Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PROBLEM Z TEORIA !! stroboskop

10 Lut 2007 11:15 770 2
  • Poziom 10  
    Witam mam pytanie do jakiegos dobrze obeznanego z teoria elektronika. A wiec ciekawi mnie jak dokladnie dziala ten uklad >> "http://www.elektroda.net/wizualne/schematyideowe/stroboskopdysk.jpg" Więc wiem ze diody prostuja mniej wiecej napiecie tak zeby na + i - lampy nyło w przyblizeniu stale napiecie o wartosci ok 200V. Wiem tez ze czestosc blyskania lampy zalezy od stalej czasowej ladowania kondensatora przez rezystor R4 i pot P1. Nie wiem natomiast jaka funkcje spelniaja dwa diaki i tyrystor. Czy ktos moglby wyjasnic jak to dziala tak w miare "od podstaw"? Nie moge tego rozkminic wiem jaka charakterystyke przejsciowa ma diak i tyrystor ale nadal sie motam. Z góry dzieki za odpowiedz :)
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Z tego co się orientuję to jest tak:
    Tyrystor przewodzi w kierunku od anody do katody i jest sterowany bramką (G). Gdy na bramkę podasz napięcie dodatnie względem katody to tyrystor zacznie przewodzić.
    PROBLEM Z TEORIA !! stroboskop

Diak natomiast służy do steroawnia tyrystora. Przełącza się ze stanu blokowania do stanu przewodzenia przy napięciu zależnym od modelu. Gdy przewodzi powoduje załączenie tyrystora, a gdy przestaje przewodzić tyrystor też nie przewodzi