Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz mocy stk4241 - po włączeniu cały czas słychać w głośnikach szum.

pacraf 10 Sty 2005 07:30 4342 10
  • #1 10 Sty 2005 07:30
    pacraf
    Poziom 16  

witam!

mam wzmacniacz mocy 2*120W na ukladzie STK4241
    Kupilem go, ale jest problem. po włączeniu caly czas w glosnikach slychac szum jakby FM (odstrojony od stacji)
    Nie zmienia sytuacji dolaczenie zrodla sygnalu.
    lekko poprawia sprawe dolaczanie rezystorow na wejscie
    Natomiast zwarcie dowolnego wejscia , wycisza OBA kanaly z szumow, i drugi wtedy pracuje juz calkiem normalnie (bez szumow)

pozatym wzmacniacz pracuje calkiem przyzwoicie :/

wnetrze jest bardzo skąpe, mozna powiedziec ze nic tam nie ma (bo to sama koncowka...)

pomóżcie .. . .

czy w taki sposob moze byc uwalony STK? mial ktos taki przypadek zeby scalak ten szumial i pracowal jednoczesnie?

pozdrawiam,

0 10
  • #2 10 Sty 2005 08:35
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Ja miałem taki przypadek tylko raz, ale nie ze scalakiem, tylko z tranzystorami, ale to nie ma nic do rzeczy i wyda Ci się to bardzo dziwne, tym bardziej, że nigdy nie spotkałem się z taką usterka na forum, a był to piecyk Gran i przyczyną było przegrzanie końcówki mocy, ale po wymianie jej wszystko wróciło do normy, byłem bardzo zdziwiony i do dziś nie potrafię tego sobie wytłumaczyć, ale tak było, a jako że u ciebie jest to kość, to chyba nic nie pozostanie, jak wymiana całej kości.
    Pozdrawiam

0
  • #3 10 Sty 2005 09:41
    pacraf
    Poziom 16  

no do wymiany wszystko zmierza (qrde bedzie bolalo)
    chcialem tego uniknac... mialem nadzieje ze to tylko niedopasowanie impedancji wejsciowej wzmacniacza do zrodla sygnalu.

na plytce jesli chodzi o polprzewody, to jest jeszcze tylko pare tranzystorow... moze ma ktos z Was ten schemat?

model wzmachola to SHARP MODEL SM-7700H(BK)

help....

pozdr.

0
  • #4 10 Sty 2005 09:49
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! To całkiem możliwe, że może być jeszcze inna przyczyna, ja Ci tylko opisałem, z czym się spotkałem, ale żeby się upewnić, to wyprowadź sygnał z nogi, która jest wejściem tego sygnału i podprowadź na inny wzmacniacz i zobacz czy usterka ustąpi, jak ustąpi, to by raczej świadczyło o końcówce, a jak nie ustąpi, to przyczyna leży gdzie indziej, ale w tedy przydałby się schemat.
    Pozdrawiam

0
  • #5 10 Sty 2005 16:31
    pacraf
    Poziom 16  

tak to wlasnie planuje rozegrac...
    ale cos mi to smierdzi wymiana stk :/

idac tym tropem popatrzyłem na elektrodzie posty o zakupach stk... i wlos sie jezy na glowie... jakies podroby, tandety itp...
    mam zamiar kupic w WIMELu we wrocu na gieldzie.
    to firma ktora szanuje za asortyment i ceny.
    to chyba dobry pomysl na stk z tamtad?

ale tymczasem zaczne od odizolowania sygnalu od wejscia hubrydy u podania go na wejscie kolumienek komputerowych...

0
  • #6 10 Sty 2005 17:20
    ALTON
    Poziom 38  

Sprawdź kondensatory w torze audio i koło stk.STK jest sprawny.Takie uszkodzenie nie stawia na STK.Jak już chcesz to kupuj w cybortechu.

Jak pisałeś w środku nic niema.Trafko mała płyta i pare kabli.

PS.Sprzątnołes mi go sprzed nosa (11ZASX11) ;)

0
  • #7 10 Sty 2005 19:33
    pacraf
    Poziom 16  

@ALTON . tak skorzystalem z mozliwosci 250pln i zakonczenie aukcji. wzmachola potrzebuje do suba.
    qrde glosniki juz zamowilem, a tu sie szykuje porazka.

