Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z dyskiem - BIOS widzi, a partycji brak !

Devote 29 Jan 2007 22:42 7312 29
    Devote
    Level 14  
    Witam
    -----------
    Mam dysk twardy Western Digital WD400 40gb IDE,2 partycje na jednej win98,druga to moje dane,partycje są na FAT32. Aktualnie dysk działał na P2 233mhz,256ram, płycie głównej intela na czipsecie LX (Tymczasowa konfiguracja poniwaz zjarał mi sie procesor który używałem dotychczas)
    -----------
    Od pewnego czasu zauważyłem że uszkodzone jest gniazdo molex dysku, bo czasami przy lekkim szturchnięciu (póxniej to nawet jak pies obok przeszedł) dysk sie resetował lub wyłączał , po resecie komputera wszystko było ok, ew raz przy zresetowaniu dysku pojawiły sie badsectory z którymi scandisk sobie poradził , drugi to reinstalka windowsa - pojawiły sie badsectory na bootsectorze (format dał rade)później wszystko działało bez zarzutu.
    -----------
    Wczoraj kolejny raz dysk się wyłączył , po ponownym uruchomieniu BIOS wykrył bez problemów dysk jednak system sie nie załadował (Operating system not found - w dosie) sprawdzałem równiez z bootowanej płyty windowsa - partycji brak. Dysk działał sam na taśmie 80 żyłowej jako Cable select.
    -----------
    Po sprawdzeniu taśmy 80 żyłowej (podłączyłem dvd ) okazało się że nic przez tą taśme "nie łapie" , więz zmieniłem ją na standardową 40żyłową (innej nie miałem) DVD bez problemów ruszyło (również 500mb stary dysk) a jednak mój WD 40gb nie rusza (ten sam komunikat o braku systemu w dosie a BIOS go widzi)
    -----------
    Jeśli ktoś zna może jakieś rozwiązania, albo ma jakies sugestie to prosze o podpowiedz zalezy mi najbardziej na odzyskaniu tych danych.

pozdrawiam i z góry dzieki :)

PS.Może jakiś program do odzyskania danych by pomogł (tylko jaki) ? A może to znowu bootsector padł ? może płyta główna ?
    Jerzy Węglorz
    Level 39  
    Niestety, będą straty.
    Uruchom kompa w DOS-ie, sprawdź, czy dysk jest widoczny. Jeżeli tak, to spróbuj przenieść potrzebne Ci zbiory na inny dysk, ew. możesz uruchomić DOSowy SCANDISK z opcją naprawy.
    Możesz go tez podpiąć jako secondary albo slave, a system wystartować z innego dysku i spróbować istniejących narzędzi do ratowania tego, co jest.
    Jeżeli na dysku nie było nic wartościowego, to można go sformatować, przedtem wyczyścić programem "killHDD", następnie "ustawić" parytcję (w DOSie) przez "FDISK", potem FORMAT i "disk regenerator" i możesz spróbować go ponownie używać.
    Jest jeszcze jedna opcja: są firmy, które zajmuja się odzyskiwaniem danych na HDD, reklamuja się, że "na kazdą kieszeń", nie korzystałem jeszcze, więc nie moge potwierdzić, ile w tym prawdy ...
    Devote
    Level 14  
    Dysk nie jest widoczny pod dosem ani pod windowsem tylko bios go widzi, jutro sprawdze pod linuxem - na dysku było (jest?:) ) wiele ważnych rzeczy które niestety nie zdążyłem zarchiwizować [a miałem to zrobić w sobote... ]

aha czy jest możliwe że ten dysk nie pójdzie na normalnej taśmie ? (40 żyłowej) [jestem pewien że powinien pójść ale zawsze lepiej spytać]
    User removed account
    User removed account  
    BIGOLSEN
    Level 31  
    Tak , jak napisał kolega BC109B , spróbuj użyć testdiska i naprawić to co się uszkodziło . Za efekt , oczywiście nie ręczę . Pamiętaj jednak , abyś czegoś nie "skopał" .

Pozdrawiam .
    User removed account
    User removed account  
    BIGOLSEN
    Level 31  
    Nirvanowiec wrote:
    jak nie pomoze to partition magic z zkaładaj wszystko od nowa

A cóż to za porada , w sytuacji kiedy trzeba odzyskać dane ?

Pozdrawiam .
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    Devote
    Level 14  
    Ja niestety władam tylko polskim i angielskim :( więc te 2 stronki na nic mi si nie przydadzą

ten dysk to WD400JB-00ENA0
  • Helpful post
    siara_psv
    Level 12  
    Masz szczęście, że dysk widać w Biosie.
    W takiej sytuacji przydatny powinien byc programOnTrack Easy Recovery Professional.

