Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator w układzie zapłonu świetlówki

09 Lut 2007 16:12 3110 9
 • Poziom 20  
  Mam pytanie.Do czego służy kondesator w układzie zasilania świetlówki.Wiem że ma to związek ze współczynnikiem mocy.Proszę o praktyczne wyjaśnienie problemu.Pozdrawiam.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 11  
  zapobiega skokom napiecia dochodzacego do swietlówki - wygładza przebieg
 • Poziom 20  
  Wydaje mi się,że chodzi o coś innego.Czytałem kiedyś o tym i z tego co pamiętam potrzebny jest on do poprawy współczynnika mocy.Bez kondensatora przebieg prądu i napięcia,,rozjezdża się,, , ale nie wiem jakie to ma praktyczne znaczenie ,bo przecież świetlówka z kondensatorem świeci identycznie jak bez.
 • Moderator
  Witam.
  W układzie zasilania świetlówki napięciem przemiennym umieszcza się zwykle kondensator służący do kompensacji mocy biernej pobieranej przez dławik. Dzięki temu następuje zwiększenie współczynnika mocy, i zmniejszenie prądu płynącego z sieci do układu świetlówki.
  Pozdrawiam lechm56.
 • Poziom 14  
  kondensator jest potrzebny tylko przy zapłonie świetlówki, wraz z dławikiem i zapłonnikiem tworzą obwód, który chwilowo podwyższa napiecie i ułatwia start świetlówki.
 • Poziom 11  
  W układzie zasilania świetlówki może być 2 kondensatory:
  1. równolegle do zasilania -> kompensacja mocy biernej ...
  2. W zapłonniku - eliminacja zakłóceń ... Ten jest zawsze.
  Są też układy wykorzystujące kondensator do zapłonu (inny schemat niż klasyczny...)
 • Poziom 11  
  Pewno macie i racje ale z tego co wiem to kondensator służy jeszcze do przesuniecia w fazie, spytacie dla czego otóz stosuje sie je przy oświetleniu maszyn wiryjących dlatego, że moze sie wydawać iż np. kręcący sie silnik oświetlony przez świetlówke bez kondensatora stoi, a przesuniecie likwiduje ten efekt (ma to zw z częstotliwością zapalania sie świetlówki) pozdro;)
 • Poziom 11  
  1. To fakt kondensator przesuwa fazę między napięciem a prądem (fizyka).
  2. Sam kondensator i jedna świetlówka nie zapobiega efektowi stroboskopowemu. Stosuję się układ antystroboskopowy (połączenie dwóch świetlówek).
  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  drakon3 napisał:
  kondensator jest potrzebny tylko przy zapłonie świetlówki, wraz z dławikiem i zapłonnikiem tworzą obwód, który chwilowo podwyższa napiecie i ułatwia start świetlówki.


  Za podwyższanie napięcia odpowiedzialny jest dławik (zjawisko samoindukcji), dławik jest elementem indukcyjnym i ma jakiś współczynnik cos fi. Kondensator ma za zadanie niwelować moc bierną, która "płynie" w liniach zasilających, a i tak jest niewykorzystywana.

  Duże fabryki, warsztaty mające sporą ilość maszyn indukcyjnych zobowiązana jest nie przekraczać pewnego ustalonego cos fi, dlatego stosuje baterie kondensatorów.

  Świetlówka zasilana napięciem o f=500Hz pozbawiona jest dodatkowych elementów. (tak w pociągach jest przynajmniej)