logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Podłączenie różnicówki w instalacji trójfazowej na strychu - schemat i porady

netp 27 Lut 2007 19:19 59520 14
REKLAMA
  • #1 3624650
    netp
    Poziom 11  
    Posty: 7
    Ocena: 6
    Witam

    Mam instalację elektryczną w domu, che na strychu zrobić pomieszczenia mieszkalne. Na razie to będą dwa pokoje i pokój, ale w przyszłości będzie łazienka i kuchnia. Dom na WSI

    W tym celu chciałbym założyć różnicówkę już teraz. I podłączyć pod nią gniazdka w pokojach i korytarzu????

    Już nie będę się chwalił, że jestem elektrykiem po szkole z uprawnieniami, ale po prostu nie pracowałem w zawodzie. Pracowałem z prądem, umiem się obchodzić z napięciem. Tylko braki ze szkoły sie ujawniają, mieliśmy jakieś inne pierdoły. Mało praktyki.

    Teraz konkrety!!!!

    To jak mówiłem. instalacja trójfazowa z neutralnym. Che wziąść jedną lub dwie fazy. To zależy jeszcze jedną na gniazda drugą na oświetlenie. Bo z tego co wiem tak sie robi. Bezpieczniki na gniazda 16 A na oświetlenie 10 A. Przekrój na gniazda 2.5 mm2 na oświetlenie 1.5 mm2. No itą nieszczęsną różnicówkę. Dlatego Proszę o konkrety jak to zrobić najlepiej schemat rozrysowany.
  • REKLAMA
  • #2 3624699
    Mirek D
    Poziom 15  
    Posty: 120
    Pomógł: 8
    Ocena: 12
    Na początek zdecyduj instalacja jedno czy trzyfazowa. Inne różnicówki, a co do podłączenia, przeważnie jest schemat podłączenia w pudełku lub wręcz na samej różnicówce. Więc skoro nieobce są Tobie wiadomości z elektryki poradzisz bez problemu.
    Powodzenia
  • #3 3624727
    adamjur1
    Poziom 42  
    Posty: 7051
    Pomógł: 771
    Ocena: 1000
    Jezżeli masz instalację 4 żyłową z uziemionym N w złączu to róznicówkę możesz podłączyć wydzielając przewód PE ( do jednofazowej różnicówki pdłączasz L i N a PE wyprowadzasz z N przed rónicówką. pomysła z rozdziałem faz jest doby, stosuję jego bardziej zaawansowaną werję - oświetlenie w sąsiadujących pomieszczeniach jest na różnych fazach, wtedy jak jedna wywali to nie jest całkiem ciemno. Zastosuj dwie jednofazowe różnicówki np 25A/ 0.03A. Ni estosuj 3 fazowej bo jak coś w którejkolwiek fazie wyrzuci to ciemno wszędzie......
    Pozdr.J.
    ps - kiedy robiłeś te uprawnienia ?
  • #4 3625701
    netp
    Poziom 11  
    Posty: 7
    Ocena: 6
    Nie jasno sie wyraziłem różnicówka będzie jedna jedno fazowa. Ale mam pytanie czy to jest poprawne, jeżeli pociągne sobie dwie fazy jedną na oświetlenie drugą na gniazda??? Czyli 2 fazy i N. Są cztery przewody bez uziemienia. Uziemienie kiedyś będzie. Może za dużo kombiuje bo powinienem zrobić wszystko na jednej fazie na S 16A. Ale mnie to nie satysfakcjonuje. Jak robiłem pokój na parterze to już przygotowałem też wszystko osobno tzn. oświetlelnie i gniazda mogą być na osobnych fazach. tylko czekam z remontem korytarza, żeby puścić przewody od skrzynki. Już pod to co zrobiłem.

    Wiem, że na jednym obwodzie może być do 10 gniazd. Ale to sie dowiedziałem od elektryka:)

    A uprawnienia mam już chyba z 2 lata ale tylko "E" , ale ogólnie to sie hydrauliką zajmuje czasami podłączam instalacje do kotłów, pompy czujniki i takie tam bajery.

    A tak elektryką to się w domu zajmuje, dużo rzeczy wiem ale czasami są braki, rzeczy których nie robiłem dlatego wolę zapytać żeby nie popełniać błędów.
  • REKLAMA
  • #5 3625771
    Yca
    Poziom 20  
    Posty: 541
    Pomógł: 9
    Ocena: 28
    No faktycznie troche przekombinowales:-) Jak chcesz dwu faz uzywac no to musza byc dwie roznicowki a nie jedna, a najlepiej to trzy i juz bedziesz mial kazda faze w roznicowke ubrana. Do tego daje sie zwykle osobna roznicowke na obwod w lazience. no i zeby roznicowka spelniala swoje zadanie to musi byc ten przewod PE. Tak swoja droga slyszalem druga wersje ze przewod ten sie poprostu uziema odpowiednim uziemieniem bez rozdzielania PENa i nie laczy sie z nim, ale ja preferuje rozdzielenie w rozdzielni:D
  • #6 3625998
    ekaand
    Poziom 22  
    Posty: 522
    Pomógł: 37
    Ocena: 165
    Tak to ma wyglądać.Jeśli chcesz drugą różnicówkę to analogicznie na drugą fazę.
  • #7 3626046
    wola
    Poziom 26  
    Posty: 759
    Pomógł: 65
    Ocena: 184
    Jak bedziesz dawał 2 fazy ;to i 2 neutralne; inaczej będziesz miał kłopot z róznicówką (ami),lub RCD 3~fazowe
    :D
  • REKLAMA
  • #8 3626348
    skucinka
    Poziom 12  
    Posty: 89
    Pomógł: 1
    Ocena: 26
    Oczywiście jezeli jest to sieć TN-C to trzeba dokonac rozdzialu na PE i N aby przejść na układ sieci TN-S. POwinno to juz być wykonane w złaczu lub w rozdzielnicy głównej. I podłączyc tak jak na rysunk wyzej.

