Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chłodziarko-zamrazarka ARDO - mocno zamraza, ale zle chlodzi

godot 19 Sep 2007 13:34 2827 4
    godot
    Level 11  
    Dostalismy od rodziny lodowke dwokomorowa z jednym agragatem. Nie wiem jaki to model, bo brak jednoznacznych oznaczen. Ponoc mam ok. 3 lat.
    Latem zauwazylismy zbyt szybkie psucie sie zywnosci w czesci chlodziarkowej, sprawdzilem bylo 12-15 st. C.
    Za to w zamrazarce bylo -30, a agragat pracowal non stop. Termostat znajduje sie w czesci chlodziarkowej i pewnie dlatego agregat sie nie wylacza, bo temperatura jest tam za wysoka.
    Analizowalem budowe i w czesci chlodziarkowej nie ma zadnego parownika!?
    Nie ma zadnego widocznego polaczenia miedzy komorami.
    Logicznie rzecz biorac to nie moglo dzialac dobrze, chyba ze jakies elementy chlodzace sa pod obudowa?
    Ponoc lodowki wykorzystuja strumien powietrza z zamrazalnika, czy ktos wie jak to jest realizowane, czy jakis wiatraczek wymusza obieg? Czy to moze byc w sciankach?

Pozdrawiam
    Marek
  • Helpful post
    rychomuch
    Level 29  
    Witam.

Zajrzyj do zamrażalnika na ściance powinna być naklejka znamionowa z której można odczytać typ.
    Ewentualnie na tylnej zewnętrznej ścianie będzie tabliczka znamionowa.

Bo jeśli w środku zamrażarki nie widać wentylatorka to jest nie szczelność układu chłodniczego i powoli tracisz czynnik chłodniczy. A że sprężarka podaje gaz najpierw do zamrażarki później do chłodziarki to zamrażarka ma jeszcze minusową temperaturę, a chłodziarka ma za wysoką temperaturę dlatego chodzi non stop.
  • Helpful post
    rserej
    Level 18  
    Witam,z twojego opisu ja stawiam na ubytek freonu.Pierwszymi objawami ubytku czynnika jest zwiększona ilość lodu zbierająca się na tylnej ściance chłodziarki.Tam jest tylko jeden termostat który przy odpowiedniej temperaturze w chłodziarce reguluje całością.Zmniejszona ilość czynnika powoduje że sprawność urządzenia spada i schłodzenie chłodziarki do odpowiedniej temperatury jest niemożliwe.Pozdrawiam
    godot
    Level 11  
    Witam, dziekuje za informacje.

Nie znalazlem tabliczki znamionowej, jest tylko naklejka z normami jakie ma spelniac;) W czesci chlodziarkowej jest slad po zerwanej naklejce, moze to byla ona.
    W zamrazarce nie ma zadnego wiatraczka, ani otworow w kierunku chlodziarki.
    Jedyne co mnie niepokoilo, to to ze w zamrazarce jest az -30, az tyle mi tam nie bylo trzeba (termostat na "1").
    Czy parowniki chlodziarki i zamrazarki sa laczone szeregowo w lodowkach z jednym agregatem? Czy w transporcie jest mozliwosc przypadkowego "zablokowana" jednego?

Jak by ten nadmiar "chlodu" skierowac do chlodziarki, to moze by jakis czas jeszcze podzialala normalnie.

Pozdrawiam
    Marek
    rychomuch
    Level 29  
    Witam.

Trochę dziwny objaw. W zamrażarce -30, a chłodziarka na wysokim plusie ?

Łączone są szeregowo.