Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerzutnik monostbaliny problem z symulacja

osa2t 17 Lut 2007 18:39 1290 10
  • #1 17 Lut 2007 18:39
    osa2t
    Poziom 9  

Witam! Proszę o pomoc. Mam układ stworzony w PSPICE. Mam przebieg prostokatny na wejściu ale na wyjściu nic się nie dzieje jak być powinno nie wiem dlaczego. Proszę o znalezenie błędu.

SCHEMAT:

PRZEBIEG:

Link do schematu
    http://www.osakatwins.republika.pl/ssf/uklad.sch

• #2 17 Lut 2007 21:40
    sadamb
    Poziom 21  

Obciaz wyjscie jakims rezystorem moze byc nawet 1GOhm.Dziwne mi przewaznie wybija blad ze wisi noga w powietrzu. Przewaznie wszytkie nogi trza gdzies podlaczyc.

• #4 17 Lut 2007 22:21
    sadamb
    Poziom 21  

* Notes:
    * 1. The RINT, CEXT, and REXT/CEXT pins are not functional. The output
    * pulse width, tw(out), is controlled with the PULSE subcircuit
    * parameter. Note that this means that the pulse width is FIXED for
    * the duration of the simulation. You can specify this value in the
    * subcircuit call, e.g. X1 ... 74121 PARAMS: PULSE=1us
    * 2. Instead of a fixed minimum input pulse width (50ns), this model requires
    * the input pulse to be at least as long as the propagation delay through
    * the device. Input pulses which are shorter than this value produce
    * an X which is tw(out) in duration.

Innymi slowy wejscia te nie sa zamodelowane.

• #5 17 Lut 2007 23:11
    osa2t
    Poziom 9  

a wiesz może jak to zrobić? nie jestem na takim etapie SPICE i niewiem co to oznacza. Proszę o dalszą pomoc.

• #6 18 Lut 2007 10:13
    sadamb
    Poziom 21  

Po pierwsze wywal te +5V a wsadz sile elektromotoryczna 5V. Po drugie model musisz przyedytowac. Cala zabawa polega na tym ze wejscia ustalajace czas impulsu wyjsciowego nie sa zadeklarowane. Rozwiazane jest to tak ze sam zadajesz dlugosc impulsu wyjsciowego znajdz cos z napisem PULSE i tam wpisz wartosac jak bys chcial. Minimalny czas trwania impulsu na wejsciu musi byc wiekszy od propagacji cos pisze.

• #7 18 Lut 2007 10:53
    ed-ek
    Poziom 34  

Jak jesteś na etapie uczenia się PSpice,to trzeba zacząć od początku. Ponieważ mam trochę czasu,to zacznijmy.
    Narysuj schemat jak w załączniku.
    Kliknij wewnątrz narysowanego układu 74121.Otworzy się okno w którym musisz ustawić szerokość generowanego impulsu. Domyślna wartość PULSE=30ns. Zmień ją na np 5ms.
    Ustaw parametry źródła VPULSE: DC=0;AC=0;V1=0;V2=5;TD=5m;TR=10u;TF=10u;PW=100u;PER=0;
    Z okienka Analisys wybierz Setup i Options. Ustaw parametr DIGINITSTATE=0 - tak musi być dla analizy układów cyfrowych.
    Powróć do okienka Analisys Setup, postaw haczyk przy Transient, otwórz Transient i Final Time ustaw na 20m.
    I to koniec. Wstaw markera i uruchom Simulate.

• #8 18 Lut 2007 11:50
    osa2t
    Poziom 9  

ok działa dzięki ;) wielkie za pomoc. ale mam jeszcze jedno pytanie. ten mój układ ma jeszcze dodatkowe R i C. Cele ćwiczenia było badanie długości impulsu w zależności od wartości C i R. poprawiłem schemat mam przebieg prostokatny ale zmiana wartości R i C nic nie daje, impuls na wyjściu nie jest ani dłuższy ani krótszy. wie ktoś może dlaczego?

• #9 18 Lut 2007 12:28
    ed-ek
    Poziom 34  

74121 w PSpice nie ma możliwości dołączenia zewnętrznego R i C. Długość impulsu wyznaczasz wpisując wartość dla PULSE. Jeżeli wykonywałeś ćwiczenie na rzeczywistym układzie zmontowanym np na płytce,to mogłeś zmieniać wartość R i C i zapisywać uzyskane wyniki, mierząc czas generowanego impulsu np oscyloskopem. Wzór na czas trwania impulsu t=R*C*ln(2). Jeżeli nie wykonałeś takich pomiarów, to na podstawie tego wzoru możesz stworzyć fikcyjne sprawozdanie. Jednak nie podawaj idealnych wyników!

• #10 18 Lut 2007 15:42
    osa2t
    Poziom 9  

Sprawozdanie mam zrobione :) wyniki itd pomiary były robione tak jak mówisz ze pomocą oscyloskopu. Szkoda ze tego samego efektu nie mogę uzyskać w SPICE. ale dzięki za pomoc. możesz i jeszcze wytłumaczyć do czego służy parametr DIGINITSTATE który kazałeś mi zmienić?

• #11 19 Lut 2007 09:13
    ed-ek
    Poziom 34  

DIGINITSTATE ustawia stan początkowy przerzutników na 0 lub 1. Ustawienie go na 2 powoduje że stan początkowy jest niezdefiniowany. W przypadku 74121 ustawienie na 2 także spowoduje wykonanie symulacji, jednak trzeba postępować zgodnie z zasadą obowiązującą przy symulacji układów cyfrowych i ustawić na 0 lub 1. Jeżeli byśmy przeprowadzali symulację układu np 7493 i DIGIN.... =2, symulacja się nie wykona.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo