logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wzmacniacz z STK4241 2x120 lub 1x250 - Praktyczny elektronik

damdam 25 Wrz 2003 23:08 3888 19
REKLAMA
  • #1 339074
    damdam

    Poziom 34  
    Posty: 2299
    Pomógł: 274
    Ocena: 947
    Witam!

    Poszukuje skanu w/w artykulu, wystarczy pierwsza czesc,
    w najgorszym wypadku moze to byc sama plytka drukowana.
    i jeszcze pytanie:
    wiem,ze w PE dosc czesto mialy miejsce bledy na plytkach, czy w tym przypadku tez jakies wystepuja?


    pozdrawiam,DAMDAM
    Konto firmowe:
    ACME Damian Michalski
    Boczna 3a, Żory, 44-240 | Tel.: +48XXXXXXXXX (Pokaż)
  • REKLAMA
  • #2 340391
    robi4
    Poziom 17  
    Posty: 305
    Pomógł: 2
    Ocena: 39
    Rano poszukam i zeskanuję.
  • #3 341839
    gribek_elk
    Poziom 14  
    Posty: 141
    Ocena: 4
    Witam chyba o te schematy chodziło :) w załączniku masz dwa pliki w jednym opis wzmacniacza chyba 100Watt w drugim spis układów stk które pasują do płyty tego wzmacniacza napewno sie przyda
    Załączniki:
    • Moje dokumenty.zip (381.28 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #4 342192
    damdam

    Poziom 34  
    Posty: 2299
    Pomógł: 274
    Ocena: 947
    Witam!

    Dzieki wielke, ale gdzie mam kliknac zeby ten zalacznik otworzyc, bo na prawde nie widze?


    pzdr ,damdam


    :arrow: Heh, juz mam
    w tekstowej przegladarce nie moglem znalezc, zaraz to przejrze.
    jeszcze raz dzieki


    Scalone posty - 1 min. (za) Regulamin!!!
    Konto firmowe:
    ACME Damian Michalski
    Boczna 3a, Żory, 44-240 | Tel.: +48XXXXXXXXX (Pokaż)
  • #5 342240
    damdam

    Poziom 34  
    Posty: 2299
    Pomógł: 274
    Ocena: 947
    OK, moze go wykorzystam, ale byl jeszcze jeden projekt, w 2000 albo 2001 roku,
    zajmowal 2 artykuly, jesli ktos gromadzil PE, to prosze o skany w/w artykulu
    Konto firmowe:
    ACME Damian Michalski
    Boczna 3a, Żory, 44-240 | Tel.: +48XXXXXXXXX (Pokaż)
  • #6 342547
    grzechhh
    Poziom 16  
    Posty: 206
    Pomógł: 1
    Ocena: 6
    Oto i scany:
    Załączniki:
    • stk42xx-rozbudowany.rar (1.46 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #7 352687
    luqpp
    Poziom 12  
    Posty: 26
    Pomógł: 1
    Ocena: 5
    Czy wzmacniacz opisany w PE5/2000 będzie działał przy napięciu zasilania niższym niz VCC nominalne dla układu STK42XX ? Jest tam napisane VCC=+/-51V czy jeżeli wzmacniacz ten podłącze do trafa 200W 2x24V to nie będzie problemu? wzmacniacz ma miec moc 2x100W... czy koniecznie musi byc takie napiecie? help me. FNX
  • #8 352735
    oj
    Poziom 42  
    Posty: 6632
    Pomógł: 788
    Ocena: 480
    Przy podanym trafo 200W 2x24V :

