logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Obliczanie prądów I1 i I2 w obwodzie elektrycznym - analiza schematu

arturro_82 07 Mar 2007 22:13 1921 7
REKLAMA
  • #1 3655010
    arturro_82
    Poziom 9  
    Posty: 40
    Ocena: 1
    witam, chciałem zapytać, bo się zawiesiłem i jakoś mi nie idzie ;/ jakie tu popłyną prądy ?? I1 i I2

    Obliczanie prądów I1 i I2 w obwodzie elektrycznym - analiza schematu
  • REKLAMA
  • #2 3655105
    DarekDe
    Poziom 11  
    Posty: 5
    Ocena: 2
    o ile się nie mylę, coś takiego:

    I=(5V-1,2V) / 6,8kOhm= 559uA

    I2=1,2V / 10kOhm = 120uA

    I1= I2-I = 120 - 559 = -439uA

    strzałkowanie wydajnikowe
  • REKLAMA
  • #3 3655168
    Aleksander_01
    Poziom 43  
    Posty: 12734
    Pomógł: 1157
    Ocena: 3391
    DarekDe napisał:
    o ile się nie mylę, coś takiego:

    I=(5V-1,2V) / 6,8kOhm= 559uA

    I2=1,2V / 10kOhm = 120uA

    I1= I2-I = 120 - 559 = -439uA

    strzałkowanie wydajnikowe


    Chyba powinno być tak:
    I1=I-I2=559-120=439 uA

    i co to jest "strzałkowanie wydajnikowe", pierwszy raz spotykam się z takim określeniem.
  • #4 3655217
    DarekDe
    Poziom 11  
    Posty: 5
    Ocena: 2
    grot strzałki wskazuje potencjał wyższy,
    zakładając że prąd płynie w kierunku przeciwnym
    do wskazywanego przez grot - tak łopatologicznie ;)

    po zatym kierunek prądu to sprawa umowna ;)
  • REKLAMA
  • #5 3655258
    Aleksander_01
    Poziom 43  
    Posty: 12734
    Pomógł: 1157
    Ocena: 3391
    DarekDe napisał:


    po zatym kierunek prądu to sprawa umowna ;)


    Zgoda, ale tylko przy prądzie przemiennym możemy sobie dowolnie strzałkować prąd. Dla prądu stałego jest ściśle określony kierunek.
  • REKLAMA
  • #6 3655284
    Dawid.wielun
    Poziom 20  
    Posty: 464
    Pomógł: 10
    Ocena: 13
    Też po raz pierwszy słysze. Lol jak może wyjść prąd na minusie jeszcze się z czymś takim nie spotkałem:D skoro wyszedł minus to wiadmo że coś nie tak i trzeba szukać błędu:P
  • #7 3655331
    DarekDe
    Poziom 11  
    Posty: 5
    Ocena: 2
    minus świadczy tylko o tym, że na rysunku kierunek prądu
    powinien zostać zastrzałkowany przeciwnie niż podał autor posta
  • #8 3655386
    dwpl
    Poziom 23  
    Posty: 577
    Pomógł: 63
    Ocena: 73
    W prostych obwodach można stosować tą zasadę strzałkowania przeciwnie do ruchu negatonów (elektronów), ale w bardziej zawansowanych obwodach, gdzie nie sposób "na oko" określić kieruneku prądu można zapomnieć o tej zasadzie i strzałkować wedle gustu.
    To czy będzie ujemna wartość prądu czy dodatnia nie ma totalnie żadnego znaczenia.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy obliczenia prądów I1 i I2 w przedstawionym obwodzie elektrycznym na podstawie schematu. Obliczenia wskazują, że prąd I wynosi około 559 µA, I2 około 120 µA, a I1 jest różnicą tych wartości, co prowadzi do wyniku ujemnego (-439 µA) przy założonym kierunku prądu. Ujemna wartość prądu oznacza, że kierunek strzałki prądu I1 powinien być odwrócony. Wątek porusza także zagadnienie strzałkowania prądu, gdzie „strzałkowanie wydajnikowe” odnosi się do kierunku prądu względem potencjału wyższego, a kierunek prądu jest umowny, zwłaszcza w prądzie stałym, gdzie jest on ściśle określony. W prostych obwodach można stosować konwencję strzałkowania przeciwnie do ruchu elektronów, jednak w bardziej złożonych układach kierunek prądu można przyjmować dowolnie, a znak wartości prądu nie wpływa na poprawność analizy.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA