logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

TV Philips chassis aa5 ab - przetwornica i wymiana TP

bury 06 Mar 2007 21:22 2830 12
REKLAMA
  • #1 3651119
    bury
    Poziom 19  
    Posty: 446
    Pomógł: 16
    Ocena: 35
    witam
    tv jest u mnie od jakiegos czasu wymieniłem mu scalak od pionu i kondy na B+ oraz kondy w przetworce po obu stronach, działał ok potem go odstawiłem bo czekam na czesci tzn. TP dzis go właczyłem , słychac tylko jak kinol sie rozmagnesowuje ? (przy załaczeniu sieci)
    potem tylko dioda miga słabym swiatłem na przemian zapala sie i gasnie ,
    doliczyłem do 58 i dałem spokój . gdy podstawiam za hota (sprawny) żarówke dioda nie miga żarówka nie swieci, brak napiecia na B+ , w przetworce klucz ok. na scalaku sa napiecia :
    na nodze 1, 0V na 2, 9V . spalony był bezp. 800mA znalazłem opór 3527 który powinien miec 27 om , ma 3 omy .
    co może byc tego przyczyna ?
  • REKLAMA
  • #3 3652833
    bury
    Poziom 19  
    Posty: 446
    Pomógł: 16
    Ocena: 35
    800mA był zamiast 650mA
  • #4 3805872
    bury
    Poziom 19  
    Posty: 446
    Pomógł: 16
    Ocena: 35
    podejscie nr. 3 :)
    stoje w martwym punkcie, nic nowego . tzn
    brak b+ dioda juz miga jasno zasilanie scalaka wacha sie od 8,3 do 13,3 dosc szybko spada i rosnie (na przemian) c 2525 100u wymieniony , brak rezultatu. tp wymontowany (podstawie nowy)
    jakies sugestje ?

    Dodano po 35 [minuty]:

    miganie diody (szybkie) było spowodowane za duża pojemnoscia konda w przetworce zamiast 2,2u omyłkowo załorzyłem 22u

    teraz dioda miga kilka cylki po ko. 3 sek. jasno i 3 sek. ciemno.
    o kilku cyklach siweci jednostajnie , napiec nie mierzyłem ...
  • REKLAMA
  • #5 3806066
    mirex
    Poziom 43  
    Posty: 21794
    Pomógł: 1950
    Ocena: 1988
    Czegoś tu nie rozumiem.
    Poprzednio na nogach 1 i 2 44603 nie miałeś napięcia. Skąd sie wzięło?

    Ten zasilacz z powodzeniem pracuje bez żadnego obciążenia w +B.
    Może jednak dokonasz pomiarów napięć.
    Podłączyłeś żarówkę zamiast BU - a jak 3443 uszkodzony??

    3539 i 3540 na pewno sprawne?

    Ustal w końcu jednoznacznie czy zasilacz masz sprawny czy nie.

    Po pierwszej naprawie podobno TV był całkowicie sprawny - co sie więc stało? włączałeś go z trafem czy bez?
  • #6 3807712
    bury
    Poziom 19  
    Posty: 446
    Pomógł: 16
    Ocena: 35
    witam

    kondny na b+ wymieniałem razem z pionem za 1 razem potem tv nie chodził długo , odstawiłem go bo czekałem na trafo.
    gdy przyszło trafo okazało sie że (Patrz 1 post)

    scalak jest podstawiony MC44603 (demontaż) i klucz jest podstawiony ,
    3443 ma 27 om
    3539 ma 0,6
    3540 ma 0,7

    sytuacja teraz :
    trafo wyjete , hot wylutowany -> żarówka 60w nie swieci
    kondy na b+ wymontowane.
    Wyglada na to iz podmiana konda dała rezultat w napieciu 1i2 nogi scalaka mam noga 1-10.7 noga 2-10,3 v
    napiecia po wtórnej stronie trafa :
    dioda 6566-8v
    6572-10,7v
    6568-84,6v
    żarówka w miejscu 2448 żarzy lekko
    wyjscie z 7567-8,5v
    pozdrawiam

    Dodano po 3 [godziny] 33 [minuty]:

    wygalada na to że przetworka stoi na nogach , przyczyna był za duży kondensator. teraz jestem ciekaw czy procek mi nie poleciał ,
    Pewnie siostra właczyła tv podczas postoju i iskra z TP narobiła takich szkód tzn :
    klucz przetworki , MC44603 i opór 3527 , oraz bezp 630ma (u mnie 800ma)
    w poniedziałek zamontuje trafo (nowe) i hota zobaczymy co dalej .

    Dodano po 5 [minuty]:

    podczas postoju tv trafo było w srodku ...