Do innego komputera podpinasz dysk i instalujesz program. Po uruchomieniu programu powinien on wykryć dysk.
    Następnie jest tam opcja odzyskiwanie danych. Troche to trwa, ale mi juz się kilka razy przydało.

bez paniki to się da uratować.
    Devote
    Level 14  
    Siara_psv dzieki za cynk, jutro podepne ten dysk pod innego kompa i zobacze = dam znać!

przed chwilą sprawdzałem ten dysk programem ONTRACK Data Advisor wer. 5.0
    (bootowana dyskietka) program widzy dysk jednak cała powierzchnia nie składa się z żadnej partycji tylko jest zaznaczona jako unknow. potem program wykonuje kilka testów jednak dysk zaliczył tylko jeden ,oto log :

Code:

Diagnostic Results:
    Drive 1 (WDC WD400JB-00ENA0)
      SMART Status Check Result:    Passed
      90-Second Test Result:        Failed
        Record 29882495, I/O Error
      File Structure Test Result:      Failed
        Error reading MBR
      Complete Surface Scan Result:  Failed
        Record 0, I/O Error
        Record 1, I/O Error
        Record 2, I/O Error
        Record 3, I/O Error
        Record 4, I/O Error
        Record 5, I/O Error
        Record 6, I/O Error
        Record 7, I/O Error
        Record 8, I/O Error
        Record 9, I/O Error
    oloweczek
    Level 11  
    Ostatnio odzyskiwalem partycje w laptopie (a raczej dane z tej partycji) programem GetDataBack - Data Recovery for NTFS V2.31 z niespodzianką (a nawet nie byla potrzebna) uruchomilem z pendriva i zgrywalem po sieci na inny komputer.
    W moim przypadku bylo tak: Laptop IBM plyty z buckupem na ktorych byla 1 partycja (laptop wczesniej mial 2 )nadpisal caly system zdjąl partycje zalozyl na nowo i zalozyl tylko 1 30GB

Jakosc odzyskanych plików 100% - problem jest jedynie z polskimi znakami trzeba edytowac i zamazywac polskie znaki na zwykle literki

OnTrack Easy Recovery Professional jesli chodzi o ten program i moje doswiadczenia z nim:
    1) bardzo dlugo odzyskuje
    2) nie odzyskuje wszystkich plikow (mp3)
    3) dlatego ze 1 i 2 - to mi sie nie podoba (do tej pory jego uzywalem teraz od ostatniej akcji uwazam ze Data Recovery for NTFS V2.31 jest lepszy.

Dostepna wersja FAT
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    Devote
    Level 14  
    okzo - tak dysk jest dostępny , bios go wykrywa - partycji widocznych brak (tak jak napisałem na początku tematu) data recorvery widzi całą powierzchnie jako unknow (wersja 5.0 jak napisałem kilka postów wyzej... )
    wyprobował bym twoje rady jednak moge teraz podłaczyc tylko ten dysk 500mb z którego własnie pisze albo tego WD40GB który nie działa( dwa na raz nie działają :/) , ew coś botowanego z dyskietki (próbowałem juz D.Recorvery 5.0)

jutro podpinając ten dysk do innego kompa spróbuje odzyskać dane programami które polecił mi siara_psv oraz oloweczek(wydaje sie ze to najbezpieczniejsze metody), jesli to sie nie uda sproboje testdiska i rady okzo

dam znac o efektach
    User removed account
    User removed account  
    Devote
    Level 14  
    Sprawdziłęm dysk tym programem Check_WD i w logu zostawił wpis:

Error: !!! Drive Busy Time Out Expired !!!

co do mhdd to nie wiem jak mam go nagrac na dyskietke tak zeby sie botował (mam plik mhdd.iso i winimage ale cos nie daje rady) zaraz sprawdze testdiska

o co chodzi z : F4 F4 ?

"MHDD albo Victoria sprawdz F4 F4"[/quote]
    siara_psv
    Level 12  
    Miałem kilka głupich wpadek łącznie z podobnym padem dysku i odzyskałem dane co do centa.
    Program polecam, bo jest dobry. Nie ma nic wspólnego z polską firmą Ontrack.
    Nie jest istotne, że padły partycje. Nawet podwójny format, zmiana systemu plików i zainstalowanie nowego systemu nie przeszkodziły w odzyskaniu większości danych. W tym przypadku wszystkich nie odzyskałem, ale akurat w pierwszym podejściu odzyskałem te najbardziej potrzebne.

*** usunięto niewłaściwy link *** (gsm_virus)
    Program jest retail ;-)

Po istalacji i uruchomieniu możesz przetestować dyski opcja "Disc Diagnostic"
    Opcja "Data Recovery" służy do odzysku danych. Tam wybierasz "AdvancedRecovery"
    Jak program wykryje twój trefny dysk - to prawie jesteś w domu. Zaznaczasz padnięty HDD i jeżeli jest taka potrzeba w zaawansowanych opcjach określasz bardziej szczegółowe parametry. Można też odrazu kliknąć Next i co tu gadać wziąć grubą gazetę lub film zacząć oglądać.
    Jeżeli było kilka partycji będziesz musiał pokombinować. Ale opcji znowu nie ma tak wiele, żeby z podstawowym angielskim nie dać sobie rady.

