Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bascom + LCD, ATmega8. Jak pisać w języku Bascom?

Przybysz1224 08 Feb 2007 21:25 12308 3
 • #1
  Przybysz1224
  Level 16  
  Witam.

  Na początek powiem, że czytałem już dużo o programowaniu w języku Bascom Basic ale wszędzie piszą w stylu "linia powinna składać się z następujących części: [[identyfikator:]] [[instrukcja.... itd, a ja nie miałem nigdy do czynienia z programowaniem wcześniej i nie wiem co należy wstawić pod powyższe.
  Mówiąc krótko chodzi mi o podłączenie wyświetlacza pod atmega8(chyba, że uważacie że inny będzie lepszy) bo jest tani i z tego co czytałem jest polecany dla początkujących. Wyświetlacz jakiego chciałbym użyć?? Sam nie wiem ale czytałem o JM12864A (ks108) ale nie mogę nigdzie znaleźć tego wyświetlacza i nie wiem ile kosztuje a wolałbym jakiś tani wyświetlacz.
  Ale do rzeczy chodzi mi o napisanie programu do tego tak aby wyświetlić zegarek 2 temperaturę ...itd.  Napiszę od razu żeby nie było nieporozumień, że nie chodzi mi o to aby mi napisać program tylko o to aby pokazać mi jak pisać w języku bascom, tak abym mógł sam rozbudowywać dalej ten układ.

  Oczywiście będę wdzięczny ta grze za pliki pomocy w których jest to dokładnie opisane.

  Bardzo dziękuję za każdą odpowiedź.
  Pozdrawiam.
 • #2
  cyberdar
  Level 31  
  Witam

  Jeśli wejdziesz na forum mikrokontrolery znajdziesz tam całe mnóstwo materiałów dotyczących sposobu pisania programów, obsługi m.in. wyświetlaczy LCD, zegarków i całej masy innych rzeczy. W każdym razie napewno są poruszone pytania, które postawiłeś tutaj a więc przepisywanie ich nie ma najmniejszego sensu.

  --
  pozdrawiam

  PS
  Skoro nie miałeś do tej pory do czynienia (praktycznego) z mikrokontroleram to proponuję na początek wybrać wyświetlacz LCD alfanumeryczny, który przede wszystkim jest stosunkowo tani (~30zł). Graficzny zostaw sobie na później, 5 razy później :)
 • #3
  hefid
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Post był raportowany.
  Przeniosłem z: Programowanie ogólne
 • #4
  redart
  Level 23  
  Tu masz link do helpa po polsku. Wszystko jest wyjaśnione i to z przykładami. Na przyszłość używaj 'szukaj'...

  http://www.elektroda.net/download/pafiledb.php?action=file&id=923

  Złączam program (niestety dla bascom 8051), ale to tylko kwestia zmiany numeracji pinów i paru innych linijek... to jest zegar z 2-punktowym termometrem i sygnalizacją spadku temperatury poniżej ustawionego progu, więc może cię natchnie.
  Pzdr.