    głośnik 8 ohm otrzymasz 36W RMS
    głośnik 4 ohm otrzymasz 72W RMS (ukł. STK nie mogą pracować z takim obciążeniem)
  • REKLAMA
  • #9 353407
    luqpp
    Poziom 12  
    Posty: 26
    Pomógł: 1
    Ocena: 5
    Oj: Dzięki wielkie :) ... poszukam jakiegoś innego schematu
  • #10 353507
    norbi
    Poziom 16  
    Posty: 230
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    a myslisz ze inny schemat podniesie ci moc jesli napiecia beda za male dla uzyskania zadanej mocy?? :)
  • REKLAMA
  • #11 353699
    panterka
    Poziom 21  
    Posty: 533
    Pomógł: 22
    Ocena: 23
    Aby uzyskać moc 100 W / 8 Ohm, końcówka musi mieć napięcie zasilajace min. około +- 45 V
  • #13 354679
    luqpp
    Poziom 12  
    Posty: 26
    Pomógł: 1
    Ocena: 5
    OK. Dzieki za odpowiedzi :)
    :arrow: norbi: chodziło mi o całkiem inny wzmacniacz, nie wiedzialem, ze potrzebne jest takie zasilanie nawet gdy ma sie duza wydajność prądową. No ale juz bede wiedzial:P pozdro.
  • #14 355000
    norbi
    Poziom 16  
    Posty: 230
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    sory ale wczesniej odpisywalem troche wq...wiajacym ludziom i zamiast udzielic konkretnej odpowiedzi to napisalem co napisalem
  • #15 1071445
    Yahek
    Poziom 11  
    Posty: 8
    Sorki, ale nie wiem gdzie mam kupic tego STK4241V. Raz juz zakupiłem (w Cybor-tech za 35PLN) . Od razu zjarany po podaniu napięcia. Byla to podróba, bo na zielonej płytce. No i teraz bym chciał jakies pewniejsze źródło.
  • #16 1071510
    dymek
    Poziom 27  
    Posty: 1261
    Pomógł: 24
    Ocena: 30
    ponoc w aprovi maja we wrzeszczu ale dzwonilem i ani widu ani slychu juz dawno W gdansku ponoc maja jeszcze na hallera jest sklep ale nie moge znalezc namiarow i nie wiem czy wysylaja jak sie dowiem dam adres tam moga jeszcze miec dzialajace 4241 ale o V to mozesz pomazyc ich nie ma nigdzie najblizsze w niemczech chyba sie ostały :)
    STK4241V to marzenie wiekszosci sprzedawcow kazdy szuka ale nikto znalezc nie moze :(
  • #17 1074245
    Yahek
    Poziom 11  
    Posty: 8
    Bylem w aprovi. Racja - nie mieli. Nawet w cenie nieco wyższej niz 35 zybla, bo chyba za 51. Wiec mozna podejrzewac ze lepsiejsze jakies.
    A Aprovi to wlasnie sklep na ul. Hallera, chyba ze jeszcze jakis jest. Jeszcze pochodze po Gdansku i popytam w sklepach. Myslisz ze jak oblookam brazowa plytke to bedzie wystarczajaca informacja o jakosci stk??
    A co myslisz o zabawie w naprawe mojego zjaranego stk. Znalazlem pare zepsutych tranzystorow. Jeszcze nie lutowalem SMD, ale zawsze musi byc ten pierszy raz :D
  • #18 1074530
    satariel666
    Poziom 17  
    Posty: 174
    Pomógł: 17
    Ocena: 5
    Zamów przez net: elektronika.beep.pl
    Albo dzwon do WIMELA
  • #19 1075613
    Yahek
    Poziom 11  
    Posty: 8
    Na www.elektronika.beep.pl taniocha, ale czy to dzialajace jest. Jakies doswiadczenia z 4241 z tego sklepu?? Obawiam sie ze nawet jezeli uklad pracowal to mogłby byc to łut szczescia. Z podróbami trza miec szczescie jak w TOTKA :)
  • #20 1075927
    toadi
    Poziom 36  
    Posty: 2846
    Pomógł: 315
    Ocena: 62
    Kupilem w eltexco (chodz cena smierdziala mi podróbką) ale tez mieli tylko wersje II puki co dziala (3 tydzien) kosztowal chyba 39zł zastosowalem schemat aplikacyjny sciagniety z elektrody (to chyba zeskanowany artykul z pe) ale mam go zasilanego nizszym napieciem bo +/-45V pracuje z kolumnami 6 om, nawet sie nie grzeje

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wzmacniacza audio opartego na układzie scalonym STK4241, w wersjach 2x120W lub 1x250W, oraz poszukiwania skanów artykułu z Praktycznego Elektronika (PE) zawierającego schemat i płytkę drukowaną. Uczestnicy udostępnili skany i pliki z opisem wzmacniacza oraz listą kompatybilnych układów STK. Poruszono kwestie błędów na płytkach drukowanych w publikacjach PE. Wątek obejmuje także dyskusję o wymaganym napięciu zasilania dla uzyskania mocy 100W na kanał, gdzie minimalne napięcie zasilania to około ±45V, a niższe napięcia (np. 2x24V z transformatora 200W) skutkują znacznie mniejszą mocą wyjściową i ograniczeniami obciążenia głośnikowego. Wskazano możliwość pracy układów STK w trybie mostkowym (BTL) dla zwiększenia mocy przy niższym napięciu. Poruszono problem dostępności oryginalnych układów STK4241V na rynku polskim, gdzie często pojawiają się podróbki, a oryginalne komponenty są trudno dostępne. Użytkownicy wymienili sklepy i źródła zakupu, a także rozważali naprawę uszkodzonych układów poprzez wymianę tranzystorów SMD. Podsumowując, dyskusja zawiera praktyczne informacje o schematach, wymaganiach zasilania, problemach z dostępnością i jakości układów STK4241 oraz sugestie dotyczące ich zastosowania i naprawy.
REKLAMA