Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rozkaz $F2 identyfikacja klawiatury (Pascal)

lucia90 02 Mar 2007 20:15 1368 5
  • #1 02 Mar 2007 20:15
    lucia90
    Poziom 10  

witam,
    mam napisać programik identyfikujący klawiaturę użyć rozkazu F2h (w turbo Pascalu) może znajdzie sie ktoś kto pomoże??

0 5
  • #2 04 Mar 2007 10:16
    ed-ek
    Poziom 34  

lucia90 napisał:
    witam,
    mam napisać programik identyfikujący klawiaturę użyć rozkazu F2h (w turbo Pascalu) może znajdzie sie ktoś kto pomoże??

W TP nie ma rozkazu F2h (h - heksadecymalnie?). Chyba ze trzeba stworzyć nowy wektor obsługi przerwań F2h(h - hexa). A co ma zawierać identyfikator?

0
  • #3 04 Mar 2007 14:29
    lucia90
    Poziom 10  

witam,
    na zajęciach robiliśmy program powodujący miganie lampek na klawiaturze, do tego użyliśmy rozkazu EDh, teraz mam napisać programik identyfikujący klawiatur (ID) za pomocą rozkazu F2h.
    Oczywiści te programy nie działają w TP uruchamianym z pod Windowsa, do tego używamy Pascala startującego z dyskietki przy włączeniu kompa.
    Dla przykłady podam program z rozkazem $ED:

program sss
    uses CRT;

var
    B, I : Byte;
    begin
    B:=1
    for I := 1 to 20 do
    begin
    while ((PORT[$64] and 2) =2) do;
    PORT[$60] := $ED;
    while((PORT[$64] and 2) =2) do;
    PORT$60] :=B
    B := B*2;
    if (B= 8 ) then B :=1;
    Delay(300);
    end;
    end.

Program, który mam napisać ma rozpoznawać typ podłączonej klawiatury,
    czyli (prawdopodobnie) dla modelu AT ma odpowiadać sygnałem ACK, a dla typu PS/2 ma wysyłać sekwencję ACK, ABh, 41h.

A może ktoś robił podobne programy dla rozkazów EEh, F4h F5h??

0
  • #4 05 Mar 2007 16:19
    Fyszo
    Spec od GSM

Ten programik ma nieskonczoną petle to raz. On nie wysyła zadnych rozkazów tylko skanuje port klawiatury i żadnego rozkazu EDh tu nie widze. Rozkaz o który ci chodzi to wewnetrzny rozkaz do klawiatury. Czyli potrzebna specyfikacja sprzetu.

0
  • #5 13 Mar 2007 20:43
    zyman
    Poziom 9  

Witam też jestem zainteresowany tym programem. :D Jeśli kotoś wie jak to zrobi to moze napisac :D

0
  • #6 14 Mar 2007 08:58
    starob
    Poziom 25  

W zadawaniu lakonicznych pytań jest pewna metoda.
    Jeśli ktoś zrozumie o co chodzi tzn. ,że zna problem i rzeczowo odpowie ale jeśli się przesadzi... widać j/w.
    Zadającemu pytanie chodzi o bezpośrednie programowanie klawiatury poprzez porty 60h i 64h. Wtrącenie "pascal" tylko wprowadziło niepotrzebne zamieszanie.
    Temat jest nazbyt obszerny i polecam "Anatomia PC" od str. 538.
    Na rozkaz F2h klawiatura odpowiada
    kl. AT - sygnałem ACK
    PS/2- ACK,ABh,41h
    XT- time-out

0
  Szukaj w 5mln produktów