Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiary dla obwodów RLC. Czy mógłby je ktoś wykonać?

ROB4L 05 Mar 2007 00:01 4632 2
    ROB4L
    Level 2  
    Witam. Mam pewien problem - na laboratoriach z Podstaw Elektroniki mieliśmy zbudować 2 układy RLC i wykonać dla nich pomiary. Jednak nie mieliśmy o tym pojęcia i nie mamy wszystkich wyników, a te, które otrzymaliśmy nie mają nic wspólnego z obliczeniami.

Dlatego proszę kogoś ze sprzętem do pomiarów, o wykonanie ich. Obliczeniami i sprawozdaniem sam się zajmę.

Są 2 układy do zbudowania, z tych samych elementów:
    R = 1 kOhm
    L = 33 mH
    C = 100 nF

I. RLC W POŁĄCZENIU SZEREGOWYM
    > zmierzyć rezystancję cewki przy pomocy omomierza, zanotować wynik
    > połączyć obwód
    > dokonać pomiarów spadków napięć na poszczególnych elementach dla dwóch wartości częstotliwości: 2 kHz i 4 kHz. Wartość skuteczna napięcia Vin = 5 V dla obu przypadków
    > przy pomocy oscyloskopu cyfrowego dokonać pomiaru przesunięcia fazowego pomiędzy prądem w obwodzie (spadek napięcia na rezystancji) a napięciem wejściowym.

II. RLC W POŁĄCZENIU SZEREGOWO-RÓWNOLEGŁYM
    > zmierzyć rezystancję cewki przy pomocy omomierza, zanotować wynik
    > połączyć obwód
    > dokonać pomiarów prądu płynącego przez poszczególne elementy dla dwóch wartości częstotliwości: 2 kHz i 4 kHz. Wartość skuteczna napięcie Vin = 5 V dla obu przypadków
    > przy pomocy oscyloskopu cyfrowego dokonać pomiaru przesunięcia fazowego pomiędzy prądem w obwodzie (spadek napięcia na rezystancji) a napięciem wejściowym.

Pierwszy obwód - R, L i C połączone szeregowo ze źródłem napięcia.
    Drugi obwód - L i C połączone ze sobą równolegle, powstały układ szeregowo z R i źródłem napięcia.

Przypominam, że nie chodzi mi o wyniki obliczeń tylko POMIARÓW ;) Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam.

Marcin Robaszyński.
    dmneuro
    Level 21  
    Kolego - tego nie da sie zrobic u kogoś innego. Zapewne nie zdajesz sobie sprawy z tego, że cewka w laboratorium i cewka u kogos bedzie miala dokladnie taka sama rezystacje, podobnie z pomiarami spadku napięcia (bedzie to zalezało od dobroci cewki, z kondensatorem to juz mniejszy problem). Tak samo przesuniecie fazowe wyjdzie zupelnie inne....... A jeśli juz naprawde potrzebujesz jakies wyniki to radze posymulowac np. spice (tylko cewke sobie zloz z rezystora +cewki) ew. multisim i po klopocie.
    ROB4L
    Level 2  
    dmneuro wrote:
    Kolego - tego nie da sie zrobic u kogoś innego. Zapewne nie zdajesz sobie sprawy z tego, że cewka w laboratorium i cewka u kogos bedzie miala dokladnie taka sama rezystacje, podobnie z pomiarami spadku napięcia (bedzie to zalezało od dobroci cewki, z kondensatorem to juz mniejszy problem). Tak samo przesuniecie fazowe wyjdzie zupelnie inne....... A jeśli juz naprawde potrzebujesz jakies wyniki to radze posymulowac np. spice (tylko cewke sobie zloz z rezystora +cewki) ew. multisim i po klopocie.

Czemu się nie da? Gościu nie ma pojęcia co powinno wyjść, ale pewnie coś podobnego do obliczeń a nie zupełnie co innego. Chodzi mi o pomiary dlatego, że robiliśmy coś takiego pierwszy raz w życiu i nie mamy pojęcia, czy dobrze mierzyliśmy. A gościu nie był skory do pomocy :\ PSPICE'em się bawiłem, ale nie wiem, jaki opór miałbym niby dać...