Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprz皻 kablowy
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Ch這dziarko-zamra瘸rka ARDO CO 24/12 - s豉bo ch這dzi.

28 Sty 2007 10:08 11960 10
  • Poziom 9  
    Witam szanowne forum.
    Standardowy problem: ch這dziarka s豉bo ch這dzi. Przy ustawieniu termostatu na FULL, temperatura wewn徠rz przekracza 8 stopni. Agregat ch這dziarki w陰cza si bardzo rzadko i na kr鏒ko. Zamra瘸rka dzia豉 鈍ietnie.
    Jeden z koleg闚 na forum mia podobny problem i stwierdzi uszkodzenie termostatu. Podejrzewa te, 瞠 przyczyn uszkodzenia mog這 by przegrzanie termostatu przy pomocy 瘸r闚ki, kt鏎a w tym modelu faktycznie jest do嗆 blisko termostat闚. Jednak troch dziwne, 瞠 uszkodzi si tylko jeden...
    Ja mia貫m podobn sytuacj, przez kilka dni drzwi ch這dziarki by造 niedomkni皻e i w tym czasie ci庵le 鈍ieci豉 瘸r闚ka. ζtwo to stwierdzi貫m, bo po otwarciu drzwi os這na 瘸r闚ki by豉 gor帷a. Od tamtego czasu s problemy z ch這dzeniem...
    Podejrzewam wi璚 termostat. W zwi您ku z tym trzy pytania.
    1. Czy mo積a w nim co podregulowa? Widzia貫m jakie 鈔ubki do regulacji, obok jest te p造tka drukowana, a na niej para uk豉d闚 scalonych i nawet ma貫 trymerki :) Czy pr鏏a regulacji ma jaki sens? A je郵i nie, to:
    2. Gdzie mog kupi termostat do tego modelu? Nie uda這 mi si niczego wygoogla.
    3. Czy wymiana termostatu (doprowadzenie kaplary) wymaga rozpruwania tylnej 軼iany lod闚ki?
  • Osprz皻 kablowy
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Cze嗆.
    Je瞠li lod闚ka stoi w pomieszczeniu w kt鏎ym temperatura jest wy窺za ni 15 stopni to trzeba wymieni termostat ch這dziarki.
    Te uk豉dy scalone s od termometru diodowego w zamra瘸rce.
    Do wymiany termostatu nie trzeba nic rozcina ,kapilara termostatu jest w specjalnej rurce ,wystarczy j wyci庵n望.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Je瞠li czasami si w陰cza i wy陰cza to gaz powinien by w porz康ku wi璚 zostaje termostat wymie go wyci庵aj帷 kapilar od termostatu z otworu w kt鏎um sie znajduje, zwr鵵 uwag na jej d逝go嗆, nowy rozwi na tak sam d逝go嗆 i wepchnij w otw鏎 (kiedy nie zwraca貫m na to uwagi i par razy si nacio貫m wi璚 teraz przymierzam do starej, r騜ne s zamienniki i d逝go軼i kapilary) powinno by w porz康ku ale kolega pisz帷y wcze郾iej ma te racj, sprawd temperatur w pomieszczeniu w kt鏎ym stoi sprz皻 powodzenia.
  • Osprz皻 kablowy
  • Poziom 9  
    piotr1ka napisa:
    [...] kolega pisz帷y wcze郾iej ma te racj, sprawd temperatur w pomieszczeniu w kt鏎ym stoi sprz皻 powodzenia.

