Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja ochronnika przepięciowego w układzie TNS

ontuk57 31 Sty 2007 10:00 9880 10
 • #1 31 Sty 2007 10:00
  ontuk57
  Poziom 2  

  Jak wykonać instalację ochronnika przepięciowego, wyłącznika różnicowo-prądowego w zalicznikowej tablicy rozdzielczej w układzieTN-S.
  Do budynku na działce z rozdzielni pomiarowej doprowadzony jest przewód
  5*10mm2 o długości 60mb.Budynek nie jest uziemniony.

 • #2 31 Sty 2007 15:40
  Elmont
  Poziom 23  

  Pytanie czy jest zastosowany ochronnik klasy I np:PU 4B dalej po
  uwzglednieniu odległosci od ochronnika klasy I zastosować np:P4C lub
  ochronnik Combo klasy I i II w jednej obudowie jest on dosyc drogim
  urzadzeniem . Przy zakupie powyzszego typu ochronnika jest w opakowaniu
  karteczka ze schematem jego połaczenia z instalacja dla poszczególnych
  systemów zasilania .

 • #3 31 Sty 2007 23:31
  pablo^
  Poziom 10  

  Z tego co napisałeś, wnioskując po przewodzie to zasilanie jest 3 fazowe, tak więc zabezpieczona musi ochronnikiem każda faza i przewód neutralny, a ochroniki podłączone do PE. W zależności od producenta mogą być wszystkie cztery w jednej obudowie lub odzielnie. Osobiście proponuję ochronniki typu B+C,zawsze to większa ochrona. Chyba że masz bardzo wrażliwe urządzenia to można dostawić typu D, najlepiej go instalować możliwie blisko chronionego urządzenia. Jeżeli chcesz to mogę narysować przykładową tablicę mieszkaniową z różnicówką i ochronnikami. A co do uziemienia dobrze jak by bylo, ale zakładam że przewód PE (zasilający 5X10mm) jest już uziemiony, skrzynce(tablicy licznikowej).

 • #4 01 Lut 2007 19:10
  ontuk57
  Poziom 2  

  Pablo wielkie dzięki za zainteresowanie się moim tematem.
  Instalacja jest 3-fazowa.Budynek chcę podłączyć w systemie TN-S.
  Tylko jak to zrobić bez dodatkowego uziemnienia?
  Jeżeli możesz to prześlij mi sposob podłączenia w tablicy.

 • #5 01 Lut 2007 19:29
  shulc
  Poziom 22  

  Cytat:
  A co do uziemienia dobrze jak by bylo, ale zakładam że przewód PE (zasilający 5X10mm) jest już uziemiony, skrzynce(tablicy licznikowej).


  Tak, ale w złączu często zachodzi przejście TNC na TNS poprzez uziemienia przewodu N. Powstaje łącze w którym łączy się _N-PE które prowadzimy do rozdzielnicy. W budynku tworzymy GLU i LW (główną listwę uziemiającą i listwy wyrównawcze). W miarę możliwości powinieneś mieć niezależny uziom , nie połączony z uziomem energetyki. Wtedy nie przywlecze ci taka bednarka z zewnątrz niczego.

 • #6 03 Lut 2007 13:09
  pablo^
  Poziom 10  

  Ontuk57, podłącz te ochronniki pomiędzy przewód PE i fazowe, oraz przewód N ( dlatego tak łączysz bo masz instalację 5 przewodową już od pomiarówki). A co do tych listew uziemiających (wyrównawczych) to ok, zgadzam się, ale jak napisał Ontuk57, nie ma na tym budynku uziemienia, a tym bardziej odgromówki, więc prądy od pioruna raczej nie będą miały miejsca, a przeważnie dotyczą Cię przepięcia z sieci. Budynek jak sądze nie jest za duży,a instalacje sanitarne wykonuje się przeważnie plastikiem to jak nie będzie tych listew i uziemienia też da się przeboleć, w końcu może nie ma co w tym budynku uziemiać? A my chcemy z niego zrobić twierdze. Jak chcesz więcej info to zapraszam na skype. Pozdrawiam.

 • #8 03 Lut 2007 20:37
  pablo^
  Poziom 10  

  Witam geguś, ciekawe informacje podesłałeś. Ale sądzę że ten budynek byłby dobrze chroniony, raczej nie bierzemy pod uwagę uderzenia pioruna w ten budynek, tylko co "przywędruje" z sieci(oczywiście wszystko zdarzyć się może). Odcinek kabla zasilającego też spory, a przekrój 10mm, energia powinna być stłumiona do bezpiecznego poziomu. Ale autorzy linków przecież nie zdyskwalifikowali ochronników B+C, tylko B+C+D, a te pierwsze mają nie rzetelne dane (często zawyżone parametry). Dzięki za uwagi.

 • #9 05 Lut 2007 18:10
  ontuk57
  Poziom 2  

  Pablo ten bubynek jest chyba większy niż myślisz. Ma 11,5mdł.,6,5mszer.i ponad 6m wysokości.
  Czy zakopanie 15mb bednarki(taką ilością dysponuje)byłoby dobrym uziemnieniem? Jakim przewodem połączyć ją z PE.
  Jaką wartość Ω musi mieć uziom.

 • #10 07 Lut 2007 19:20
  pablo^
  Poziom 10  

  Witam. Ontuk57 ja nie jestem projektantem, ale robię instalacje w blokach przeważnie, a tam wymagają mniej niż 10 ohm, dla odgromówki kiedyś wymagali 30 ohm. A Twój budynek najlepiej jakby miał uziom ze zbrojenia z ław fundamentowych (to najlepsze rozwiązanie). Robiłem sporo uziomów, ale 15m bednarki obawiam się że będzie kiepsko (raz mi się udało zrobić 5 ohm na trzech szpilkach typu galmar po 1,2metra każda, ale to był cud, a przeważnie to po 15 takich wbijałem i było różnie). Od uziomu do głównej szyny wyrównawczej w budynku wchodzę bednarką, a od tej szyny do tablicy bezpiecznikowej(mieszkaniowej) podłączam 16mm² Cu, tak to robię ja i śpię spokojnie wtedy(dodam że wszystkie media też do tej szyny podłączam). Tak jest w przypadku gdy jest instalacja odgromowa. Ale nawet gdy nie uziemisz tego przewodu, to i tak jak dasz ochronnik to w razie przepięcia faza-PE i tak Ci stłumi energię. Szyny wyrównawcze stosuje się dla wyrównania potencjałów, szczególnie w dużych budynkach gdy są rozbudowane instalacje wodne, co, gaz, przykład (dotykasz grzejnika co. i pralki, gdy nie ma połączeń wyrównawczych teoretycznie może "walnąć", a szczególnie podczas wyładowań atmosferycznych). Te połączenia są właśnie szczególnie istotne gdy jest odgromówka, ja wtedy stosuje cały ''pakiet ", tj. dobre uziemienie, główna szyna wyrównawcza, ochronniki(na TV też).

 • #11 08 Lut 2007 17:56
  ontuk57
  Poziom 2  

  Pablo Dzięki za odpowiedź. Nie mogę połączyć uziemnienia ze zbrojeniem ławy fundamentowej bo jego nie ma. taki budynek kupiłem. Jest to budynek gospodarczy w którym robię letnią kuchnie, będzie tam jeszcze zlew.umywalka i prysznic.Czy muszę go zabespieczać jak dom mieszkalny.
  Pozdrowienia

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME