Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator w układzie zapłonu świetlówki

mirekkk:) 09 Lut 2007 16:12 2870 9
  • #1 09 Lut 2007 16:12
    mirekkk:)
    Poziom 20  

Mam pytanie.Do czego służy kondesator w układzie zasilania świetlówki.Wiem że ma to związek ze współczynnikiem mocy.Proszę o praktyczne wyjaśnienie problemu.Pozdrawiam.

0 9
  • #3 09 Lut 2007 16:42
    TTOM
    Poziom 11  

zapobiega skokom napiecia dochodzacego do swietlówki - wygładza przebieg

-1
  • #4 09 Lut 2007 17:05
    mirekkk:)
    Poziom 20  

Wydaje mi się,że chodzi o coś innego.Czytałem kiedyś o tym i z tego co pamiętam potrzebny jest on do poprawy współczynnika mocy.Bez kondensatora przebieg prądu i napięcia,,rozjezdża się,, , ale nie wiem jakie to ma praktyczne znaczenie ,bo przecież świetlówka z kondensatorem świeci identycznie jak bez.

1
  • #5 09 Lut 2007 19:29
    lechm56
    Moderator

Witam.
    W układzie zasilania świetlówki napięciem przemiennym umieszcza się zwykle kondensator służący do kompensacji mocy biernej pobieranej przez dławik. Dzięki temu następuje zwiększenie współczynnika mocy, i zmniejszenie prądu płynącego z sieci do układu świetlówki.
    Pozdrawiam lechm56.

1
  • #6 09 Lut 2007 21:26
    drakon3
    Poziom 14  

kondensator jest potrzebny tylko przy zapłonie świetlówki, wraz z dławikiem i zapłonnikiem tworzą obwód, który chwilowo podwyższa napiecie i ułatwia start świetlówki.

0
  • #7 15 Lut 2007 09:19
    Jure
    Poziom 10  

W układzie zasilania świetlówki może być 2 kondensatory:
    1. równolegle do zasilania -> kompensacja mocy biernej ...
    2. W zapłonniku - eliminacja zakłóceń ... Ten jest zawsze.
    Są też układy wykorzystujące kondensator do zapłonu (inny schemat niż klasyczny...)

0
  • #8 11 Maj 2007 10:32
    jankesfirst
    Poziom 11  

Pewno macie i racje ale z tego co wiem to kondensator służy jeszcze do przesuniecia w fazie, spytacie dla czego otóz stosuje sie je przy oświetleniu maszyn wiryjących dlatego, że moze sie wydawać iż np. kręcący sie silnik oświetlony przez świetlówke bez kondensatora stoi, a przesuniecie likwiduje ten efekt (ma to zw z częstotliwością zapalania sie świetlówki) pozdro;)

0
  • #9 11 Maj 2007 11:08
    Jure
    Poziom 10  

1. To fakt kondensator przesuwa fazę między napięciem a prądem (fizyka).
    2. Sam kondensator i jedna świetlówka nie zapobiega efektowi stroboskopowemu. Stosuję się układ antystroboskopowy (połączenie dwóch świetlówek).
    Pozdrawiam

0
  • #10 11 Maj 2007 15:20
    pierzchan
    Poziom 16  

drakon3 napisał:
    kondensator jest potrzebny tylko przy zapłonie świetlówki, wraz z dławikiem i zapłonnikiem tworzą obwód, który chwilowo podwyższa napiecie i ułatwia start świetlówki.

Za podwyższanie napięcia odpowiedzialny jest dławik (zjawisko samoindukcji), dławik jest elementem indukcyjnym i ma jakiś współczynnik cos fi. Kondensator ma za zadanie niwelować moc bierną, która "płynie" w liniach zasilających, a i tak jest niewykorzystywana.

Duże fabryki, warsztaty mające sporą ilość maszyn indukcyjnych zobowiązana jest nie przekraczać pewnego ustalonego cos fi, dlatego stosuje baterie kondensatorów.

Świetlówka zasilana napięciem o f=500Hz pozbawiona jest dodatkowych elementów. (tak w pociągach jest przynajmniej)

0