do doświadczonych elektroników o wyjaśnienie paru spraw. Z góry mówię że wiem że te 200W to bajka, ale 80 - 100W na 8Ohm wystarczy
1. Dlaczego z zasilacza nie jest wyprowadzona masa? Nie powinno być tak, że wzmacniacz zasilany jest symetrycznie z podłączoną masa z zasilacza?
2. Czy BD911/912 będą się nadawać do tego układu?
3. Jak przystosować układ do zasilania symetrycznego ±48-50V (tylko takim zasilaczem dysponuję). Wydaje mi się, że konieczna będzie wymiana rezystorów 2,2Ω w obwodzie zasilania TDA2030 tak, by spadek napięcia uchronił te scalaki przed spaleniem. Jeżeli dobrze myślę, to jakie wartości rezystorów należałoby tam wstawić? Wymiana jakich jeszcze elementów będzie konieczna? Które rezystory powinny mieć większą moc?
4. Dlaczego bazy tranzystorów są podłączone do zasilania, nie do wyjścia TDA2030? To tak powinno być?
Przepraszam że zasypuje tak pytaniami, ale z samego schematu nie potrafię nic wywnioskować, taki praktyk ze mnie
Będę bardzo wdzięczny za wszelka pomoc. Jak tylko wszystko będzie wyjaśnione zaprojektuję płytkę i wrzucę na forum aby wszyscy mogli skorzystać
Pozdrawiam!
1. Dlaczego z zasilacza nie jest wyprowadzona masa? Nie powinno być tak, że wzmacniacz zasilany jest symetrycznie z podłączoną masa z zasilacza?
2. Czy BD911/912 będą się nadawać do tego układu?
3. Jak przystosować układ do zasilania symetrycznego ±48-50V (tylko takim zasilaczem dysponuję). Wydaje mi się, że konieczna będzie wymiana rezystorów 2,2Ω w obwodzie zasilania TDA2030 tak, by spadek napięcia uchronił te scalaki przed spaleniem. Jeżeli dobrze myślę, to jakie wartości rezystorów należałoby tam wstawić? Wymiana jakich jeszcze elementów będzie konieczna? Które rezystory powinny mieć większą moc?
4. Dlaczego bazy tranzystorów są podłączone do zasilania, nie do wyjścia TDA2030? To tak powinno być?
Przepraszam że zasypuje tak pytaniami, ale z samego schematu nie potrafię nic wywnioskować, taki praktyk ze mnie
Pozdrawiam!