Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio samochodowe vs.głośniki

AROW 05 Mar 2007 10:29 1581 9
  • #1 05 Mar 2007 10:29
    AROW
    Poziom 11  

Otóż kupiłem sobie ostatnio radio samochodowe Sony Xplod 4x50W i mam w aucie głośniki taki skrzynki :D głośniki 8oHm I one strasznie pierdzą i kiepski bas, natomiast w domu jak je podłącze do wzmacniacza z wieży to śmigają zarąbiście.Czego to wina ?Brak mocy z radia czy różnica w oHm?

Moderowany przez zdzich42:

Kolego Ty piszesz na forum elektronicznym a to zobowiązuje. Napisz zniekształcają, a słowo, które zmieniłem na czerwono zastosuj jak zjesz grochówke...

0 9
  • #2 05 Mar 2007 10:34
    B_A_R_T_E_K_120
    Poziom 25  

Wieza ma duzo mozniejsze wzmocnienie na radiu masz moze do 20RMS a w wiezy bedziesz mial kolo 100 a i ohmy takze robia swoje

0
  • #3 05 Mar 2007 10:40
    AROW
    Poziom 11  

Czyli co zrobic? Wzmacniacz?

0
  • #4 05 Mar 2007 10:43
    B_A_R_T_E_K_120
    Poziom 25  

a nie masz kasy na kies dobre 4ohmowe??

0
  • #5 05 Mar 2007 10:45
    AROW
    Poziom 11  

No właśnie na razie brak funduszy. :( A powiedz mi to może byc wina oHm ? ze tak pierdza przy basie? Bo to ze cicho graja to nic nowego w koncu bez wzmacniacza, ale to pierdzenie....a mozna jakos przerobic tanim kosztem glosniki 8ohm na 4 ohm?

0
  • #6 05 Mar 2007 10:48
    djtommy
    Poziom 24  

mialem podlaczane kolumny do radia samochodowego i graly przyzwocie wzmacniacz wzmacniaczem...w audio samochodowym masz 4ohm i nizej zadko 8ohm wiec niewidze sensu uzywania tego glosnika bo albo go przesterrujesz albo zniszczysz radio...pozdrawiam pomysl nad normalnymi glosnikami radio tez masz nie najlepsze :/

0
  • #7 05 Mar 2007 10:51
    AROW
    Poziom 11  

Powiem ci radio gra ładnie. Nie potrzebuje super sprzetu :D ale ciekawilo mnie wlasnie dlaczego te glosniki nie graja tak jak w domu.Czyli co ?glosniki 4 oHm trzeba zakupic tak ?

0
  • #8 05 Mar 2007 11:10
    B_A_R_T_E_K_120
    Poziom 25  

no to byłby najlepszy wybor zastanow sie co chcesz uzyskac w samochodzie za dzwiek i daj znac a cos tutaj napewno ci ktos dobierze i co najwazniejsze jaka masz kase na to

0
  • #9 05 Mar 2007 11:54
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

NIC NIE USZKODZISZ podłączając głośnik 8 ohm do radia samochodowego, jak to bzdurnie napisał djtommy. Rady BARTEK_120 pominę milczeniem...
    Podłączenie głośnika 8 ohmowego w miejsce, gdzie powinien być stosowany 4 ohmowy sprawi, że zagra on po prostu ciszej. Mają tu zastosowania wzory prawa Ohma. Jeśli podłączyłeś głośniki domowe, które grały dobrze w domu, a grają źle w aucie, to przyczyną takiego stanu rzeczy może być:
    - inna moc sprzętu napędzającego te głośniki: sprzęt domowy ma dużo więcej mocy niż radio samochodowe, a to 4*50W podane na obudowie to raczej moc muzyczna radia samochodowego, a nie jego realna moc.
    - jeśli podgłośnisz radio samochodowe na maksimum (lub w jego okolice), to końcówka mocy wprowadza duże zniekształcenia oraz na jej wyjściu pojawia się składowa stała, która dodatkowo jest niebezpieczna dla głośników
    - brak basu może być spowodowane złym podłączeniem głośników, tzw. przefazowaniem, czyli podłączeniem jednego głośnika odwrotnie (w kontrfazie). Wtedy membrany głośników poruszają się w przeciwne strony i bas znika.
    - głośniki domowe z zasady są już projektowane do pracy w innym środowisku: kubatura pomieszczenia, jego charakterystyka i nie nadają się zbytnio do zastosowań car audio. Dodatkowo nie są one przystosowane do pracy w tak ciężkim środowisku (skoki temperatury sięgające kilkudziesięciu stopni, wilgotność, drgania...) i nie wróżę im zbyt długiej pracy.

0
  • #10 07 Maj 2007 10:39
    Marlom
    Poziom 10  

A czy zastosowanie zewnetrznej karty dźwiękowej nie poprawiło by jakości dźwięku?

0