logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak działa stroboskop? Rola diaków i tyrystora w układzie elektronicznym

boras1988 10 Lut 2007 11:15 947 2
REKLAMA
  • #1 3551656
    boras1988
    Poziom 11  
    Posty: 8
    Witam mam pytanie do jakiegos dobrze obeznanego z teoria elektronika. A wiec ciekawi mnie jak dokladnie dziala ten uklad >> "http://www.elektroda.net/wizualne/schematyideowe/stroboskopdysk.jpg" Więc wiem ze diody prostuja mniej wiecej napiecie tak zeby na + i - lampy nyło w przyblizeniu stale napiecie o wartosci ok 200V. Wiem tez ze czestosc blyskania lampy zalezy od stalej czasowej ladowania kondensatora przez rezystor R4 i pot P1. Nie wiem natomiast jaka funkcje spelniaja dwa diaki i tyrystor. Czy ktos moglby wyjasnic jak to dziala tak w miare "od podstaw"? Nie moge tego rozkminic wiem jaka charakterystyke przejsciowa ma diak i tyrystor ale nadal sie motam. Z góry dzieki za odpowiedz :)
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #3 3552023
    lolek_stal
    Poziom 15  
    Posty: 79
    Pomógł: 10
    Ocena: 4
    Z tego co się orientuję to jest tak:
    Tyrystor przewodzi w kierunku od anody do katody i jest sterowany bramką (G). Gdy na bramkę podasz napięcie dodatnie względem katody to tyrystor zacznie przewodzić.
    Jak działa stroboskop? Rola diaków i tyrystora w układzie elektronicznym

    Diak natomiast służy do steroawnia tyrystora. Przełącza się ze stanu blokowania do stanu przewodzenia przy napięciu zależnym od modelu. Gdy przewodzi powoduje załączenie tyrystora, a gdy przestaje przewodzić tyrystor też nie przewodzi
REKLAMA