Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterowanie oświetleniem przez sieć 230V

student_Wojtek 24 Feb 2007 16:11 8376 23
    student_Wojtek
    Level 16  
    Witam
    przeszukałem prawie całe forum, jak i troche internetu w poszukiwaniu schamatu do sterowania oświetleniem przez sieć elektryczną... i nic, większość linków juz nie działą, albo zawierają tylko teoretyczne wywody... na stronie EIB.pl tylko teoria..
    szukam układu tzn schematu urządzenia ktore mogę podłączyć pod komputer albo nawet nie, poprostu tak, z jednej strony podłącze lampke nocną do do prądu a z drugiej to urządzenie ktorego schematu szukam. chodzi mi o taki zestaw nadajnik odbiornik, zebym mogl z mojego pokoju przez sieć 230V wyłączyć swiatło w kuchni... nigdzie tego znaleść nie moge......tu na forum prawie zaden link do schematu nie działą..
    wiecie gdzie to moge znaleść? tak zebym mial sterowanie 0 lub 1 ..

pozdrawiam
    wojtek
    Filip
    Level 23  
    a moze lekko przerobiony dzwonek bezprzewodowy, albo sterownik od bramy na pilota?
    student_Wojtek
    Level 16  
    witam
    hmm no to co tu pokazałeś jest fajnym rozwiązaniem, ale potrzebujesz być w tym pokoju gdzie jest włącznik... tak więc mały zasięg. Dlatego kombinuje z tą siecią elektryczną.. ale jakos nie wychodzi. Kiedyś widziałem tu taki modem do podłączenia do komputera przez COM. moza było sobie dane między komputerami przesyłac, ale gdzies to zginelo ;/ więc nie mam nawet na czym się oprzeć
    and61
    Level 26  
    a sterowanie za pomocą GSM , kolega ma tak sterowane ogrzewanie w domu ??
    student_Wojtek
    Level 16  
    hmm GSM to ciekawy pomysł rownież, ale wiaze sie to z dodatkowymi kosztami miesiecznymi niestety;/
    -Baranek-
    Level 13  
    chodzi ci o sterowanie tylko jednym urządzeniem?
    1. może sterowanie na pilota radiowego zasięg ok 200m do 4 urządzeń niezależnie
    ale minus zasilacz na 12 V i kable do urządzenia które chcesz sterować
    2. sterowanie przez GSM karta orange za 50 zł możesz odbierać przez rok SMSy a ze swojego zależy jaką masz sieć i czy masz promocje na SMSy do wybranego numeru

chyba że chcesz coś takiego KLIK masz jeszcze 5 dni
    student_Wojtek
    Level 16  
    rozwiązania dajecie dobre, i faktycznie niedrogie, ale ja chcę troszke inaczej. Tzn uzywając juz istniejacej instalacji elektrycznej przesyłać sygnał sterujący za jej pomocą. Potrzebuję tylko schemat nadajnika i odbiornika i wtedy będę mogl załączać i wyłączas urzadzenia za pomocą komputera, tyle ze nigdzie nie ma schematow ;/ albo przynajmniej nie umiem ich poszukac
    zwora
    Level 18  
    Witam

Jest taki system, co nazywa sie LUTRON ( http://www.lutron.com/ ). Mialem raz okazje cos takiego zakladac. W tym systemie zasilanie dochodzi do kazdej lampy (lub grupy lamp, jesli maja byc sterowane tak samo), neutralny podlaczany jest do zacisku neutralnego lampy, a fazowy idzie do, ze tak powiem, jednostki bazowej i wraca stamtad jako SL do zacisku fazowego lampy. I tak z kazda lampa lub grupa lamp. Do wylacznikow w kazdym pokoju dochodzi juz tylko skretka CAT5E. Swiatlami mozna sterowac z jednostki bazowej lub z wylacznikow. Mozliwe jest nie tylko wlaczanie/wylaczanie ale tez sciemnianie. Tylko jest jeden problem - ten system jest sakramencko drogi. Ale mysle, ze potrafilbym cos takiego samemu zrobic. Zreszta Ty tez bedziesz potrafil, jesli przeczytasz fragment ksiazki: Rafal Baranowski "Mikrokontrolery AVR ATiny w praktyce". W w/w ksiazce na str 216 jest cwiczenie o sterowaniu obciazeniami sieciowymi. Problemem moze byc tylko mala liczba licznikow w mikrokontrolerach AVR (max 6 np w ATmega 1280). Ale w sumie moglbys tylko 6 swiatel zrobic sciemnianych, a reszte tylko wlaczanych/wylaczanych. No i musialbys prowadzic dodatkowe kable. Pozdrawiam
    skucinka
    Level 12  
    Kiedys podłączyłem sobie uklad który sterował mi oswietleniem w pokoju przez fale radiowe(pilot) dokładnie właczał i wyłączał oswietlenie bez sciemniacza. Urządzenie było zamontowane w puszcze rozgałęźnejJedak po czasiemusiał tem układ zdemontować ponieważ elementy w nim zainslalowane(przekazniki) był takie czył,że podczas lekkego wstrząsu (uderzeniu) potrafily same sterowac oswietleniem

Dodano po 3 [minuty]:

układ ten był połaczony równolegle z łącznikiem. Miałem takie przypadki że układ potrafił samoistnie załączyć oswietlenie. Stoche prymityw, ale zawsze mozna było troche sie pocieszyć, sterując nim sam ;)
    harlejowiec
    Level 25  
    Na łamach EDW ("Elektronika dla wszystkich") był opisany schemat takiego urządzenia o ile dobrze pamiętam tylko niewiem w którym numerze. Pozdro.
    student_Wojtek
    Level 16  
    yyym no tak, wlasnie slyszalem od kolegi dzis ze na EDW cos takiego bylo, tylko ze hmm nie mam dostępu do EDW tzn do archiwum.. szkoda
    student_Wojtek
    Level 16  
    ooo genialnie, oto mi chodzilo ! dzieki
  • Helpful post
    don diego
    Level 32  
    W Nowym Elektroniku ze stycznia 2000 jest projekt, który myślę, że spełnia Twoje oczekiwania.
    "Zdalne sterowanie poprzez sieć elektryczną"

Dodano po 46 [minuty]:

Jeśli jesteś zainteresowany mogę Ci zeskanować ten artykuł.
    student_Wojtek
    Level 16  
    ooo to ja chętnie przyjmę od Ciebie takie skany :)

Dodano po 11 [minuty]:

jesli mozesz to podeslij na vojtek85(malpa)tlen.pl
    harnasx
    Level 22  
    don diego jeśli możesz to "zapodaj" te skany na forum, nawet za punkty ;)
    student_Wojtek
    Level 16  
    lol super dzieki :P
    a tak apropo dlaczego ja sciagnalem za 6 punktow a teraz jest mniej ?
    co to z czasem sie zmniejsza ?

aha a macie może jeszcze jakiś pomysł, bo ten uklad jest z transformatorem, zeby zrobic bez transformatora ? widzialem kiedys na elektrodzie uklad przełącznika akustycznego i facet zamiast transformatora dał jakis układ .. ale nie wiem jaki... bo tak to by zmniejszylo rozmiary calego uklady i byloby wogole super
    don diego
    Level 32  
    Nie. Dałem teraz skany gorszej jakości, bo pomyślałem, że za dużo punktów nalicza:)
    Jak ktoś chce, to wyśle na maila w lepszej jakości.

Dodano po 1 [minuty]:

W tym urządzeniu raczej nie można się pozbyć transformatora.

Dodano po 2 [minuty]:

Chyba, że zamiast transformatora zasilającego zastosować zasilacz beztransformatorowy.
    student_Wojtek
    Level 16  
    Dodano po 2 [minuty]:

Chyba, że zamiast transformatora zasilającego zastosować zasilacz beztransformatorowy.

no wlasnie o czyms takim mysle wlasnie teraz.. zeby zmniejszyc rozmiary, zeby mi się do gniazdka zmiescilo ;P
    skucinka
    Level 12  
    ten zasialacz fajna sprawa ale czy onwytrzyma bo prądy w nim są bardzo małe?

Dodano po 39 [sekundy]:

sterowane przez ten kontestaor Cx
    pierzos
    Level 11  
    Jak można to ja bym bardzo prosił o wysłanie mi tego artykułu w lepszej jakości na maila: rafalpierzynski(malpa)o2.pl

Z góry dziękuję :)