    TV zmontowany działa tylka sa widoczne jakies malutkie paski na górze ekranu w tym miejscu obraz jest zniekształcony , co to może byc ?
    (czy to powroty ? , może to wina trafa ? )
  • REKLAMA
  • #8 3811693
    bury
    Poziom 19  
    Posty: 446
    Pomógł: 16
    Ocena: 35
    Czesc.
    Wymieniałem tylko jeden 100u/50V gdzie to napiecie mierzyc.

    dzieki za pomoc

    Pozdrawiam.
  • #9 3813342
    bury
    Poziom 19  
    Posty: 446
    Pomógł: 16
    Ocena: 35
    podmieniłem 2 kondy
    2405 2,2u
    2417 330u
    brak rezultatu :(
    napiecia na tda3654
    noga 9 - 23,9v

    1 - 1,6
    2 - 0
    3 - 1,2
    4 - 0
    5 - 17,2
    6 - 24

    Dodano po 55 [minuty]:

    oprócz tych lini mam jeszcze za szeroki obraz .
    podczas napray uszkodziły sie luty płytki 1200 , poprawiłem (dla jasnosci)

    Dodano po 2 [minuty]:

    jeszcze jedno , po każdorazowym wł. TV głosność jest na min.
  • #10 3814878
    mirex
    Poziom 43  
    Posty: 21794
    Pomógł: 1950
    Ocena: 1988
    1. Jaki transformator włożony?
    2. Jaki tranzystor 7445 - oryginał?
    3. Podaj model Tv albo przynajmniej typ kineskopu.
    4. Napięcie +B powinno być 86V - doreguluj.
    5. Jaką masz wartość kondensatorów 2445, 2446, 2450?
    6. Zapamiętaj nastawy użytkownika to głos będzie po włączeniu taki jak chcesz.
  • #11 3817222
    bury
    Poziom 19  
    Posty: 446
    Pomógł: 16
    Ocena: 35
    witam
    Wiec TP to HR7488 czyli 1142.5001 ,
    model to 21pt165c/58p ,
    hot orginał BU1508dx
    kondy maja wartosci :
    2445 = 1,5 nf
    2446 = 12 nf
    2450 = 680 pf
    napiecie na B+ ustawiłem prkiem w przetworce na 86V
    obraz nie tylko jest za szeroki , jest również troszke za wysoki.

    kinol ma oznaczenia :
    A51EAL165X00
    097753 SA
    BLACK MATRIX
  • REKLAMA
  • #13 3850711
    bury
    Poziom 19  
    Posty: 446
    Pomógł: 16
    Ocena: 35
    Witam
    TV działa , DZIĘKI WIELKIEJ POMOCY MIREX
    wymieniony został TP na HB7839 (china -> HR7839)
    obraz ma poprawne wymiary i brak powrotów na górze (objawy te występowały z TP HR7488)
    ustawiłem nastawy użytkownika odpowiednio (pilotem)
    Dziekuje mirex .
    A wszystkim czytającym życze powodzenia!
    bury


    (temat zamykam)

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji opisano problem z telewizorem Philips chassis AA5 AB, polegający na braku napięcia B+ i migającej diodzie po wymianie scalaka MC44603, kondensatorów oraz przetwornicy (TP). Początkowo wymieniono scalak pionu, kondensatory na B+ oraz w przetwornicy, jednak po podłączeniu nowego transformatora impulsowego (TP HR7488) pojawiły się objawy takie jak miganie diody i brak napięcia B+. Stwierdzono uszkodzenie opornika 3527 oraz bezpiecznika 800mA (zamiast oryginalnego 630mA). Po wymianie kondensatora w przetwornicy na właściwą pojemność (2,2uF zamiast 22uF) sytuacja uległa poprawie, ale nadal występowały problemy z napięciami i obrazem (za szeroki i za wysoki). Po konsultacji i wymianie TP na model HB7839 (chińska wersja HR7839) oraz ustawieniu napięcia B+ na 86V i korekcie nastaw użytkownika pilotem, telewizor zaczął działać poprawnie, a obraz uzyskał właściwe proporcje. Kineskop to model A51EAL165X00 z czarną maską. Wskazano również, że trafopowielacz dla tego kineskopu to AT6037/40 (1352.5003, HR7839). Wymieniono także kondensatory 2405, 2417 i 2445 oraz sprawdzono rezystancje i napięcia na scalakach i tranzystorach. Ostatecznie problem wynikał z uszkodzonego TP i nieprawidłowych wartości kondensatorów w przetwornicy oraz konieczności wymiany scalaka i opornika.
REKLAMA