Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LOGO! Siemensa problem z programem

pierdasik 20 Feb 2007 22:14 1494 6
SterControl
 • #1
  pierdasik
  Level 11  
  Witam.
  Jestem w trakcie tworzenia programu na szkolne targi Expo. Sterownik LOGO! 230 będzie połączony z czterema kolorowymi żarówkami, modułem GSM (zewnętrznym nie siemensa), i dwoma podwójnymi włącznikami oświetleniowymi (takimi jak każdy z nas ma w domu:) ).
  Moje założenie jest takie. wejścia od I1 do I4 będą połączone z włącznikami, natomiast wejście I5 ze stycznikiem modułu GSM, do wyjść Q1-Q4 będą podłączone kolorowe żarówki halogenowe. Po zmianie stanu na wejściu I1 do I4 (nie zależnie czy jest to zmiana z 1 na 0 czy z 0 na 1) ma nastąpić uruchomienie powiedzmy animacji :) (żarówki będą migać w jakiś określony sposób)po kolejnej zmianie stanu zatrzymanie animacji to, gdy zostanie podany sygnał wyskoki na I5 nastąpi załączenie wszystkich żarówek. Te już jest rozwiązane.
  Program to w skrócie 5 segmentów sprzężonych z 5 wejściami. Segmenty od 1 do 4 to generator połączony w zależności od potrzeb z 4 lub 2 licznikami, a segment piąty blokuje wszystkie liczniki i podaje sygnał wysoki na wyjścia.s
  Problem polega na rozwiązaniu przełączania pomiędzy segmentami (każdy to inna animacja). Docelowo ma to wyglądać tak. Jeśli powiedzmy jest uruchomiony segment pierwszy i ktoś przyciśnie włącznik połączony z I2 czyli segmentem drugim, segment pierwszy zostanie wyłączony nie zależnie do tego jaki sygnał jest na wejściu pierwszym (układ ma reagować na zmiane stanu a sygnału na wejściu) a włączony zostanie segment drugi. Jeśli znów nastąpi zmiana sygnału na którym w wejść 1-4 nastąpi wyłączenie działającej animacji i załączanie kolejnej.
  Program tworze w Logo comforcie 5 w załączniku to czego już dokonałem. Mam nadzieje że mój opis jest w miare czytelny. Czekam na wszelką pomoc. Zależy mi na czasie ponieważ Expo zaczyna się pierwszego a trzeba jeszcze połączyć tablice.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • SterControl
 • #2
  andy1955
  Automation specialist
  resetujesz tylko wejściem I5 .
  Dlaczego nie włączysz do resetu pozostałych wejść (pośrednio poprzez człon OR ) ?
  Tak aby przerzutnik wejścia I1 B050 był resetowany także poprzez impulsy z B039,B048, B063.
  Analogicznie postąp z pozostałymi przerzutnikami.
 • SterControl
 • #3
  pierdasik
  Level 11  
  Nie sprawdza się to. Układ owszem się wyłączy i nastąpi przełączenie tylko po tym przełączeniu układy się blokują niejako na stałem nie ma możliwości wzbudzenie innych wejść.
 • #5
  pierdasik
  Level 11  
  Bardzo mi pan pomógł. Tylko jak jeden problem został rozwiązany pojawił się następny układu nie da się wyłączyć kolejną zmiana stanu, ale ten problem rozwiąże chyba w następujący sposób, do wyłączania układów użyje jednego z klawiszy wbudowanych w sterownik. To i tak ma być tylko program pokazowy który ma robić wrażenie a nie być praktyczny. Jeszcze raz dziękuje.
 • #6
  andy1955
  Automation specialist
  wyłączałem ten układ wyłącznikiem I5 - ale możesz naturalnie coś innego wykombinować.
 • #7
  pierdasik
  Level 11  
  Tak tylko I5 będzie połączone ze stycznikiem modułu GSMi i będzie można je uaktywnić tylko za pośrednictwem smsa. Użyje klawiszy w logo.