Temperatura w pomieszczeniu zawsze przekracza 20 stopni. A dlaczego to takie wa積e w tym przypadku?
  • Pomocny post
    U篡tkownik usun掖 konto  
  • Poziom 9  
    Teraz mam problem z zakupem termostatu. W sklepie zapytali o numer seryjny sprz皻u, wi璚 im poda貫m, co znalaz貫m na etykietce wewn徠rz ch這dziarki. Jest tabliczka znamionowa, a na niej oznaczenie modelu, napi璚ie znamionowe, obj皻o嗆 kom鏎 (ch這dziarka 237dm3, zamra瘸rka 105dm3) itp... oraz numer: 307120127. Powiedzieli w sklepie, 瞠 nie mo瞠 by takiego numeru, bo pierwsze cztery cyfry powinny oznacza rok i tydzie produkcji. Co mam zrobi? Mo瞠 kto si spotka z takim problemem? Nie pomyli貫m si przy odczytywaniu numeru, bo jest bardzo wyra幡y. Lod闚ka ma co najmniej 4 lata, kupi貫m j razem z mieszkaniem i nie znam roku produkcji. Na samym dole tabliczki znamionowej jest jeszcze napisany drobn czcionk inny numer: 941TARCA0973, ale to raczej nie jest numer seryjny.
    B璠 wdzi璚zny za pomoc.
  • Poziom 9  
    Uda這 si!
    Jednak komputery niekt鏎ym ludziom przeszkadzaj w pracy... :-) M闚i o tym sklepie, w kt鏎ym powiedzieli, 瞠 nie ma takiego numeru fabrycznego lod闚ki... Bo w komputerze nie mieli. Widocznie lod闚ka powsta豉 przed wprowadzeniem jednolitego systemu ewidencji...
    W innym (mniejszym) sklepie (argedo.com.pl), po kr鏒kim opisaniu lod闚ki, pan bez namys逝 przyni鏀 z zaplecza w豉軼iwy termostat. Okaza這 si, 瞠 lod闚ka jest sprzed 95 roku. Czyli ma ju troch lat...
    Ale po wymianie termostatu (za 40 z), ch這dzi du穎 lepiej...
    Na koniec mam jeszcze kilka pyta odno郾ie tej lod闚ki.
    Na czym polega to "samoodladzanie"? Czy to tylko prymitywne rozwi您anie ze zwi瘯szon histerez w termostacie? Czy mo瞠 co bardziej zaawansowanego?
    Po co jest na panelu przycisk ze znaczkiem 郾ie篡nki? Wcze郾iej si tym nie interesowa貫m, bo g堯wnie 穎na obs逝guje lod闚k:), ale ona nie wie...
  • Pomocny post
    U篡tkownik usun掖 konto  
  • Poziom 9  
    Czyli mia貫m racj, samoodladzanie powoduje du瘸 histereza na termostacie.
    Mam jeszcze jeden problem. Wybaczcie dociekliwo嗆, ale nie daje mi spa zasada dzia豉nia tego termostatu:) Rozebra貫m na kawa貫czki ten wymontowany z mojej lod闚ki... Cz窷 mechaniczna jest dla mnie zrozumia豉. Schody zaczynaj si przy cz窷ci pneumatycznej. Jest sobie mieszek do pomiaru ci郾ienia, po陰czony z d逝g rurk, a w rurce jest "co" pod ci郾ieniem.
    Jedynie niewielka cz窷 kapilary jest umieszczona wewn徠rz ch這dziarki, jeszcze mniejsza cz窷 (ok 8cm) dotyka bezpo鈔ednio p造ty ch這dz帷ej. Reszta jest na zewn徠rz, gdzie mamy do嗆 wysok i by mo瞠 zmienn temperatur pokojow. Co gorsza "ogromny" w por闚naniu z obj皻o軼i kapilary mieszek te znajduje si poza wn皻rzem ch這dziarki.
    Jakim cudem zmiana temperatury tego "czego" w 8 centymetrowym odcinku rurki wp造wa znacz帷o na ci郾ienie w mieszku? Skoro mieszek ma du穎 wi瘯sz obj皻o嗆, to przecie zmiana temperatury gazu w nim zawartego ma znacznie wi瘯szy wp造w na ci郾ienie.
    Mam nadziej, 瞠 mo積a pomin望 rozszerzalno嗆 temperaturow kapilary i mieszka:-)
    A mo瞠 co pomyli貫m... mo瞠 to ca趾iem inaczej dzia豉? Mo瞠 to "co" si skrapla w kapilarze i w ten spos鏏 gwa速ownie zmienia obj皻o嗆 (ci郾ienie)...?

Prosz, wyt逝maczcie:-)
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Mpr napisa:
    Jakim cudem zmiana temperatury tego "czego" w 8 centymetrowym odcinku rurki wp造wa znacz帷o na ci郾ienie w mieszku? Skoro mieszek ma du穎 wi瘯sz obj皻o嗆, to przecie zmiana temperatury gazu w nim zawartego ma znacznie wi瘯szy wp造w na ci郾ienie.

Ten gaz pod wp造wem spadku temp. skrapla si powoduj帷 "gwa速owny" spadek ci郾ienia.
  • Poziom 9  
    Dzi瘯uj za pomoc!
    Od wczoraj lod闚ka dzia豉 鈍ietnie.
    Przy okazji dowiedzia貫m si jak w przybli瞠niu dzia豉 termostat:-)
    Pozdrawiam wszystkich!