Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor ACER 7276

12 Sie 2002 23:25 2115 7
  • Poziom 12  
    Uszkodzenia : zwarty Q 302 -2SC5048,spalony bezp. w zasilaniu +50V.
    Po wymianie na nowy ekran zaświecił poziomą linią.- uszkodzony układ
    pionowego odchylania TDA 8351 i rezystory R255 100om,R262 2.2om.
    Wstawione nowe elementy i jest obraz tylko zawija od góry przy dodawaniu amplitudy pionu. Problem główny to wysokie grzanie się
    tranzystora Q 302 ,po 1min nie da się dotknąć i trzeba wyłączyć monitor
    bo uszkodzi się. Na razie zepsułem jedną sztukę .
    Zasilanie +B prawidłowe i wynosi 50V.Regulacje szerokości i EW działają.
    Może problem leży w odpowiednim doborze typu tranzystora ?
    Proszę o pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 14  
    Wstaw najlepiej 2sc5048 , ewentualnie bu2525af (montowane również przez producenta). Wymień kondensator filtrujący zasilanie przy trafku sterującym q302, oraz sprawdż kondensator powrotu.
    Co do pionu sprawdż elektrolity przy TDA8351. Szczególnie jak pamiętam jest tam jeden 2200uF/35V który najczęściej jest przyczyną uszkadzania się TDA( wystarczy że jego pojemność spadnie do 1500uF i leci TDA, sprawdziłem w kilku przypadkach)
  • Poziom 12  
    Tranzystory BU 2527AF psują się po 2 sekundach. Mam jeden egzemplarz 2SC5048 , który wytrzymuje 5 min i muszę wyłączyć bo nabiera temperatury.
    Obwód sterujący ,kondensator filtrujący wymieniłem i bez zmian.
    Kondensatory powrotu sprawdziłem ,nawet podstawiałem nowe i tez nic.
    Podkreślam , że geometria w poziomie jest prawidłowa i reguluje się.
    Odchylania pionowego na razie nie czepiam się bo nie mogę zbyt długo
    mieć włączonego monitora.
  • Poziom 24  
    Sprawdzałeś C327 220pf podpięty jednym końcem do kolektora tranzystora w odchylaniu.U mnie mam podobny problem z grzaniem ,tyle że dłużej chodzi.Po 15 min można zmażyć jajka na radiatorze.Zamówiłem dzisiaj BU2525 ,zobaczyny czy coś się zmieni.
  • Poziom 14  
    Dzisiaj właśnie robiłem takiego acerka, który przyszedł do mnie po wymianie q302. Gostek wstawił tam 2sc3997 parametry imponujące coś około 20A 250W, Jak mówił klient monitor pracował około 4 godzin i to samo (tranzystor był wymieniany 2 x). Wstawiłem bu2525af i radiator bardzo gorący już po 30sek. , sprawdziłem sterowanie było ok, zasilacz ok.
    Dopiero po wymianie kondensatora(chyba C304) 33uF/250V na 47uF/250V i diody(308) włączonej szeregowo w gałęzi za Irf od przetworniczki tranzystor pracuje poprawnie. Elementy niby sprawne wg. miernika.
    jest ciepły ale przy rozdzielczości 1024/768 75HZ pracował 5 godzin i jest ok. w piątek potestuje go dłużej .
  • Poziom 24  
    BRAVO-niestety twoja metoda na razie nic nie dała.
  • Poziom 13  
    Witam

Mam 3 identyczne przypadki. Długo badałem, kombinowałem a prawda okazała się prozaiczna. TRAFO. Wysłałem tarfa do SAYKO i otrzymałem odpowiedź że są ok. Jednak coś mi nie grało. Ze schematu wynikało żę trafo ma 2 uzwojeia pierwotne, moje miało jedno ( drugie było jakby zwarte z 1). Wczoraj dostałem ten sam model do naprawy. Walnięty był tylko zasilacz. Podstawiłem trafo i co powiecie? Jak ręką odiąl. Temperatura stabilna 1024/768/85 Hz praca bez problemu... Podstawiłem do drugiej płyty z wymianą tranzystora (BUH 1015) - spoko. W naprawiony (nazwijmy to bazowy) wstawiłem sprawne (w/g SAYKO) trafo... 5 minut i miałem po 2SC5048 :) .... Tak Wrocław jest dobry w wymianie kondziołów a jak cos powazniejszego....

Tak przy okazji kondzioł 33uF może pracować do połowy wartości. Poniżej nawet na sprawnym trafie miałem efekt nadmiernego grzania

Pozdro
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    :arrow: Displays
    Szkoda że nie zmierzyłeś indukcyjności uzwojenia głównego dobrego trafopowielacza i tego po teście w SAYKO. Rzadko zwraca się na to uwagę. Transformator jak każdy element elektroniczny ma prawo zmienić swoje parametry. Przy zmniejszeniu indukcyjności popłynie wiekszy prąd a to oznacza większą moc strat wydzieloną w postaci ciepła. Jakie mogą być powody zmniejszenia indukcyjności - zmiana właściwości magnetycznych rdzenia lub wartości szczeliny. W przypadku zmiany indukcyjności przekładnia napięciowa nie zmienia się przez co można sądzić że transformator jest sprawny. Również obserwacja przebiegu impulsowego na kolektorze nie wykaże dodatkowych oscylacji jak w przypadku zwarć międzyzwojowych.Pozdrawiam!