Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa próżniowa - zatarła się?

06 Lut 2007 23:09 2674 8
  • Poziom 24  
    Witam wszystkich chetnych do pomocy i adminow .. :D
    Nie wiedzialem gdzie to dac ale w tym dziale juz byl jeden temat(zupelnie inny watek wiec zalozylem nowy) o pomach prozniowych tak wiec postanowilem tu to dac.
    Pompe wzialem z pod szkolnego smietknika uprzedzony wczesniej przez nuczycilea ze takie rzeczy beda wywalne .. :D
    Pompa na poczatku dzialal, krecila sie spokojnie ale nie wytwazala dobrego - niskiego cisnienia bo woda nie wrzala...
    Tak wiec w ramach naprawy dolalem oleju jadalnego - wiem ze zle zrobilem ale tak polecil znajomy fizyk ..
    Pompa zatarla sie od tego czy cos ... W kazdym razie obraca sie bardzo ciezko ale pompuje :D na tyle cizezko ze nawet wiekszy silnik nie daje sobie rady.
    Tak wiec chyba trzeba by wymienic olej - na jaki? ... jesli trzeba .. i zeby nie bylo tak ze zainwestuje X zlotych w olej a tu nie bedzie dzialac tak wiec prosze odrazu napisac o prawdopodbienstwie dzialania.
    Nie potrzebuje aby dzialala jak nowa jednak niech wytwozy takie cisnienie aby woda bulgotala....Bardzo mi na tym zalezy bo pompa jest mi potzrbna do dalszych doswiadczen i projektu ..
    Za pomoc moga byc pynkty jesli ktos bardzo potrzebuje :D
    Pompa ma na etykietce napisane ze pochodzi z Fabyki pomocy naukowych w koszalinie.wiecej danych nie odczytam.
    Pompe rozebralem tak wiec filtr byl czyszczony i to nie jego wina.
    Pod fitrem obraca sie jakis walec z zaglebieniami.
    Daje fotki i jestem otwarty na wszelkie metody niekonwencjonalne jednak mam malo $$

Moderowany przez skryn:

Przeniosłem z "AGD i Systemy Grzewcze".

• Poziom 38  
    Przede wszystkim dokladnie wyczysc z oleju jadalnego :) Z tego co pamietam sa to oleje schnace, wiec o zatarcie pompy nietrudno. A co nalac? Nie znam sie na tym, ale olej z agregatu od lodowki powinien byc OK - w koncu agregat tez jest pompa :) A moze olej silikonowy?
  • Poziom 24  
    Tylko ze tam to wejdzie tego oleju z litr albo i lepiej tak wiec gdzie kupic najtaniej odpowiedni olej, oraz jakie sa szanse ze cos zepsulem na amen ? :D
    Moze jakas metoda na odseparowanie tych 100 ml oleju jadalnego od tego dobrego ? wtedy to bym musial dolac tylko troche takiego specjalnego ...
    Poradzcie mi cos ludzie zeby wyszlo jak najtaniej :idea:
  • Poziom 38  
    Najlepiej spytaj kolegi AlekZ, chyba zna sie na pompach prozniowych ;)
  • Poziom 28  
    Nie wycieraj d..y szklem- jak chcesz to użytkować to napełnij olejem do pomp próżniowych - 1 litr około 20 plnów, w Koszalinie producrcent to było Tepro ale cudów od niej nie oczekuj bo to chyba jednostopniowa pompa była a do napraw potrzebna jest dwustopniowa-lepszą próżnię wytwarza.
  • Poziom 24  
    Tylko ze ja jestem jeszcze w liceum i chcem juz uzyc do wytwozenia nizszego cisniena a nie prozni oraz do wprowadzenia wody w stan wzenia w temp. pokojowej.
    Tak wiec chyba ta powinna tkim zadaniom podolac. Czy ktos mi napisze jak wymienic olej .. tzn niby wiem wylac stary i wlac nowy tylko ze jak wiadomo resztki jakies zostana tak wiec czy mam ja powycierac jakas szmata czy co ?
    Jakie sa szanse ze bedzie dzialac po wymanie oleju tak jak ja potrzebuje tzn. nie 100% sprawna ale raczej sprawna. Pompa sie jeszcze kreci po nocy wiec chyba nie bedzie problemow z niemozliowscia ruszenia aby olej stary wyszedl z tych wszystkich zakamarkow, moze jak ja oproznie z oleju dac tam denaturatu zeby dobrze wyczyscic ten "zly" olej ?
    Moze ktos mi powie ile tego oleju ma byc. tzn jak ja dostalem to bylo tyle ze brakowaly 4 cm do pokrycia calego ukladu. Czy jak kupie nowy to moze byc tylko tyle czy musze nalac do pelna czyli tak jak jest teraz?
    Moze ktos widzial przypadkiem ten olej w jakims sklepie internetowym ? jak dzis wyleje stary to zobacze ile wchodzi.
    Czy pompa maze stac skrecona ale bez oleju prez powiedzmy tydzien , czy to raczej grozi jakims uszkodzeniem i lepiej zostawic te stary wymieszany olej az do dnia wymiany ?
    Moze jest jakis niekonwencojalny zamiennik takiego oleju bo jak mowilem nie potrzebuje 100% wydajnosci ale zeby cos dzialalo w miare ...
  • Specjalista AGD
    czyść naftą >>>a olej wlej z zepsutej sprężarki >>te oleje są ciekłe

olej musi być czysty
  • Poziom 24  
    Wylac stary ok.
    Czyscic tzn wlac tam troche i zakrecic recznie pare razy calym mechanizmem i oczywiscie reszte troche wypucowac?
    Olej kupic najtanszy do pomp prozniowych ?
    Czy moze stac tydzien bez zadnego oleju czy lepiej niech stoi z tym pomieszanym ?
  • Poziom 35  
    witam !! najlepiej rozbierz co się da ( pamiętaj co gdzie ) , umyj dokładnie całość ! . następnie zalej pompę olejem do pomp próżniowych . koniecznie takim a nie do sprężarek ! . ma on inne włąściwości - pracuje w podciśnieniu . w " walcu " prawdopodobnie są łopatki , mogą być z tworzywa ( co gorsze pompy ) lub z czegoś podobnego do grafitu . sprawdź czy łopatki poruszją się w wirniku . nie połam ich !! . naprawiłem parę pomp próżniowych i wiem że te łopatki są dość drogie i ciężko dostępne . pozdrawiam !!