    Dodano po 3 [minuty]:

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/1_1438.jpg

    zobacz tez na to
  • #9 3629157
    ANDYW6
    Poziom 24  
    Posty: 630
    Pomógł: 39
    Ocena: 303
    Różnicówkę zakładaj tylko na obwody gniazdkowe gdzie będą bolce(łazienka,kuchnia,piwnica itp.)Na pozostałych oświetleniowych to zbędny wydatek.Zastosuj tam zwykłe esy.
  • #10 3631380
    skucinka
    Poziom 12  
    Posty: 89
    Pomógł: 1
    Ocena: 26
    POwiedzcie mi jak to jest: jak będę chciał załozyć 2 różnicówki to musze jakoś podpiąc pod inne neutralne ( rozdzielic neutralna), to ma wpływ na błedne działania róznicówek?
  • #11 3631443
    Elektryk80
    Poziom 25  
    Posty: 484
    Pomógł: 89
    Ocena: 61
    skucinka w ten sposób możesz podłączyć 3 wyłączniki różnicowo-prądowe (lub dwa):
    Podłączenie różnicówki w instalacji trójfazowej na strychu - schemat i porady

    Każda sekcja odbiorników jest wtedy chroniona osobno i zadziałanie jednego wyłącznika nie powoduje przerwy w pracy innych. Oczywiście mowa tu o jednofazowych odbiornikach, przy 3-fazowych należy stosować wyłączniki różnicowo-prądowe 3-fazowe.
    Aha, przewodów neutralnych za wyłącznikami nie wolno łączyć ze sobą! (spowoduje to wyłączenie różnicówek które "spiąłeś" ze sobą)
  • REKLAMA
  • #12 3631491
    netp
    Poziom 11  
    Posty: 7
    Ocena: 6
    skucinka napisał:
    POwiedzcie mi jak to jest: jak będę chciał załozyć 2 różnicówki to musze jakoś podpiąc pod inne neutralne ( rozdzielic neutralna), to ma wpływ na błedne działania róznicówek?


    Już wiem o co chodzi. Nie można zakładać dwóch różnicówek. Bo to nie spełniało by ich roli.

    Na razie założę tylko esy i na tym sie zakończy ten etap.

    Tylko mam jeszcze jedno pytanie:

    Czy mogę wziąść dwie fazy razem z neutralnymi. Jedną na oświetlenie drugą na gniazda. Czy to w czymś przeszkadza, albo jest błędnym rozumowanie????

    Bo jak tak to zaloże dwa esy 10A na oświetlenie a 16A na gniazda.

    I tak kiedyś będę musiał przenieść główne zabezpieczenia na dół bo jest na strychu. Wtedy wykonam uziemienie i rozdziele na układ TN-S i wszystko gra.
  • #13 3632347
    ANDYW6
    Poziom 24  
    Posty: 630
    Pomógł: 39
    Ocena: 303
    Różnicówek założyć możesz ile chcesz tylko nie łącz neutralnych za nimi ze sobą w żadnym miejscu.
  • #14 3633017
    Yca
    Poziom 20  
    Posty: 541
    Pomógł: 9
    Ocena: 28
    spokojnie mozesz wziasc jedna faze na gniazda a droga na oswietlenir tylko pamietaj zeby razem z przewodami fazowymi sciagnac neutralnie do rozdzielni i nie laczyc ich po drodze jesli planujesz roznicowki kiedys zalozyc
  • #15 3633974
    skucinka
    Poziom 12  
    Posty: 89
    Pomógł: 1
    Ocena: 26
    Śmiało możeć "wziąc" 2 fazy jedna na oświetlenie a druga na gniazda. JEst to oczywiście lepsze rozwiązanie.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy podłączenia wyłącznika różnicowoprądowego (różnicówki) w instalacji trójfazowej na strychu, gdzie planowane jest urządzenie pomieszczeń mieszkalnych. Instalacja posiada cztery przewody (3 fazy + neutralny), bez uziemienia (PE), które ma być wykonane w przyszłości. Zalecane jest stosowanie jednej różnicówki jednofazowej na każdą fazę osobno, aby uniknąć całkowitego wyłączenia zasilania przy zadziałaniu różnicówki. W przypadku dwóch faz – jedna może zasilać oświetlenie, druga gniazdka, z odpowiednimi bezpiecznikami (16 A dla gniazd, 10 A dla oświetlenia) i przekrojami przewodów (2,5 mm² dla gniazd, 1,5 mm² dla oświetlenia). Podkreślono konieczność rozdzielenia przewodu neutralnego (N) i ochronnego (PE) w układzie TN-S, co powinno być wykonane w rozdzielnicy głównej lub złączu. Nie wolno łączyć przewodów neutralnych za różnicówkami, aby uniknąć błędnego działania urządzeń. Różnicówki trójfazowe są mniej zalecane, gdyż zadziałanie na jednej fazie powoduje wyłączenie całej instalacji. Wskazano, że różnicówki należy stosować przede wszystkim na obwodach gniazdkowych, zwłaszcza w łazience i kuchni, natomiast na oświetlenie można stosować zwykłe bezpieczniki. Schematy podłączenia różnicówek jednofazowych są dostępne w dokumentacji urządzeń lub na forach branżowych.
REKLAMA