Próbuj. W razie pytań proszę na maila, bo ja w dziwnych godzinach podchodzę do kompa.
    Code:
    User removed account
    User removed account  
    kysn
    Level 18  
    witam sprubuj tak:
    owiń dysk gazetą, włóż w worek foliowy i włuż do zamrażarki na 15-20min
    po wyjęciu podłącz i szybko zgrywaj dane
    User removed account
    User removed account  
    siara_psv
    Level 12  
    okzo nie wiem o co tobie chodzi. Ja chcę pomóc. Mi tą metodą się udało i nie widzę żadenego problemu w przeciwieństwie do ciebie. Polecam ten program bo go używałem. Wiem, że są inne ale ich nie znam.

Dysk jest wykrywany tylko w biosie i ja tak miałem. Jezeli Easy ma coś pomóc to musi dysk zobaczyć. Nie obaczy to trzeba próbować inaczej.
    Jezeli chcesz udowadniać kto jest lepszy to chyba cię jakaś chora ambicja zjada. Nie krytykuje twoich wywodów, bo zapewne są słusze. Zapewne nie zaszkodzi przed próba odzyskania danych zdiagnozować dysk. Ja tak nie robiłem i zyję. Najważniejsze, żeby mu dysk ruszył.
    User removed account
    User removed account  
    grocom
    Level 13  
    Mam taką jeszcze sugestie :
    sprawdź w dysku czy przypadkowo nie wcisnołeś jakiegoś pina do środka na gniździe IDE.
    pozdr.
    agere
    Level 13  
    siara_psv wrote:
    .... Jezeli Easy ma coś pomóc to musi dysk zobaczyć. Nie obaczy to trzeba próbować inaczej.

No racja, racja. Swoją drogą poświęciłem sporo czasu po przeczytaniu postów na ten temat (oraz twojej wypowiedzi kol. siara_psv), na szukaniu w internecie dodatku "okulary" do wszystko-widządzego programu easy recovery - i co? nigdzie po nim ani śladu. Skoro sam program easy recovery kosztuje bardzo dużo pieniędzy (co nie idzie w parze z jego doskonałością) to ciekawe ile ten dodatek mógłby kosztować gdybym go znalazł?

Zanim program easy recovery zobaczy ten dysk to ja dochowam się wnuków a nie mam jeszcze żony.

Przecież Okzo podał wszystko co można było i jest to 100% trafna diagnoza.

W dysku jest uwalony translator należy więc użyć programu zaproponowanego przez Okzo i zapomnieć o problemie, a nie pisać tu jakieś dyrdymały o jakiś programach co to odzyskują dane, których nigdy wcześniej nikt na dysku nie widział.

agere
    Devote
    Level 14  
    program check_wd nie działa niestety u mnie. pokazuje albo

Error: !!! Drive Busy Time Out Expired !!!

lub komunikat o nie wykryciu w ogóle dysku.
    (próbowałem wszystkie ustawienie dysku oraz IDE)

teraz ściągnełem ten program do przeliczania translatora WDpol.rar ze strony

http://yura.projektas.lt/KALB/pol/wd/WD_TR.htm

i zaraz sprawdze to o efektach najwyzej zmienie tego posta i dopisze , a jak to nie da rady to jutro sprawdzam easyrecorvera :)

pozdro

EDIT

zapomniałem że nie mogę podłączyć 2 dysków poniewaz mam tylko jedną działającą tasme, tak wiec numer z translatorem przenosze na jutro.

PS. jak wyłączyć 2 kanał IDE w windows 98 ???? bo w opisie programu :

Code:

Dla pracy oprogromowania , trzeba skopjowac draiwerek io.dll w folder system32 ktory znajduje sie w folderze windowsa i uruchomic ponownie kompiuter. Program pracuje z dyskiem ktory jest podlaczony jako master na drugi kanal ide , przy prace programy trzeba wylaczyc drugi kanal ide w managere Zarzadzanie komputerem: ustawienia->panel sterowania->narzedzia administracyjny->Zarzadzanie komputerem.

Przy urzyciu tego softa , nie zaszkodzi mysliec o tym co Wy robice!!

chodzi chyba o win nt/2000/xp

i jesli juz przeliczy ten translator to wystarczy znowu właczyc ten kanał i zresetowac kompa , dobrze rozumiem ??

dysk sprawdziłem mHDD i tak jak przewidywał okzo wszystko w literce S, tak wiec jutro pierwsza rzecz to przeliczenie translatora

o efektach dam znać
    agere
    Level 13  
    Nie resetować kompa a wyłączyć z prądu i dopiero po ponownym włączeniu będzie oczekiwany efekt.

agere
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    Devote
    Level 14  
    DZIAŁA :D

przeliczyłem translator i dysk zaczął działać bez jakiegokolwiek problemu /reinstalacji!

dzieki wszystkim za pomoc!