Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tyrystor, błysk i regulacja... prosze o pomoc

yozz84 10 Gru 2006 18:21 813 3
  • #1 10 Gru 2006 18:21
    yozz84
    Poziom 9  

mam do zrobienia układ na tranzystorze. ma byc błysk (silny wzrost światła), ma być tyrystor, ktory bedzie zawieral regulacje poziomu czulosci.

kompletnie niewiem o co biega i co tak właściwie mam zrobić...

czy posiada ktoś jakies linki do przykładowego urządzenia, schematy, jakie podzespoły trzeba kupic zeby takie cos samemu zrobic i cokolwiek co by mi pomogło to zmątowac. to musi byc proste i niezawielkie poniewaz jest to "projekt" na dodatkową ocene z zaległego przedmiotu...

z góry bardzo Dziękuje za wszelką pomoc

Rady:
    - dbaj o styl swojej wypowiedzi
    - nie popełniaj błędów
    - nie zaniżaj poziomu elektroda.pl
    Dziękujemy! [h]

0 3
  • #2 10 Gru 2006 19:58
    elek555
    Poziom 37  

Zrób stroboskop. Albo dowiedz się co ma być skutkiem czego :)

0
  • #3 19 Gru 2006 11:27
    yozz84
    Poziom 9  

wiec dowiedziałem sie więcej od prowadzącego :]... nie ma to być stroboskop tylko cos w rodzaju układu wyzwalającego...

ukłąd ma mieć podzespoły takie jak wspomniałem w pierwszym poście i jego działanie ma być takie: układ reaguje na światło (jego moc) i w zależnosci od tego jak mocne to światło będzie, ma za pomocą tego tyrystora (czy coś w tym stylu) przesyłać dalej odpowiedni sygnał na wyjście

czy ktoś wie jak takie coś zbudować? jakieś schematy itd... z góry dziękuje za wszelką pomoc...

0
  • #4 19 Gru 2006 12:42
    john_t
    Poziom 29  

Najprościej dla początkującego będzie coś takiego.
    Fotorezystor FOK po oświetleniu zmniejsza rezystancję zatykając T1 co wprowadza w stan przewodzenia T2 który podaje zasilanie do diody transoptora MOC3041 a on włącza triaka. Potencjometrem międzystopniowym 47K regulujeny czułość urządzenia.

0