Pocieszajace jest to ze twierdzisz ze stk jest ok.
    Dzisiaj jeszcze tego nie sprawdze, ale Twoim zdaniem jesli to tor audio, to po odciecieciu STK od ukladu, i podaniu tego na wejscie innego WZM ten szum tez bedzie slyszalny? Tak czy inaczej dopiero jutro cos z tym bede dzialal, i zraportuje na pewno co sie dzieje... Narazie nawiazuje kontakt ze sprzedawca, co on na to... w koncu zaplacilem za wzmacniacz a nie generator szumu bialego heh.
    tak czy inaczej chce go miec, ale moze zwroci za częsci ementualne... no zobaczymy.

pozdrawiam sympatykow elektrody!

0
  • #8 12 Sty 2005 16:52
    pacraf
    Poziom 16  

witam
    qrcze tor audio w tym wzmacniaczu to 4 elemety na kanal.
    no ale odizolowalem stk od wejscia wzm i ciagle to samo.

uwazam ze szum albo pochodzi z wnetrza stk , albo od elemetow zasialania.. jednakze nie chce kopac w tym, zeby nie spieprzyc sprawy, bo nie jestem specem od audio, a tu juz duze moce są i latwo o niewybaczalny blad...
    jestem w trakcie realizacji zwrotu tego sprzetu do sprzedawcy. Poniewaz kupilem u supersprzedawcy, wiec mysle ze nie bedzie problemu. zreszta konsultowalem juz to z nim...

tak czy siak dzieki za probne podpowiedzi. troche sie nauczylem, o tych STK, nawet porownalem jakiego ma kopa w porownaniu z TDA 100W
    wniosek STK rządzi... TDA sa tanie i latwe w odpaleniu. to ich zaleta i na tym koniec. No ale skoro nie bede mial tego STK teraz, to pewnie bede musial TDA zastosowac :/

jeszcze raz dzieki za wsparcie.
    cya

0
  • #9 12 Sty 2005 19:35
    ALTON
    Poziom 38  

Tda niestety tam nie podejdzie bo jego Uzas zalecane to ok 40V a tam jest jak sie nie mule ok 2x55V.Próbuj jeszcze może to będzie jakaś błachostka.Zobacz czy wejścia stk niesą złączone rezystorem 10-100K do masy.Jeżeli nic tam takiego niema to najlepiej to dodać!.Jeżeli nic nie pomoże pozostaje wymiana STK :(

0
  • #10 14 Sty 2005 07:14
    pacraf
    Poziom 16  

no dzisiaj juz sprzet spakowalem.

ale jesli chodzi o ten rezystor wejsciowy, to jest tam takowy. w zasadzie ten wzmachol to aplikacja z pdf'a. ten rezystor ma 56k, i ustala impedancje wejsciowa ukladu. rezystory sa dobre...
    IMHO - stk do wymiany , albo (i tu sie nie znam czy nie opowiadam bajek) dostaje sie to od jakiegos elementu sprzezenia zwrotnego lub zasilania lub zabezpieczenia wyjsciowego (stk ten nie ma wew. zabezp) ale ja po prostu nie mam wystarczajacej wiedzy i checi zeby to badac dalej... w koncu kupilem jako sprawny.

jesli chodzi o napiecie zasilania, to masz racje co do tda - stk - nikompatybilne, ale ja nie bede zamienial stka tym tda... wzmacniacz dzis odyslam , a bede kombinowal cos innego... jak tak policzylem, to kupinie modulu mostka tda na allegro to 100 pln. trafo 200W 2*24 mam, wiec pozostaje tylko poszukac kondensatorow do zasilacza...

no ale narazie musze zalatwic zwrot sharpa... do tego czasu zamrozilem wszelkie wydatki na audio :)

pozdr.

0
  • #11 27 Sty 2005 21:30
    pawel175
    Poziom 11  

Witam was jesli jeszcze odwiedzacie ten post to mam jakbyście chcieli taką samoą końcóweczke sharp 7700 120 wat na kanał tylko żę ma 650 wat poboru mocy i chetenie sprzedam idealnie chodzi miodzio :]
    albo jak chcecie to cała wieże SHARP SYSTEM 8800 ta jest to model wyższa
    końcówka mocy 2x200 w rms 8ohm, 2 mono lboki na stk4050 o ile dobrze pamiętam, z cd,tunerem, dekiem, przedwzmacniaczem gramofonem oczywiscie końcówką mocy i orginalną półką pod to też sharpa z szybami u góry i pionową prozto z wystawki z sklepu w niemczech :) al to już grube pieniądze za to :] jak by ktoś chciał to nie ma problemu z gfotkami a dzwiękiem miażdzy i wyglądem też no i jeszcze mocą :] oczywiscie ma serround itp

0