logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Se K800 - który układ odpowiada za podświetlenie wyświetlacza?

onrad18 05 Mar 2007 18:31 2677 15
REKLAMA
  • #1 3646468
    onrad18
    Poziom 22  
    Posty: 673
    Pomógł: 18
    Ocena: 10
    Czy ktos wie ktory uklad opowiada za podswietlenie wyswietlacz , moze ktos ma jakas fotke plytki lub jakis schemat
  • REKLAMA
  • #2 3649980
    onrad18
    Poziom 22  
    Posty: 673
    Pomógł: 18
    Ocena: 10
    naprawde nikt nie wie ??
  • #3 3652255
    MiSiEk#
    Poziom 20  
    Posty: 535
    Pomógł: 18
    Ocena: 4
    W kodelach starszych nie wiem jak w K800 ale na 80% też odpowiada mały glass przetwornica. Znajduje się obok cewki oraz w małym ekranie.
    Daj zdjęcie płyty to go zaznacze. Ale jeżeli nie masz podswietlania LCD tylko to możesz zrobbić crossa z klawiatury...
  • #4 3653246
    jacekmarus
    Poziom 17  
    Posty: 253
    Pomógł: 14
    Ocena: 15
    ten uklad od podswietlania w SE to n2500, znajduje sie obok wyswietlacza po prawej stronie.
  • REKLAMA
  • #5 3654316
    onrad18
    Poziom 22  
    Posty: 673
    Pomógł: 18
    Ocena: 10
    czyli jest to samo co w k750 ??
  • #6 3655887
    jacekmarus
    Poziom 17  
    Posty: 253
    Pomógł: 14
    Ocena: 15
    w k750 tak ale w k800 to nie jestem pewien..ale sie dowiem:) i dam znac
  • #7 3657249
    ftb
    Poziom 35  
    Posty: 2217
    Pomógł: 315
    Ocena: 100
    w k800i jest inaczej niz w K750..tu jest tylko jedna przetwornica DC-DC i zasila LCD jak i klawisze..ale to w K800i...
  • #8 3657531
    onrad18
    Poziom 22  
    Posty: 673
    Pomógł: 18
    Ocena: 10
    a mozesz powiedziec gdzie ta przetwornica sie miesci moze masz jakies foto albo schemat
  • REKLAMA
  • #9 3657996
    ftb
    Poziom 35  
    Posty: 2217
    Pomógł: 315
    Ocena: 100
    jaki masz model SE K800 czy K800i jeśli bez i to zrób jakeś foto płyty i wrzuć tu(lub na PW) a zobaczę czy to ma sens.Nie mam K800 bez i (nie miałem nigdy) a w ...i, przetwornik DC-DC jest na płycie od str joya pod ekranem...prawa str ta mniejsza L =22uH(napis na niej 220)
    Co do schem to sam chętnie bym nawet kupił..Jednak schematy do SE są bo ostatnio pojawił się w sieci do K750
  • REKLAMA
  • #10 3659373
    onrad18
    Poziom 22  
    Posty: 673
    Pomógł: 18
    Ocena: 10
    jak mozesz to zaznacz na fotce gdzie to sie miescino i oczywiscie to jest k800i
    Załączniki:
    • 100_0682.JPG (763.06 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #11 3660651
    ftb
    Poziom 35  
    Posty: 2217
    Pomógł: 315
    Ocena: 100
    wybacz ale (dla zasady) nie będe tracil jeszcze punktów by pomóc...w zał masz jak biegnie zasilanie własnie z przetwornicy do złaczy od klawiszy i LCD.
    Pytanie ..podświetlenie samych klawiszy działa ?
    Załączniki:
    • K800i-led.rar (297.45 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #12 3662208
    onrad18
    Poziom 22  
    Posty: 673
    Pomógł: 18
    Ocena: 10
    a moze wiesz co to sa za elementy ktore zaznaczylem i gdzie je moge znalesc
    Załączniki:
    • K800i-led-1.JPG (350.29 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #13 3662962
    ftb
    Poziom 35  
    Posty: 2217
    Pomógł: 315
    Ocena: 100
    Wpierw odpowiedz...Pytanie ..podświetlenie samych klawiszy działa ?
  • #14 3663351
    onrad18
    Poziom 22  
    Posty: 673
    Pomógł: 18
    Ocena: 10
    nie ma podswietlenia ani wyswietlacza ani klawiszy
  • #15 3664058
    ftb
    Poziom 35  
    Posty: 2217
    Pomógł: 315
    Ocena: 100
    tak, wiem że nie podswietli klawiszy bo by tak było musi przetwornica mieć obciążenie LEDów z LCD.Odwrotnie będzie pracować.Brak schematu i wszystkiego trzeba się domyślać.Te dwa elementy co zaznaczyłeć to ten 6cio pin albo Tr Vmos (jeden ew dwa mosy ale w tym wypadku wykorzystany by był i tak jeden) a drugie to dioda - z pewnością pasować bedzie z np noki DC4 z jej konwertera DC-DC.Zmierz napięcie jakie panuje (bez wpietego LCD) na wyjściu tej diody...tam gdzie idzie(na moim rys) czerwona linia z gniazda LCD wzg masy.Przy pomiarze zwróc uwagę czy będzie pojawiał się imp ok 10-12V co 15-20sek.Na mierniku skoczy na chwilę napięcie do góry i zaraz spadnie do ok3.5V ..przynajmniej tak powinno być.
  • #16 5427356
    dauit
    Poziom 15  
    Posty: 222
    Pomógł: 5
    Ocena: 5
    No działa to działa :) Ale warto pierw sprawdzic czy są przejscia tam przy elementach na dole... jesli jest to tylko pociągnąć linie z podswietleniem. U mnie akurat złącze klawiatury zjadło kompletnie... ale od LCD było jeszcze w miare i chociaż lcd sie świeci :) Pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono temat układu odpowiedzialnego za podświetlenie wyświetlacza w telefonie Sony Ericsson K800. W starszych modelach podświetlenie realizuje mały układ przetwornicy typu DC-DC, zwykle umieszczony obok cewki i ekranu. W modelu K800i zastosowano jedną przetwornicę DC-DC, która zasila zarówno LCD, jak i podświetlenie klawiszy. Przetwornica ta znajduje się na płycie głównej, po prawej stronie pod ekranem, oznaczona jako cewka L=22uH (oznaczenie 220). Elementy odpowiedzialne za podświetlenie to m.in. tranzystor typu V-MOS oraz dioda, podobna do stosowanej w Nokii DC4. Brak schematów serwisowych wymusza diagnozę poprzez pomiary napięć na wyjściu diody, gdzie powinno pojawiać się impulsowe napięcie około 10-12 V, spadające do około 3,5 V. W przypadku braku podświetlenia zarówno klawiszy, jak i wyświetlacza, wskazane jest sprawdzenie ciągłości ścieżek i ewentualne podciągnięcie linii zasilania podświetlenia. Schematy do modeli SE są rzadko dostępne, choć pojawił się schemat do K750, który może być pomocny w porównaniu.
REKLAMA